Dave Gilmour (Pink Floyd) opowiada o nagrywaniu solówki do ‘Comfortably Numb’

0

W niedawnym wywiadzie dla Guitar World gitarzysta Pink Floyd, David Gilmour, opowiadał o nagrywaniu solo do legendarnego utworu ‘Comfortably Numb’, które przez wielu uznawane jest za jedną z najwspanialszych solówek wszech czasów. Muzyk mówił o swoim podejściu przy jej nagrywaniu:

Nagrałem na szybko 5 czy 6 solówek. Od tego momentu kierowałem się swoją typową procedurą, którą jest słuchanie poszczególnych podejść i analiza wszystkiego oraz szukanie dźwięków, które są dobre. Następnie, zgodnie z moimi analizami, stworzyłem jedno połączone solo, składające się z tych wcześniejszych, skacząc od fragmentu do fragmentu, aż wszystko zaczęło do siebie pasować. W taki właśnie sposób powstała solówka do ‘Comfortably Numb’.

W kolejnej części wywiadu wypowiadał się Bob Ezrin, producent, który pracował z Pink Floyd m.in. przy okazji albumu “The Wall’. Bob zdradził, że pomiędzy nim, Rogerem Watersem i Gilmourem wystąpiły spięcia, które dotyczyły użycia orkiestry w wcześniej wspomnianym utworze. Ezrin mówił:

Walczyłem, aby zawrzeć na tym albumie orkiestrę. To stało się wielką kwestią sporną przy okazji ‘Comfortably Numb’, numeru, który Dave uważał za bardzo istotny. Roger opowiedział się po mojej stronie. Wyszła więc z tego prawdziwa kolaboracja – muzyka w tym utworze należy do Davida, tekst do Rogera, a orkiestra to mój wkład.

Udostępnij to

O autorze

Rafał Stempień

Headbang motherfucker.