Teksty Metalliki: o bólu istnienia Jamesa Hetfielda – cz.2

21

Wczoraj mieliście okazję przeczytać pierwszą część artykułu zgłębiającego te teksty Metalliki, w których można dostrzec bezpośrednią inspirację życiem Jamesa Hetfielda. Zgodnie z obietnicą, dziś prezentujemy kontynuację – od ery Load po rok 2008 i album Death Magnetic.

“Until It Sleeps”

Znaczenie:

Jak już wiemy z lektury akapitu o “The God That Failed“, James ze swoim ojcem, delikatnie mówiąc, nie byli razem blisko. Trzeba jednak powiedzieć, że lata później pojednali się na niedługo przed śmiercią Virgila Hetfielda, który – podobnie jak jego była żona – poddał się rakowi bez walki.

Właśnie choremu ojcu (zmarł dopiero podczas trasy promującej Load) poświęcone jest “Until It Sleeps”, które po “The God That Failed” jest kolejną próbą rozprawienia się z Christian Sience.

Znaczenie drugie:

Matka po raz kolejny. Problem polega na tym, że James w wywiadzie dla So What! stwierdził, że kawałek jest o raku, jednak (chyba, nie czytałem, bazuję na słowach metklubowicza) nie wspomniał, o którego rodzica chodzi. Choroba ojca była wtedy aktualna, stąd uznaje się to za najbardziej prawdopodobne, choć są i tacy, którzy utrzymują, że jeszcze żyjącemu ojcu nie wydawało się, by to było o nim i że to na pewno o jego matce. Skąd mają tę wiedzę – nie wiem.

Możliwe jest, jak podaje Wikipedia, że “gniew Jamesa skierowany jest w stronę Boga, który pozwolił umrzeć jego rodzicom w świadomości, że nie są godni spotkania z Bogiem, bo ich wiara była zbyt słaba”, a więc w jakimś sensie dedykowany jest obojgu rodzicom.

Znaczenie trzecie:

Niektórzy odrzucają dwa poprzednie znaczenia (co nie jest najmądrzejsze w świetle wywiadu z Jamesem) i mają swoje zdanie. Nie pisałbym o tym, gdyby nie fakt, że przyznają im rację ci, którzy słów Jamesa nie ignorują, ale uznają, że tekst jest dość ogólny i uwzględnia także jego własne demony, których nabawił się jako wyalienowany nastolatek. Dodam z przekąsem, że dla jeszcze innych kawałek jest o uzależnieniu i nie chcą słyszeć o innej możliwości. Mam wrażenie, że po “Some Kind of Monster” wszystkim wydaje się, że połowa utworów jest o problemach Jamesa z alkoholem i wszystko pod to podciągają.

Osobiście uważam, że choroba ojca i poddanie się jej zainspirowała Jamesa i że sedno utworu skupia się na nim, aczkolwiek nie wyklucza to ani odniesienia do matki, ani osobistych demonów Hetfielda.

Ciekawostki:

– Tytuł dema to “Fell On Black Days” (F.O.B.D) (“Nadeszły Czarne Dni”) – ciekawostką jest to, że jeden z bardziej znanych kawałków Soundgarden nosi taki sam tytuł. Chłopaki wydają się lubić tę kapelę.

– Inspiracją do teledysku był obraz Hieronima Boscha “Ogród Ziemskich Rozkoszy”, przestawiający Adama popełniającego pierwszy grzech. Ciekawostką jest to, że Jezus z klipu bardzo przypomina Cliffa Burtona. Klip otrzymał nagrodę MTV Video Music Award za najlepszy teledysk rockowy.

Jeśli przyjrzeć się lepiej obrazowi w dużym formacie, znajdziemy na nim potwora zjadającego człowieka, który również występuje w teledysku – kto go widzi?

– Until It Sleeps to 5-ty najlepiej sprzedający się singiel Metalliki

“Mama Said”

Znaczenie:

Pierwotnie James napisał ten utwór w hotelu podczas jednej z tras do szuflady, tylko dla siebie. Któregoś dnia Lars i Kirk usłyszeli jak go sobie gra i przekonali Jamesa, by umieścić go na płycie. Jest to bardzo osobisty tekst o tym, jak James zawsze starał się dystansować od swojej matki, aż do dnia jej śmierci, gdy zdał sobie sprawę, że nigdy nie doceniał jej miłości. Mówi o jego wyrzutach, że nie był w stanie spędzić z nią więcej czasu i nadziei, że będzie go wciąż kochała, gdy znów się zobaczą.

W jednym z niedawnych wywiadów stwierdził:

(…) niczym syn marnotrawny: odchodzi, a potem wraca, ale jest już za późno, nie może z nią już porozmawiać,

dodając:

Zdałem sobie sprawę jak wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. ‘Chcę Ci powiedzieć to.. Chcę się zapytać o tamto..’. I nie mogę. Ale podczas terapii byłem w stanie mocno popracować nad swoją żałobą po obojgu rodzicach.

Ciekawostki:

– James przyznał, że inspirował się kawałkiem Lynyrd Skynyrd “Simple Man”

– Singiel owszem był, ale nigdy nie wyszedł na rodzimym kontynencie

– Standardowo kilku fanów zarzuciło coś Metallice, tym razem, że brzmi jak country w zw. z użyciem gitary stalowej (choć James skomponował ją na elektrycznej, to zawsze chciał by był to utwór akustyczny – na jednym z dwóch wersji singli znajduje się wczesne demo). Możecie go posłuchać poniżej:

 

 

“Thorn Within”

Wspominam o tym utworze, choć nie powinienem, ponieważ mówi się, że to kolejny osobisty utwór Jamesa, że dotyczy on złych relacji z jego ojcem, jako że “father” pojawia się w tekście, aczkolwiek najwyraźniej jedynie mówi się, ponieważ Jason stwierdzając,

że ten kawałek jest o kimś, kto jest winien i nikt nie chce mu przebaczyć tego, o co się go oskarża i że jego ojciec ma poczucie, że jest jak cierń

w ogóle nie nawiązuje do Jamesa, nie wspomina, by był to osobisty utwór (gdy nigdy nie jest to tajemnicą). Nie wydaje się też sensowne tak ten utwór rozumieć z uwagi na wcześniejsze “Until It Sleeps”. Ciężko raczej “jeździć po starym”, gdy się z nim dopiero pojednało i ten umiera na raka, prawda? Aczkolwiek każdemu wolno bawić się w psychoanalityka.

“The Outlaw Torn”

Ciężko powiedzieć, czy utwór ma osobisty charakter, ale James powiedział o jego znaczeniu, że jest o “utracie kogoś w związku ze śmiercią i tęsknocie za kimś, kto go zastąpi, kto jednak nigdy się nie pojawi”. Podejrzewa się, że może chodzić o Cliffa.

Ciekawostki:

– Solówki grane są przez Kirka i Jamesa, jednak solo Jamesa, jako że jest na końcu, musiało zostać skrócone, by utwór mógł zmieścić się na płycie.

– Do czasu wydania “Death Magnetic” i nagrania “Suicide & Redemption” był to najdłuższy utwór Metalliki.

1 2
Udostępnij to

O autorze

Avatar