Gitary Kirka Hammetta

47

Oto zapowiadany artykuł szczegółowo opisujący gitary na których gra (lub grał) Kirk Hammett – zestawienie jest równie (o ile nie bardziej) bogate co tekst o gitarach Jamesa i również obejmuje wiosła używane od czasów “Kill’em All” po epokę “Death Magnetic”.

Kirk guitars

Jest to jedna z ulubionych gitar Kirka ESP Stratocaster. Czarny z perłową maskownicą oraz czaszką za mostkiem. Posiada 3 single coil. Często pogrywa na niej podczas wakacji w swoim domu na Hawajach.

Kolejną gitarą używaną jedynie na Hawajach jest Fender Telecaster ’69. Korpus jest z drzewa różanego. Jest to bardzo rzadko spotykany egzemplarz. Kirk zbiera stare, niedostępne gitary.

Następna gitara “hawajska” to Fender Telecaster ’68. Korpus jest w nieuchwytnym wykończeniu Charcoal Frost.

Następna gitara z serii “hobby” Kirka to Gretsch Withe Falcoon ’57. Jest to kolejny rzadko spotykany model tej gitary, a także nigdy nie używany na koncertach.

Kolejna gitara z kolekcji “hawajskiej” to Fender Stratocaster ’63 w kolorze Olympic white oraz Fender Stratocaster w kolorze czerwonym z pożółkłą maskownicą i obiciami na korpusie. Pierwszy posiada obicia na korpusie, perłową maskownicę oraz 3 single coil. Nie używane na koncertach.

Kolejna z tej samej serii to Gibson ES-345. Rzadko spotykana w kolorze czarnym ze złotym bindingiem gitara, już nie produkowana. Posiada ruchomy mostek bigsby.

Na Hawajach posiada także rzadko spotykany model akustycznej gitary Martin D-42.

Kolejna gitara to ESP KH-20. Na korpusie możemy oglądać top z klonu falistego. Bardzo rzadko używana live, raczej rozgrzewa się na niej przed wyjściem na scene. Jak na poprzednich modelach na progach można oglądać czaszki ze skrzyżowanymi kościami oraz w tym modelu między progami 10 a 14 widnieje napis “KH 20”. Jest to limitowana seria na 20 – jubileusz współpracy z firmą ESP. Prawdopodobnie posiada on 2 identyczne modele tej gitary (różniące się tylko tym, że drugi z nich ma nalepkę na główce). W sprzedaży jest także tańsza wersja tej gitary od firmy LTD.

Do rozgrzewania przed koncertami na trasie Europejskiej w 2010 roku używał prawdopodobnie Fender Stratocaster. Jest to standardowy model, z przystawkami HSS czyli humbacker, single, single. Na korpusie nad gryfem posiada grafikę (lub jakiś autograf). Nie używał jej na żywo.

Kolejny model gitary ESP KH-2 Mirror w kolekcji Kirka. Jest ona jak widzimy czarna z imitującą lustro maskownicą. Na progach widnieją czaszki ze skrzyżowanymi kościami. Ostatnio często używana na koncertach. Najczęściej gra na niej “The Was Just Your Life” i “The End Of The Line”.

Następny model pokazany nam to Gibson Flying V Korina #3 (Natural) oraz #4 (Black). Są to standardowy model tej gitary. Pierwsza nigdy nie używana na koncertach, koloru brązowego z czarną maskownicą. Druga posiada lekki relic na korpusie oraz przystawki EMG 81 i 60. Używał jej na trasie promującej płytę Death Magnetic.

Podczas koncertów w Meksyku, z którego wyszło DVD “Orgullo, Pasion y Gloria: Tres Noches En La Ciudad de Mexico” Kirk pokazał nam jedną nowość, a mianowicie Moonstone Flying V  i Ken Lawrence Flying V. Przystawki prawdopodobnie w niej to Seymour Duncan (których od lat nie używa). Posiada mostek tune-o-matic. James posiada identyczną gitarę lecz różniącą się drewnem podstrunnicy. Drugi model różni się kolorystyką, pod przystawkami posiada “M” stylizowane na logo zespołu, przystawki EMG. Nie użyty na żywo.

Podczas koncertu we Francji na Stade de France, na którym uczcili (na tej trasie zagrali w całości ten album) 20 – lecie płyty Metallica (Black Album) Kirk pokazał nam nową gitarę. Jest to ESP KH-2 White Zombie. Jak wszyscy wiemy jest on miłośnikiem horrorów wiec i na tej gitarze przestawił okładkę z kolejnego filmu. Na 12 progu widnieje nietoperz jak w przypadku modelu Dracula, zaś na reszcie progów widnieją pająki znane z KH-3. Oraz powyżej 15 progu ma on progi scallopowe. W sprzedaży jest także tańsza wersja tej gitary od firmy LTD (na 12 progu zamiast nietoperza widnieje literka “Z”).

Do nagrania coveru zespołu Deep Purple – When a blind man cries użył Fendera Stratocastera. Jest on koloru czerwonego z białą maskownicą z widocznymi wytarciami za mostkiem. Ma ona 3 single coil. Nie została użyta na koncertach.

Na koncercie w Niemczech na festiwalu Rock am Ring w 2014 roku, Kirk dostał gitarę Epiphone Les Paul Matt Heafy od samego gitarzysty i wokalisty Trivium, która jest sygnowana jego nazwiskiem.

Podczas prób w HQ do akustycznego występu.

W trakcie koncertu na premierze filmu Jaco Kirk razem z Robertem zagrali mini koncert, na którym można było oglądać jedną z jego nowości. ESP KH-2 Nosferatu posiada na korpusie grafikę z horroru o tym samym tytule, oznaczeniami progów są myszy, a na 12 progu półksiężyc. Używał go podczas pierwszego koncertu Metalliki w 2016 roku. Posiada także wersję LTD.

Podczas europejskiej części WordWierd Tour zobaczyć można go było ze zwykłym czarnym Fender Stratocaster.

Kirk wszedł prawdopodobnie w posiadanie gitary zmarłego Fast Eddie gitarzysty Motorhead. A jest nim złoty Fender Stratocaster.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Udostępnij to

O autorze

Kaczka