Summer Dying Loud wzmacnia skład. Wśród ogłoszonych między innymi Behemoth!

0

Drugim headlinerem 10. edycji Summer Dying Loud będzie Behemoth. Razem z nim do jubileuszowego składu dołączy pochodząca z Rotterdamu formacja Dool oraz polskie kapele Sunnata i Symbolical.

Znamy już 16 zespołów, które pojawią się w Aleksandrowie Łódzkim na jubileuszowej 10. edycji festiwalu Summer Dying Loud. W dniach 7 – 8 września 2018 roku na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Włodzimierza Smolarka oprócz ogłoszonych właśnie grup zaprezentują się kapele: Entombed A.D., Incantation, Orange Goblin, Ereb Altor, Malignant Tumor, Mentor, Weedpecker, Spaceslug, Saule, The Lowest, Doomster Reich i Black Tundra.

Behemoth, drugi headliner festiwalu Summer Dying Loud to dziś jeden z najpopularniejszych na świecie zespołów grających ekstremalny metal. Pozycję zawdzięcza głównie konsekwencji, szalonej pracowitości i talentowi Nergala, który swoją grupę założył już jako 14-latek. Choć funkcjonujący od ponad 25 lat zespół w środowisku jest znany od dawna coraz śmielej poczyna sobie również poza nim. Ich droga do mainstreamu zaczęła się jeszcze przy pracy nad dziewiątym albumem “Evangelion” z 2009 roku. Zbierając entuzjastyczne recenzje, wdrapali się z nim na 55. miejsce listy “Billboardu 200” i pierwsze miejsce polskiej listy OliS. Nikt jednak nie spodziewał się tego co przyniesie jego następca – “The Satanist”. Rekordowa 34. pozycja na amerykańskiej liście sprzedaży płyt do tej pory czeka na przeskoczenie przez inne black metalowe kapele. Po czterech latach grania wyprzedanych do ostatniego miejsca koncertów i zjechaniu niemal całego globu, w obozie gdańskiego zespołu znów jest głośno. W piątek 13 kwietnia ukazał się kolejny w dorobku grupy materiał koncertowy – “Messe Noire”. Na dniach Behemoth wyruszy do Stanów Zjednoczonych, żeby tam towarzyszyć Slayer’owi w amerykańskiej odsłonie ich pożegnalnej trasy “Final World Tour”. Gdy ta zaś dobiegnie końca na sklepowych półkach pojawi się ich długo wyczekiwany, jedenasty studyjny album.

Kolejny zespół Dool przyjedzie do Aleksandrowa Łódzkiego aż z Rotterdamu. Holendrzy to jedna z tych grup, która robi wszystko, by nie zostać zamkniętą w ciasnym gorsecie jednego stylu. Świetnie sprawdziło się to na ich ubiegłorocznym debiucie “Here Now, There Then”. Z jednej strony eksplorują na nim mroczne, gotyckie klimaty przywodzące na myśl zespoły takie jak The Devil’s Blood, Sisters Of Mercy, czy Katatonia. Z drugiej to co najciekawsze dzieje się w nich poza kliszą melancholijnego gotyckiego rocka. Bawiąc się konwencją mieszają ją z elementami dynamicznego hardrocka, pokręconej psychodelii, a nawet przebojowego popu. Przed występem na Summer Dying Loud koncertowy szlif zbierali w marcu w krakowskiej Alchemii.

Po dwóch latach do Aleksandrowa Łódzkiego wróci Sunnata. Występując na Summer Dying Loud w 2016 roku promowali album “Zorya”. Płyta, która zachwyciła recenzentów prestiżowych magazynów “Rock Hard” i “Terrorizer” doczekała sie godnego następcy. Na trzecim albumie “Outlands” konsekwentnie podążają obraną już ścieżką. Ich “ritul heavy music”, która powstał gdzieś na styku stoner i sludge metalu, rozwija się w kierunku muzyki okraszonej silnymi wpływami lat 90. XX wieku oraz współczesnej psychodelii i doom-rytualnych brzmień. Choć w ich muzyce nie brakuje echa dokonań Neurosis, Tool, czy Kylesa, całość brzmi niepowtarzalnie po “sunnatowemu”.

Ostatnią ogłoszoną jak do tej pory kapelą jest Symbolical. To deathmetalowa supergrupa tworzona przez muzyków Infernal Death oraz “Daray’a”, perkusistę znanego m.in. z Dimmu Borgir. W tym roku po trzech latach od wydania “Collapse In Agony” wracają z nową płytą “Allegory of Death”. Podobnie jak w przypadku debiutu to również album koncepcyjny roztaczający przed słuchaczem wypełnione bólem i cierpieniem opowieści o egzystencjalnej męce człowieka oraz jego upartym dążeniu do autodestrukcji. Koncert na Summer Dying Loud będzie dla nich świetną rozgrzewką przed planowaną na jesień trasą koncertową

10 edycja Summer Dying Loud odbędzie się w dniach 7 – 8 września 2018 roku na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Włodzimierza Smolarka w Aleksandrowie Łódzkim. Karnety na festiwal w promocyjnej cenie 75 zł można nabyć za pośrednictwem strony ticketmaster.pl oraz we wszystkich autoryzowanych przez Ticketmaster Poland stacjonarnych punktach sprzedaży biletów.

Udostępnij to

O autorze

"Ludzie myślą, że nigdy nie dorosnę. Ale nie mam wyjścia. Nie mam już 21 lat."