Kirk Hammett: “Dalej mamy rację w sprawie Napstera”

0

Gitarzysta Metalliki – Kirk Hammett – udzielił niedawno wywiadu w szwedzkim programie “Nyhetsmorgon”. Mówił między innymi o tym, czy jego zdaniem niechęć zespołu do udostępniania swoich poprzednich albumów w serwisach streamingowych mogła mieć negatywny wpływ na karierę grupy.

Och, tak…To znaczy, cała ta sprawa z Napsterem trochę nas pogrążyła. Ale wiesz co, wciąż mamy rację co do Napstera. Nie ważne, czy są gdzieś ludzie mówiący “Metallica się myliła”. Wystarczy spojrzeć na stan przemysłu muzycznego i to wyjaśni całą sytuację. Był czas, kiedy streaming był trochę dziwny i wcale nie dawał nam świetnej jakości. Nie obchodzi mnie, co ludzie mówią o streamingu, to nigdy nie będzie brzmiało lepiej niż winyle. Jednak chcemy być dostępni i musimy mieć pewność, że jesteśmy dostępni na wszystkich nowoczesnych frontach.

Hammett wypowiedział się także na temat, nie dawno zdobytej, szwedzkiej nagrody Polar Music:

Był czas, kiedy ludzie po prostu nas nie rozumieli, więc bycie uznanym za to, co robimy jako zespół jest fantastyczne. Jest to uhonorowanie całej ciężkiej pracy, którą wykonywaliśmy przez te wszystkie lata. Dołączenie do innych laureatów tej nagrody jest niesamowite. Z biegiem lat zdobyliśmy wiele nagród: Grammy, American Music Awards, Billboard Awards…ale to wszystko było oparte na sprzedaży. Wydaje mi się, że w nagrodzie Polar Music chodzi przede wszystkim o sztukę.

O tym, z czego jest najbardziej dumny, jeśli chodzi o dotychczasową karierę Metalliki:

Jestem bardzo dumny z tego, że wciąż tu jesteśmy, od ponad 30 lat nadal tworzymy muzykę, a ludzie to doceniają. Wciąż mam wiele do powiedzenia muzycznie i czuję, że jeszcze nie osiągnąłem szczytu. Wiem, że dalej jesteśmy spragnieni robienia innych rzeczy, ale najważniejszy jest fakt, że nadal jesteśmy w stanie przekazać ludziom muzykę.

Metallica pozwała Napstera w 2000 roku po tym, jak zespół odkrył, że wyciekła wersja demo utworu “I Disappear”, zanim jeszcze został wydany. Mimo, że sprawa została rozstrzygnięta poza sądem, w wyniku zbanowanych zostało ponad 300 000 użytkowników.

Udostępnij to

O autorze

Kiedy życie daje Ci lemoniadę, zrób z niej cytryny. Życie bardzo się zdziwi.