Potential Threat SF: Recenzja płyty „Threat To Society”

0

Dla każdego fana metalu thrash metalowa scena z Bay Area jest dobrze znana. Metallica, Exodus, Testament czy Death Angel to zespoły cenione w świecie ciężkiego grania, a jest ich tam przecież o wiele więcej. Niektóre z nich osiągnęły sukces komercyjny, sprzedają sporo płyt i objeżdżają z koncertami świat, a inne są niejako na uboczu.

Mniej znanym, jednak wartym uwagi, przedstawicielem tamtejszej sceny jest pochodzący z San Francisco Potential Threat SF. Mimo iż zespół powstał ponad trzy dekady temu, w 1986 r., i grał u boku takich tuzów jak Testament, Slayer, Cro-Mags, Nuclear Assault i Death Angel to przez ten czas zdołał wydać zaledwie trzy albumy studyjne. Najnowszy, czyli opisywany tutaj „Threat To Society”, ukazał się w maju tego roku i przynosi muzykę typową dla sceny Bay Area lat 80.

Nie ma więc na tej płycie żadnych niespodzianek. Wszystko, co można na niej znaleźć, słyszało się na wydawnictwach innych grup. Są zatem rasowe riffy, świetne solówki, skandowane chórki, wyraźny bas i perkusja podkręcająca atmosferę. Dużo w tym graniu wychwycić można tego, co w owej epoce prezentowały Metallica, Megadeth i Testament. W ‘Root Of All Evil’ i ‘Pre-Emptive Strike’ echa Megadeth są dość wyraźne. Natomiast podczas „Raise Your Fist” z pewnością wasze skojarzenia powędrowałyby w stronę ‘Master Of Puppets’ (melodie) i ‘Damage Inc.’ (riffy w zwrotkach i wokal). Nie brakuje też odniesień do heavy metalu. Najlepiej słychać to w ‘Victims Of The Fall’ i w ostatnim ‘Into The Black’, jak i w melodiach spod znaku Iron Maiden – np. ‘Path Of The War Machine’ i ‘Spitfire’.

Nie jest to zaskakujący album, ale przyznam, że słucha mi się go bardzo dobrze. Na pewno na pochwałę zasługuje warsztat techniczny muzyków i umiejętność tworzenia ambitnych i chwytliwych kompozycji. A to, że coś takiego grało się trzydzieści lat temu, wcale mi nie przeszkadza. W końcu Potential Threat SF powstał właśnie wtedy, kiedy to wychodziły kultowe płyty dla tego gatunku. Nie jest to nowy zespół grający w stylu retro tylko starzy wyjadacze, którzy dorastali wraz z tą muzyką. Jak wam coś takiego pasuje i lubicie takie dźwięki, to posłuchajcie tego krążka, bo to thrash metal z Bay Area według sprawdzonego dawno temu, lecz cały czas dobrego przepisu.

www.facebook.com/potentialthreatsfofficial

1. War Machine (Intro)
2. Path Of The War Machine
3. Root Of All Evil
4. Cry Of The Wolf
5. Spitfire
6. Raise Your Fist
7. Preemptive Strike
8. Ancestor’s Lament (Instrumental)
9. Don’t Look Back
10. Victims Of The Fall
11. Into The Black

Wyro(c)k

82%
82%
Ace of Spades

0-10 Sad But True
11-20 Bad Reputation
21-30 Wild Thing
31-40 Satisfaction
41-50 Another Brick in the Wall
51-60 Proud Mary
61-70 Highway to Hell
71-80 2 Minutes to Midnight
81-90 Ace of Spades
91-100 Master of Puppets

 • PIERWSZE WRAŻENIE
  7.5
 • INSTRUMENTARIUM
  8.5
 • WOKAL
  8
 • BRZMIENIE
  8.5
 • REPEAT MODE
  8.5
 • Oceny czytelników (0 głosów)
  0
Udostępnij to

O autorze

Avatar

Miłośnik wszelkich odmian ciężkiej muzyki, Star Wars i egzotycznych miejsc. Mawia, że Jedi są spoko, ale Imperium też. Lubi dobrą książkę, film czy serial. Basista w stanie spoczynku. Grał w Island, Chainsaw, Puki' Mahlu i kilku innych zespołach. Od 30 lat w służbie metalu. Stay Heavy! \m/