Gitary Kirka Hammetta

47

Oto zapowiadany artykuł szczegółowo opisujący gitary na których gra (lub grał) Kirk Hammett – zestawienie jest równie (o ile nie bardziej) bogate co tekst o gitarach Jamesa i również obejmuje wiosła używane od czasów “Kill’em All” po epokę “Death Magnetic”.

Kirk guitars

Przy pracy nad albumem wspólnym Metalliki i Lou Reeda “Lulu” użył gitary Gibson VOS SG Custom. Jest koloru białego, posiada 3 przystawki Gibson ’57 Custom. Oznaczenia progów to kwadraty. Posiada także ruchomy mostek Maestro Vibrato tailpiece. Używana jedynie w studiu.

Kirk dostał od peruwiańskich fanów instrument Charango.

Na festiwalu Orion + More 2013 Kirk pokazał swoje gitary z grafiką z horrorów. Jedna z nich była “nowością” LTD Bela Lugosi Dracula. Jest ona kształtu eclipse z grafiką (jak sama nazwa wskazuję) Draculi. Posiada jedną przystawkę EMG 81 oraz jeden potencjometr volume. Na 12 progu widnieję nietoperz.

Kirk posiada także gitarę LTD Famous Monster Of Filmland. Posiada ona stały mostek, oraz grafikę z Vincent Price’m. Oraz tylko 1 przystawkę przy mostku EMG 81 i jeden potencjometr. Nie używał jej nigdy na żywo.

Od firmy LTD, wyszły dla Kirka inne gitary z grafiką z horrorów. LTD Tales From The Grave oraz LTD Zombiefest. Obie posiadają tylko jedną przystawkę oraz stały mostek. Pierwszy z nich jako oznaczenie progów posiada nietoperze, na 12 progu widnieje głowa głównego aktora grającego w tym filmie. Nie były używane na koncertach.

Następnym wiosłem w kolekcji Kirka z grafiką z horrorów jest LTD Frazetta EC. Jest to model Eclipse, posiada grafikę zaprojektowaną przez Franka Frazettę i inspirowaną obrazem “Piękna i Bestia”. Został wyprodukowany tylko jeden egzemplarz instrumentu, ręcznie malowany przez Chrisa Compstona.

 

Kolejna gitarą z ciekawą grafiką i nigdy nie używaną na żywo jest LTD Transformers. Jest to jedna z nielicznych jego gitar, które nie posiadają grafiki z horroru.

Następną kolekcjonerską gitarą jest LTD Aloha Hell.

Gitara z kolekcji z grafiką horroru tym razem LTD The Black Cat. Tym razem nie grafika filmowa lecz pisarza Edgara Alana Poe.

Na targach Comic-Con została ukazana gitara, która wyjdzie jesienią 2013 roku tylko 300 sztuk. Jest to LTD Kll’Em All. Jest zrobiona na kształt gitar Kirka LTD KH-602, firma wyda tą gitarę, ze względu na zbliżającą się 30 – rocznicę wydania tego albumu.

Podczas targów NAMM dostaliśmy nową gitarę dla fanów zespołu. LTD Ride The Lightning. Podobnie jak poprzedniczka, wyszło tylko 300 sztuk na 30-lecie wydania albumu. Obie posiadją olchowy korpus z klonowym gryfem, wyposażonym w hebanową nakładkę z 24 progami XJ i ozdobioną inkrustacją nazwy zespołu na 12 progu. W układzie elektrycznym zamontowano humbuckery EMG 60 (gryf) i EMG 81(mostek), a w osprzęcie znalazł się stały mostek TOM ze strunami przechodzącymi przez korpus.

I kolejny z tej serii LTD Master Of Puppets. Powstał na rocznicę powstania albumu.

Na jednej z wystaw prawdopodobnie w San Francisco widnieje kopia gitary ESP KH-3, ze złotą naklejką poniżej mostka. Niestety nigdzie nie ma zdjęcia, które potwierdza, że była ona w rękach Kirka, chyba, że jest to zwykły czarny model, z dolepioną grafiką przed przekazaniem jej do muzeum.

Na 30 – lecie istnienia firmy ESP, postał model specjalny, sygnowany nazwiskiem Kirka. Na korpusie widnieją napisy “ESP 30th Anniversary 1975-2005”.

Posiada on także gitarę Gibson CS-356.

Gibson SG Doublneck jest to kopia gitary Page’a. Użył ją podczas próby/parodiowania zespołu Led Zeppelin.

Gitary z hawajskiego mieszkania Kirka. Gitara akustyczna, klasyczna (z grafiką za mostkiem), elektryczna w kształcie rekina.

Znów z hawajskiego mieszkania Kirka gitara Casio DG-1.

Kirka jedną z pierwszych gitar jest Kramer oraz kopia Flying V. Używał go jeszcze zza czasów gry w zespole Exodus.

Jest to Ibanez Iceman.

 Basy używane w Spastik Children.

Obecnie na trasie Kirk używa danego sprzętu:

Mesa Boogie Dual Rectifier amp heads
Randall RM100KH Kirk Hammett Signature amp heads
Randall Kirk Hammett Signature 4×12 speaker cabinets
Shure UR4D wireless gear
TC Electronics G-Major fx unit
Dunlop Crybaby DCR-ISR wah control
Dunlop Kirk Hammett Signature wah pedals
Ibanez Tube Screamer
Digitech Whammy pedals
Line 6 MM4 modulation pedals
Line 6 DL4 delay pedals
Digitech Space Station pedal
Voodoo Lab Ground Control switcher
Furman AR Pro power conditioner
Isolation chamber road cases for guitar sounds

 

Podczas koncertu na 30 – urodziny zespołu w Fillmore Kirk użył nowego prototypu od firmy Randall wyprodukowanego specjalnie pod niego oraz sygnowanego jego nazwiskiem.

Struny jego to:

Ernie Ball RPS 11-48 strings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Udostępnij to

O autorze

Kaczka