Gitary Jamesa Hetfielda

86

W poniższym artykule, macie możliwość przyjrzeć się gitarom Jamesa Hetfielda. Specjalnie dla Was zebraliśmy zdjęcia oraz opisy gitar, których lider Metalliki używał od czasów “Kill’em All’ do “Death Magnetic” – nie tylko tych znanych, ale również wioseł, które nie ujrzały “światła dziennego”.
jamesguitars1

Podczas koncertów promujących “Metallica (Black Album)” można było zobaczyć nabytki Jamesa, które także używał rzecz jasna w studiu. Pierwszą gitarę, którą zaprezentuję jest ESP Explorer #5 (Blk dots). Można było ją zobaczyć na koncercie “Live Shit: San Diego”, grał na niej większość utworów. Nie wyróżnia się niczym specjalnym. Korpus, gryf i podstrunnica jest z tego samego rodzaju drewna co poprzednia wersja tej gitary. Tak samo oznaczenie progów, układ potencjometrów, mostek i przystawki. Hetfield ma kilka kopii tego modelu. Czasem kształt odbiegał od oryginału. Na jednej z nich na główce był napis “Custom”, jeden miał przystawki EMG 81/81, jeszcze innego podarował komuś, inny posiada grafikę czaszki na główce (używał jej podczas trasy z Guns’N’Roses), obecnie wymienił w tym modelu przystawki na EMG JH Set. Posiada on kilka modeli wersji MX-220 i MX-250.

ESP Explorer #6 (Seymour duncan) to kolejna gitara w kolekcji Jamesa. Nie różni się niczym od poprzedniej gitary oprócz przystawek. W tym modelu zamiast EMG użyto Seymour duncan. Progi oznaczone są jak w poprzedniej gitarze, kropkami. Gitara była używana w studiu.

Następnym nabytkiem Hetfielda jest ESP Explorer #7 (Wolves), różni się od poprzedniczki jedynie oznaczeniami progów, które przedstawiają zamianę człowieka w wilka. Także była użyta na tym samym koncercie co “bliźniaczka”, a zagrał na niej m.in. podczas tego koncertu “Harvester Of Sorrow”. Konstrukcja i elektronika jest identyczna co poprzednie modele. Widocznie James lubi ten układ i rodzaj drewna.

Następną gitarą Jamesa jest ESP Explorer #8 (Single coils). Różni się od poprzednich jego gitar tym, że posiada przystawki EMG 81 oraz 2 EMG Single coils oraz przełącznik znany z modeli Stratocaster. Na gryfie można oglądać jak w modelu #4 kropki. Na główce grafika “Scarry Guy”. W większości na tym modelu nagrany został “Nothing Else Matters”. Gitara używana była na koncertach w latach ’92/’93.

Kolejna wersja tejże gitary znów różniąca się tylko oznaczeniami progów to ESP Explorer #9 (Snake). Na tym modelu na progach widnieją węże z czarnego albumu. I także jak poprzedniczki użyta na tym samym koncercie. I znów ten sam rodzaj drewna co poprzednie modele oraz układ potencjometrów, przystawki oraz mostek. Można ją oglądać podczas wykonywania “Sad But True” na koncercie “Live Shit: San Diego”.

Kolejnym nabytkiem w kolekcji jest (nie trudno zgadnąć) ESP Explorer #10 (NRA). Posiada to samo drewno co wszystkie jego modele z tej firmy. Przystawki w nim to EMG 81 oraz 2 EMG Single coils. Na gryfie można oglądać NRA (National Rifle Association). Zobaczyć ją można na “Live Den Bosch” w utworze “Nothing Else Matters”. Dodam tylko, że jest mylnie nazywana jako eagle inlays lub NRA inlays. To jedna i ta sama gitara.

Kolejne wiosło to znów dobrze znany nam kształt gitary a mówiąc jaśniej kolejna gitara z serii ESP a tym razem kolejny model ESP Explorer #11 (Deer skull), kolejna “bliźniaczka” wśród tych modeli różniąca się znów od poprzedniczek oznaczeniami progów a tym razem są to czaszki renifera. Na korpusie widnieje czarna metalowa płyta, przez co przystawki nie potrzebują “zaślepek”. Kolejny model identyczny jak poprzednie gitary różniący się niewiele od nich. Można ją oglądać w utworze “Sad But True” na “Cunning Stunts”

Kolejna gitara Jamesa tej samej firmy lecz już różniące się trochę od poprzednich omówionych modeli. A mianowicie różni sie tym, że jest to dwugryfowa gitara Jamesa ESP Explorer #12 (Double neck), pierwsza wtedy w dorobku. Na gryfie przedstawione są latające ptaki. Była ona użyta na koncercie Woodstock ’94 (mylnie uznawana za uszkodzoną podczas wypadku w ’92 w Montrealu). Posiada 2 potencjometry volume (po jednym na gryf). oraz przystawki EMG 81 przy mostku i EMG 60 przy gryfie. Konstrukcja mostka niezmieniona od lat u Hetfielda.

Następnym nabytkiem Jamesa jest Gibson Explorer #2 (Small Body – Blk dots). Jest to praktycznie kopia gitary ESP Explorer #5 (Blk dots) różniący się drewnem na podstrunnicy, w tej jest różanego drzewa oraz posiada czarną maskownicę na korpusie. Gitary tej nigdy nie używał na koncertach.

James w swojej kolekcji posiadał także gitarę B.C. Rich Wrath Custom. Posiada ona mostek tune-o-matic. Przystawki w nim takie jakich używa do tej pory czyli EMG 81 i 60. Na progach widnieją romby. Używał jej bardzo rzadko, a obecnie prawie w ogóle nie używana. Niestety nie wiemy nic więcej o niej, ani co z nią się w tej chwili dzieje.

Tym razem Gibson Chet Atkins Acoustic/Electric. Pierwszy raz użył tą gitarę do utworu “The Unforgiven” na koncercie “Live Shit: San Diego”. Przystawki w tym modelu to Gibson Hex piezo bridge transducer. Posiada 3 potencjometry, 2 volume i 1 tonów. Dodatkiem w niej jest biały binding, który oczywiście widać wyraźnie na zdjęciu. James posiada również model tej gitary w kolorze naturalnym. Bardzo rzadko używana.

Kolejne gitary nigdy nie użyte na koncercie, jedynie w studio. Są to modele Gretsch Falcon II (model 7593) i (model 7594) . Pierwszą można zobaczyć na teledysku do “Nothing Else Matters” oraz użyta do nagrania niektórych partii tego utworu. Ciekawostką jest to, że wykończenia metalowe są pokryte 24 karatowym złotem. Przystawki w tej gitarze to dwie FliterTron. Potencjometrów posiada, 1 volume dla każdej przystawki, 1 głowny volume oraz 1 tone. Oznaczenia progów to kwadraty. Druga zaś została użyta oraz nabyta w okresie “Load/Reload”.

ESP Double Manche ten model można oglądać na koncercie “Live Den Bosch”, a zagrał na nim utwór “Fade To Black”. Obecnie James nie używa tej gitary. Górny gryf posiada 12 – strun, zaś dolny 6 – strun. Posiada przystawki EMG 81 oraz EMG Single coil. Została ona uszkodzona po koncercie w Montrealu w ’92 roku, w którym Hetfild został poparzony.

Kolejne wiosło nieużywane przez Jamesa na koncertach jest Gibson SG Double neck. Jest to seryjny model tej gitary. Można ją oglądać na teledysku do “Nothing Else Matters” oraz użył ją do nagranie właśnie tego utworu. Górny gryf gitary posiada 12 – strun, zaś dolny 6 – strun. Posiada 2 modele tej gitary czarny i czerwony.

Do nagrania albumu “Metallica (Black Album)” używana także była powyższa gitara akustyczna. Niestety znów nie znanej nam firmy. Również z gitar akustycznych użyty był 12 – strunowa gitara firmy Guild, oraz 12 – strunowa gitara, tym razem Fender Shenandoah. Niestety nie posiadamy więcej informacji na jej temat.

Podczas koncertu w Cleveland James pochwalił nam się nową/starą (ponieważ posiada już ją od czasów “Metallica (Black album)“) gitarą. Jest to model Gibson Moderne, nie produkowana już przez tą firmę. Jako ciekawostka podam, że nasza polska firma gitar Defil także robiła kopie tego modelu, nazwana była Kosmos.

Olympic White Danoelectro 12 string, tą gitarę James nabył za czasów płyty “Metallica (Black Album)” lecz nie był on używany nigdy na żadnym koncercie.

Kolejnymi nabytkami Jamesa były BC Rich Mockingbird w różnych kolorach. 4 w kolorze standardowym oraz jeden żółty, a jeden przeźroczysty oraz jeden (niewidoczny na zdjęciu) niebieski. Gitary te nie były prawdopodobnie używane na koncertach i prawdopodobnie nabyte w czasie promocji/nagrywania albumu “Metallica (Black Album)”. Na powyższym zdjęciu widzimy także model BC Rich Seagull (jeżeli to nie jest ten model, piszcie w komentarzach. Mogliśmy się pomylić).

Także nigdy nie użytą na żadnym koncercie, a nabytą w okresie nagrywania płyty “Metallica (Black Album)” jest Natural “Hetfield” Stratocaster style. Posiada ona 3 przystawki EMG single coil, a także 1 potencjometr volume, 2 tone oraz 5 – pozycyjny przełącznik. Oraz posiada mostek taki jaki montują w gitarach Gibsona.

Nigdy nie używaną gitarą przez Jamesa na koncertach jest też Blue Jerry Jones Dano Longhorn Baritone. Jest to srebrna gitara barytonowa. Na niej nagrany był główny riff do utworu “Sad But True”. Niestety nie posiadamy lepszego ujęcia tej gitary więc ciężko określić jest danych technicznych jej.

Kolejna także nie używana przez Jamesa gitarą na koncertach jest Fender Vintage Hot Rod ’52 Telecaster. Posiada ciekawą grafikę na korpusie oraz czarną maskownice. Przystawki w nim to standardowe single coils, oraz potencjometry to 2 volume oraz b – beder system. Nagrywał na nim wolną część “My Friend Of Misery”.

Ostatnia już znana z tego okresu gitarą jest Fender ’52 Telecaster #1, #2 i #3. Posiada on trzy “bliźniacze” modele. Pierwszy model można było oglądać podczas występu American Music Awards 1998″ wykonywał na niej utwór “The Unforgiven II” oraz w teledysku do tego utworu. Korpus tej gitary jest zrobiony z jesiona, podstrunnica zaś z klonu. Przystawki w niej to parson – white b – bender system. W trzecim zaś modelu wmontowane posiada przystawki EMG Single coils. Ma jak każdy standardowy model 2 potencjometry od volume. W ostatnim modelu widzimy bardzo ciekawą czarną maskownicę z wytłoczonymi liśćmi.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Udostępnij to

O autorze

Kaczka