21 i 22 kwietnia 1999 roku Metallica zagrała historyczne występy – podczas dwóch wieczorów w Berkeley Community Theater muzycy wystąpili z jedną z najbardziej szanowanych orkiestr symfonicznych na świecie (zdaniem Larsa Ulricha), czyli San Francisco Symphony. Orkiestrze przewodził Michael Kamen, a na widowni każdego wieczora zasiadło 3491 widzów. Siedem miesięcy później płyta trafiła na półki sklepowe pod nazwą „S&M„, a zespół zagrał 2 koncerty promujące wydawnictwo – jeden w Nowym Jorku, a drugi w Berlinie. Po szczegóły tych wydarzeń zapraszamy do artykułu.
Historia zaczęła się jednak wiele lat wcześniej – podczas prac nad „Black Albumem”. To wtedy Metallica zaprosiła Michaela Kamena do współpracy przy utworze „Nothing Else Matters”. Powstało wtedy tzw. „Elevetor Versio”, w której elementy symfoniczne były zdecydowanie bardziej uwydatnione niż w wersji, która trafiła ostatecznie na płytę. Kompozytor skomentował współpracę następująco:
Powinniście zagrać z orkiestrą. Wasza muzyka ma do tego predyspozycje.
W 1997 roku Q Prime poinformowało Kamena o gotowości do realizacji pomysłu. Kompozytor nie bardzo wierząc w tę wiadomość miał odpowiedzieć:
Jaki pomysł?
Lars natomiast koncepcję S&M wspomina pytaniem:
Czyj to był, kurwa, pomysł?
2 dni koncertów w Berkeley poprzedziły 2 dni prób. Podczas pierwszego Metallica pracowała z Michaelem Kamenem oraz Bobem Rockiem, a dzień później dołączyło do nich 104 symfoników. Koncerty odbywały się na zasadach, które w tamtym czasie z pewnością nie były standardem dla fanów zespołu. Zespół i orkiestra zagrały 2 sety – pierwszy trwał godzinę i 10 minut, a po piętnastominutowej przerwie muzycy wrócili na kolejne półtorej godziny.
James tak wspomina koncerty z orkiestrą:
Muzyka klasyczna nigdy mnie nie interesowała. Michael Kamen robi w powietrzu znak pentagramu (swoją batutą), żebym wiedział, kiedy mam wejść.
Foto. Metallica.com
James kontynuuje:
Byliśmy bardzo stanowczy. Bo nie chcieliśmy, zebu orkiestra była tylko tłem. Chcieliśmy, żeby była częścią całości. Dlatego w niektórych utworach siedziałem wśród członków orkiestry, a Jason biegał., strącając partytury ze stojaków. Można było z nimi trochę poszaleć. Ale jednocześnie gdybym dopuścił ich muzykę do moich uszu, doprowadziłbym do przeładowania zmysłów. Nie mogłem więc delektować się całością. Dopiero później przekonałem się, jak te elementy układanki pasowały do siebie. A była to układanka.
Z najciekawszych momentów koncertu z pewnością warto odnotować wpadkę Jamesa w „The Thing That Should Not Be”:
Na koncertach swój debiut na żywo miały 2 utwory: „No Leaf Clover” oraz „-Human”. Chociaż Kirk określił Michaela Kamena na potrzeby tego projektu „pełnoprawnym członkiem Metalliki”, to jednak kompozytor nie jest wymieniony wśród twórców tych utworów – są nimi tylko Hetfield oraz Ulrich.
1. The Call of Ktulu
2. Master of Puppets
3. Of Wolf and Man
4. The Thing That Should Not Be
5. Fuel
6. The Memory Remains
7. No Leaf Clover (pierwszy raz na żywo)
8. Hero of the Day
9. Devil’s Dance
10. Bleeding Me
SET #2
11. Nothing Else Matters
12. Until It Sleeps
13. For Whom the Bell Tolls
14. – Human (pierwszy raz na żywo)
15. Wherever I May Roam
16. The Outlaw Torn
17. Sad But True
18. One
19. Enter Sandman
20. Battery
Spośród 20. utworów fani bardzo często jako swojego faworyta wymieniają „The Outlaw Torn”, który w setliście pojawił się dotychczas tylko 16 razy.
Koncerty symfoniczne to jednak nie tylko 2 występy z San Francisco Symphony! 19 i 23 listopada 1999 r. Metallica zagrała koncerty odpowiednio: w Berlinie z Berlin Symphony Orchestra oraz w Nowym Jorku z Orchestra of St. Luke’s. Fanowskie nagrania z tych wydarzeń znajdziecie poniżej.
2. Berkeley Community Theater – Kalifornia (USA) – 22 kwietnia 1999 (San Francisco Symphony)
3. Velodrom, Berlin (Niemcy) – 19 listopada (Berlin Symphony Orchestra)
4. Madison Square Garden – Nowy Jork (USA) – 23 listopada 1999 (Orchestra of St. Luke’s)
Wydawnictwo Metallica „S&M” możecie najtaniej kupić pod tym linkiem.
Źródła:
- metallica.com
- Człowiek z metalu – Mark Eglinton , rok wydania 2018, wydawnictwo: IN ROCK
- Metallica. Tom 2. Prosto w czerń – Brannigan Paul, Winwood Ian, rok wydania 2014, wydawnictwo: IN ROCK
Najtańsze oferty książek o Metallice znajdziesz TUTAJ.
Więcej newsów w tematyce „S&M” dostępne jest TUTAJ.