YOB: Amerykańska formacja już jutro wystąpi w Warszawie

0

Już jutro na scenie stołecznej Hydrozagadki zaprezentuje się amerykańskie trio – YOB. Muzycy przyjadą do Polski z okazji obszernej trasy koncertowej, która ma na celu promocję najnowszego wydawnictwa grupy – “Our Raw Heart”. Muzycy zagrają także dzień później w Krakowie podczas Soulstone Gathering Festival

“Cię nie zabiję to Cię wzmocni”– przysłowie te wyjątkowo trafnie odzwierciedla ostatnie epizody z biografii YOB. Poważna choroba frontmana, Mike’a Scheidta, z całą pewnością wstrząsnęła miłośnikami kapeli, muzyk jednak wrócił do pełni zdrowia. A wraz z nim powróciło YOB – pełne bagażu nowych doświadczeń. Pomimo bardzo napiętej rozpiski koncertowej, udało nam się porozmawiać ze wspomnianym kompozytorem – zapraszamy serdecznie do lektury!

Poniżej prezentujemy rozpiskę godzinową warszawskiego wydarzenia:

Za powstanie YOB odpowiada gitarzysta i wokalista Mike Scheidt, pod którego kierownictwem w 1996 w Eugene w stanie Oregon uformował się pierwszy skład. Już wydane w 2000 demo zwróciło na nich uwagę fanów na całym świecie. W 2002 ukazał się debiutancki album grupy „Elaborations of Carbon”, a w 2003 „Catharsis”, zawierający na 50 minutach jedynie trzy utwory. Popularność rosła, grupa zaczęła intensywnie koncertować. W tym okresie co roku ukazywał się nowy album tria: w 2004 „Illusion of Motion”, a w 2005 „The Unreal Never Lived”. Pomimo sukcesów, w 2006 zespół zawiesił działalność. 

W 2008 YOB wznowił działalność i wtedy też ustalił się skład istniejący do dzisiaj z Travisem Fosterem na perkusji i Aaronem Riesebergiem na basie. Pierwsza płyta nowego wcielenia zespołu, „The Great Cessation” ukazała się rok pózniej. Jej brzmienie, łączące doom metal z psychodelicznymi inspiracjami, dziennikarze Pitchforka opisali jako „kosmiczny doom”. Albumem żywo zainteresowały się media, a po występie grupy na Scion Rock Festival New York Times nazwał YOB „jednym z najlepszych zespołów w Stanach”. 

Następny krążek „Atma” z 2011 przyniósł bardziej organiczne, surowe brzmienie, a kolejny, wydany trzy lata pózniej „Clearing the Path to Ascend”, uznany przez magazyn Rolling Stone za metalowy album roku, potwierdził pozycję tria jako czołowych przedstawicieli sceny doom. 

Fast forward do roku 2017: YOB podpisuje kontrakt na wydanie ósmego longplaya z wytwórnią Relapse Records. Nowa płyta powstaje w tragicznych okolicznościach związanych poważną chorobą Mike’a Scheidta. „Our Raw Heart”, album przepełniony wolą przetrwania, intensywniejszy zarówno muzycznie, jak i lirycznie, zawiera na 75 minutach siedem utworów, jednocześnie niezwykle agresywnych i melancholijnych. Za produkcję odpowiedzialny jest długoletni współpracownik zespołu, Billy Barnett, a masteringiem zajął się Heba Kadry (The Mars Volta, Diamanda Galas, Slowdive).

Sam występ YOB poprzedzą belgijscy black metalowcy z Wiegedood, który aktualnie promują “De Doden Hebben Het Goed III” – ostatnią część trylogii. Warto również wspomnieć, iż 9 listopada w przylegającej do Hydrozagadki klubokawiarni “Chmury” zaprezentują się Dark Buddha Rising oraz Fuoco Fatuo. 

Warszawa:
09.11.2018 – Klub Hydrozagadka
Wystąpią: YOB, Wiegedood*
Bilety: 69-79 zł
Więcej informacji

Kraków
Soulstone Gathering Festival 2018
09/10.11.2018 – Zet Pe Te
Wystąpią:

  • I dzień: My Sleeping Karma, Weedpecker, Palm Desert, Black Salvation, Ciolkowska, Ignu 
  • II dzień: YOB, Wiegedood, Dark Buddha Rising, Sunnata, Spaceslug, The Necromancers, Andromeda Space Rituals

Karnet: 150 zł
Bilet jednodniowy: 90 zł
Więcej informacji

Udostępnij to

O autorze

jamic

Wielbiciel muzycznych kontrastów - moje uznanie zyskują kanonady dźwięków, jak i wolne nihilistyczne nowoorleańskie riffy. Tych drugich, szczególnie w wykonaniu takich kapel jak Acid Bath, mógłbym słuchać całymi dniami! Klasyczny i soczysty drive jest tym, co w muzyce cenię najbardziej. Dzięki serwisowi mogę wreszcie dzielić się swoją pasją z innymi.