Lars Ulrich (Metallica): “Nie chcieliśmy, aby “…And Justice for All” brzmiało w ten sposób”

0

Album “…And Justice for All” jest znany z tego, że partie gitary basowej są tam praktycznie niesłyszalne. Skutkiem tego jest surowe brzmienie płyty. Pomimo przeciętnej produkcji, wydawnictwo cieszy się dużą popularnością i uznaniem wśród fanów. Według wielu, głównym winowajcą słabego brzmienia “Justice” jest perkusista Lars Ulrich.

Z okazji wydania odświeżonej wersji albumu, Ulrich udzielił wywiadu, w którym bronił brzmienia płyty, mówiąc że był to rezultat “instynktownych i nieprzemyślanych decyzji”.

Oprócz Larsa, wywiadu udzielili również pozostali członkowie zespołu.

Perkusista podczas rozmowy z Davidem Frickem wrócił wspomnieniami do okresu, kiedy produkowano album:

Wszystko miało być zrównoważone, także mieliśmy pewną koncepcję jak to zrobić – głównie ja i James [Hetfield]. Byliśmy osobami, mającymi najwięcej do powiedzenia jeżeli chodzi o pisanie i brzmienie utworów. Chodziło nam o to, aby wszystko do siebie pasowało i tworzyło całość.

Dziwiłem się: “Dlaczego werbel tak brzmi?” Działo się tak dlatego, bo jakość brzmienia jednego z instrumentów nie była proporcjonalna do brzmienia drugiego. Musieliśmy zacząć kombinować, aby wszystko było spójne. Trudno jest usiąść i po prostu powiedzieć: “Zmiksujemy płytę w ten konkretny sposób”. Nie byliśmy w stanie zająć się czymś takim. Cały ten proces miał na celu to, aby wszystko jakoś trzymało się kupy.

Muszę stwierdzić, że nie to mieliśmy na myśli tworząc ten album. Nie wyglądało to tak: “Za rok wydamy płytę, która będzie brzmiała w ten konkretny sposób”. Trudno tu mówić o jakimkolwiek przypadku, ale wszystko to  było rezultatem instynktownych decyzji. Myślałem: “To nasz album, nikt tego nie zmieni, my decydujemy o tym jak będzie brzmiał, nikt nam w tym nie przeszkodzi!” Tym się mniej więcej wtedy kierowałem.

Cały wywiad możecie obejrzeć poniżej:

 

 

 

Udostępnij to

O autorze

Fanatyk tradycyjnego heavy metalu, muzyki progresywnej oraz melodeathu. Ponad wszystkie zespoły ceni Iron Maiden, Led Zeppelin oraz Metallikę.