Jason Newsted: “Wśród basistów panuje braterstwo”

0

Jason Newsted w wywiadzie dla  Erica Blaira przeprowadzonego przed koncertem organizowanym w hołdzie legendarnemu basiście Black Sabbath,  wyraził swój zachwyt  Geezerem Buttlerem. Wspomniał także o tym, jak to jest grać ze swoimi bohaterami z  młodzieńczych lat.

newsted

Co jest najważniejsze dla Ciebie w tym wydarzeniu?

Jest to mój pierwszy raz. Spotyka się tutaj wielu fantastycznych ludzi i w związku z tym dzieją się fantastyczne rzeczy. To świetnie przebywać w gronie takich muzyków, którzy osiągnęli w swojej karierze tak wysoki poziom, zarówno indywidualnie jak zespołowo. Dzisiejszego wieczoru poza Geezerem Butlerem, najlepszym basistą jaki wystąpi będzie JD z zespołu Zakka Wyldea. To świetne, że udało się zebrać tutaj wszystkich moich kolegów, których znam od dawna i tych których niedawno poznałem. Wśród basistów panuje braterstwo, które doskonale widać podczas takich wydarzeń, kiedy to wszyscy są podpięci do pieców.  To jest bardzo dobra iniciatywa. W ten sposób uzyskują szacunek. Basiści ciężko pracują.

Zagranie którego utworu Black Sabbath w młodości, było dla Ciebie wyzwaniem?

Hmmm. Piosenki mają inne tytuły niż riffy. Nie pamiętam tytułu ale to szło „babababubabuba” . To jest trudne, bo wymaga slurringu i odpowiedniej techniki. A jeśli chodzi o najlepszy riff, to zdecydowanie „Sabbath Bloody Sabbath”. Najcięższy riff numer jeden. No ale nie istnieje żadna słaba linia basowa napisana przez Butlera.

W tym roku obchodzisz 25 lecie wydania albumu „…And Justice For All” . Jak to wspominasz?

W sumie czuję się tak, jakby to było 25 dni temu. To ciągle jest dla mnie świeże. To piękne, że ten album wytrzymał próbę czasu i udawadniał to za każdym razem. Jestem dumny z tego. Pracowaliśmy ciężko, żeby to nagrać i zaprezentować światu. To był wspaniały okres dla Metalliki. Była dobra demografia, utwory, moc, motywacja. Jestem bardzo dumny. Byliśmy w odpowiednim miejscu i czasie i daliśmy radę.

Czy wykonałbyś utwór pt „Hitler w Piekle”?

Co?

To jest punkowa piosenka. Czy zaśpiewałbyś coś w takiej tematyce?

W sumie tak. Ale chodzi o Hitlerach w piekle czy Hitlerze w piekle? We Flotsam and Jetsam w utworze „Der Fuhrer” krzyczałem „ Fuck you Hitler!”. Właściwie poprzedziłem ten kawałek.

Jaki utwór będziesz dzisiaj wykonywał?

War Pigs.

Czym się różni granie z Metalliką a granie z Ozzym?

Chłopaki z Metalliki byli dla mnie bohaterami.  Moim ulubionym zespołem. To co się stało można porównać do wspinaczki na sam szczyt. Z Ozzym to zupełnie inna sprawa – kiedy ty stajesz się równy swoim bohaterom.  Nie mogę uwierzyć w fakt, że gram na jednej scenie z nim. To jest takie surrealistyczne uczucie, kiedy twoi idole proszą cię o to, żebyś zagrał razem z nimi. 

Udostępnij to

O autorze

Avatar