Gitary Jasona Newsteda

15

W tym artykule omawiamy basy jakie posiada(ł) Jason Newsted. Jak wiemy grał on w latach 1986 – 2001. Nagrał z zespołem kilka płyt oraz zdążył przez ten czas nabyć niemałą ilość gitar. Przyjrzymy się jego kolekcji od czasów dołączenia do zespołu w 1986 roku aż do odejścia nieco ponad 14 lat później.

Pierwszą gitarę jaką używał Jason jest tzw. Unknown Bass. Można go oglądać na okładce płyty “Garage Days Re-Revisited”. Jest to 4 – strunowy bas, jak widzimy na zdjęciu w kolorze czarnym.

Aria Pro II SB1000 CB #1 jest to bas, który Jason dostał po Cliffie. Używał go podczas sesji nagraniowej “Garage Days Re-Revisited. Posiada tylko jedna przystawkę i 2 potencjometry, jeden od tone, zaś drugi od volume. Posiada także 6 – cio pozycyjny Pickup Attack Mode Selector Switch, Bypass Switch, BatteryLED. Jak nietrudno zauważyć jest to 4 – strunowiec. Szyjka była wygięta od “walenia” w różne rzeczy nią przez Burtona. Można także go oglądać we wkładce do płyty “Garage Inc.” i “Garage Days Re-Revisited”.

ESP Bass jest to kolejny bas, którego użył podczas promocji płyty “Garage Days Re-Revisited”. Przystawki w nim to 2 JZ. Jest on czerwony, jest to pierwszy 5 – strunowy bas Jasona w Metallice. Pod przystawkami można oglądać logo zespołu, a nad gryfem ludzika z okładki singla “Creeping Death”. Bardzo rzadko używał basów od tej firmy, jak widzimy poniżej posiada tylko kilka w swojej kolekcji.

Ostatni z basów, który użył podczas promocji tej płyty jest Hamer 8 Strings Bass i Hamer Mandocello. Jak sama nazwa wskazuje jest to 8 – strunowiec oraz 12 – strunowiec.

Podczas trasy “Monster Of Rock Tour” Jason także mógł się pochwalić. ESP B-1 Black. Wokół korpusu można oglądać biały binding na gryfie. Przystawki w nim to Basslines SMB w/STC Active EQ PJ style. Jest on 4 – strunowy. Posiada on także 2 inne basy od firmy ESP. Pierwszy również czarny różniący się nieznacznie kształtem, z innymi markerami na progach oraz grafiką nad przystawkami.

Jason miał w swojej kolekcji także bas ESP P-Bass, którego używał na początku swojej kariery w zespole.

Stainberger SM2 #1 i #2 to bezgłówkowe basy Jasona. Pierwszy jest biały z czarnym bindingiem, z przystawkami EMG, oraz grafika z Creeping Death na dole korpusu. Drugi czarny z naklejką Steinberger oraz ruchomym mostkiem floyd rose. Były one używane na trasie promującej płytę …And Justice For All, praktycznie nie używa już tych basów.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Udostępnij to

O autorze

Kaczka