James Hetfield: “Skąd bierze się gniew w mojej muzyce”

0

Często mówi się, że muzyka rockowa i metalowa jest pełna gniewu. Ostatnio temat ten poruszał wokalista Metalliki. Zapytany, w wywiadzie z Polar Music Prize, o źródła ujawnianej w utworach wściekłości, odpowiedział:

Myślę, że gniew pochodzi z różnych źródeł. Składa się na to poczucie bycia niesłuchanym, bycia manipulowanym. Prawdopodobnie nadal ten nastolatek we mnie zmaga się z różnymi sprawami z przeszłości, wiesz, rodzice, wychowanie itd. Tak więc to jest to. Myślę jednak, że sporo z tego wszystkiego jest mechanizmem obronnym. Nawet jeśli moje dzieci przestraszą mnie albo ktoś ktoś mnie połaskocze, to robię się zły. To moja reakcja na większość rzeczy. To u mnie standard i nie wiem, czemu tak jest. Niektórzy się śmieją, kiedy są zdenerwowani, a ja się złoszczę. Tworzenie muzyki jest dobrą terapią, a świadomość, że inni ludzie czują się jak ja, jest bardzo krzepiąca. Niesamowicie ważna jest też więź z publiką. Są jakby piątym członkiem zespołu – tak ich nazywamy. Patrzenie na nich sprawia mi radość. Przychodzą, żeby nas zobaczyć, a ja mogę oglądać ich bawiących się razem i będących rodziną. To jest piękne.

Udostępnij to

O autorze

Muzyka od zawsze była niezwykle ważną częścią mojego życia. Kiedy poznałam jej rockowo-metalowy świat, kompletnie przepadłam. Mój gust jest dość zróżnicowany, ale to jednak ten rodzaj muzyki gra mi w duszy i płynie w moich żyłach.