Pierwsza sonda na orbicie Marsa, pokojowa nagroda Nobla dla Willy’ego Brandta, narodziny Tupac’a Shakura, premiera kultowego filmu „Hydrozagadka”, Intel wprowadził na rynek pierwszy na świecie mikroprocesor, pierwsza transmisja w kolorze w Telewizji Polskiej… To zaledwie kilka z wydarzeń, które przyniósł rok 1971. The Doors wydało swój szósty album, ostatni nagrany z Jim’em Morrisonem.
Rok 1971 był okresem, obfitującym właśnie w niesamowite, ponadczasowe dokonania muzyczne. Epokowe płyty wydali m.in.: Marvin Gaye, Joni Mitchell i Led Zeppelin, u nas Marek Grechuta i Anawa, Dżamble oraz Klan. Szczególne miejsce w naszych sercach i kolekcjach płyt zajmuje jednak zupełnie inny album, wydany przed pół wiekiem. Mowa o „L.A. Woman”, czyli ostatnim przystanku we wspólnej artystycznej podróży Jima Morrisona i zespołu The Doors.
Festiwal Soundedit kieruje się jasną zasadą: „robimy rzeczy, których wcześniej nie było”. Płyta „L.A. Woman” ukazała się w marcu 1971 r., kilka miesięcy później, 4 lipca w Paryżu, wybrzmiał ostatni akord tej niesamowitej, muzycznej historii. Pół wieku po śmierci Jima Morrisona, mamy niewątpliwy zaszczyt poinformować, że grono znakomitych artystów postanowiło przygotować koncertowe wykonanie tej klasycznej już dziś płyty.
21 października (czwartek), czyli pierwszego dnia tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, zespół pod kierownictwem Marcina Zabrockiego z udziałem wybitnych solistów wykona utwory z płyty „L.A. Woman”. Nieśmiertelne piosenki, takie jak: „Changeling”, „Love Her Madly”, tytułowy „L.A. Woman” czy „Riders On The Storm” zaśpiewają m.in.: Organek, Waluś (WaluśKraksaKryzys), Jakub Stankiewicz (Braty z Rakemna) i Elżbieta Mielczarek.
Marcin Zabrocki – multiinstrumentalista, autor tekstów, kompozytor i producent. Pomysłodawca i dyrektor ogólnopolskiego konkursu songwriterskiego im. Roberta Brylewskiego. Były członek zespołów Pogodno, Mister D, Hey, Nosowska, Mordy. Od wielu lat związany ze sceną eksperymentalną i improv. Twórca słuchowisk i muzyki teatralnej. W 2015 roku nakładem wytwórni muzycznej Kayax ukazał się debiutancki album solowy muzyka „1+1=0”, wśród gości wystąpili m.in.: Katarzyna Nosowska, Czesław Mozil, Barbara Wrońska, Łukasz Lach, Jacek Szymkiewicz, Izabela Komoszyńska.
Tomasz Organek – prawdopodobnie obecnie najpopularniejszy polski muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów. współzałożyciel i członek zespołu SOFA, twórca projektu-zespołu Ørganek.
Waluś (WaluśKraksaKryzys) – jego muzyka to mieszanka nośnych riffów, elektroniki i słodko-gorzkich obserwacji związanych z codziennością (rówieśników) Walusia. Obserwacji zaskakująco kolorowych, jak na tę dość szarą rzeczywistość. Sam tłumaczy to tak: „moja muzyka to poezja śpiewana na petardzie”.
Jakub Stankiewicz – gitarzysta i wokalista związany z grupą Braty z Rakemna. Ich muzyka to rock and roll, który łączy również elementy punk rocka, avant popu i psychodelii z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Teksty piosenek zespołu są komentarzem do rzeczywistości.
Elżbieta Mielczarek – legendarna wokalistka rodem z Łodzi, nazywana „pierwszą damą bluesa”. Wydała tylko dwie płyty, zaprzestała działalności muzycznej. Powróciła w roku 2000, by znów aktywnie koncertować.
Tego wieczoru nie wolno przegapić, potem nie będzie można o nim zapomnieć. Klub Wytwórnia (Łódź, ul. Łąkowa), 13. edycja Festiwalu Soundedit. Duch i poezja The Doors będą z nami.
W roku 2021 Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w dniach 21 – 24 października w Łodzi. Bilety na koncert w cenie 99 zł (miejsca siedzące, nienumerowane) są dostępne w kasie Klubu Wytwórnia oraz na stronach bilety24.pl, ticketmaster.pl i going.pl.
I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 13. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!
Zdjęcia: mat. pras. org.