Jason Newsted (ex-Metallica) wspomina festiwal “Monsters of Rock” z 1988 roku

0

Podczas wywiadu dla Rolling Stone, były basista Metalliki wrócił wspomnieniami do trasy Damaged Justice, która promowała album “…And Justice for All”. Jason szczególną uwagę przykuł do koncertu, jaki zespół zagrał w ramach Monsters of Rock w Los Angeles.

Show miało miejsce w Coliseum w lipcu 1988 roku przed prawie 60 tysięczną publicznością. Gwiazdami festiwalu były formacje takie jak: Dokken, Scorpions czy Van Halen. Metallica miała zagrać dopiero o 14:00. Newsted opisał wrażenia z wchodzenia na scenę do kończącej się “The Ecstasy of Gold” Ennia Morricone:

Poczułem się jakbym został spłuczony w toalecie. Nigdy nie czułem się tak dziwnie wchodząc na scenę.

Według źródeł, w młynie brało udział około 200 osób, jednak utrudnieniem dla nich były siedzenia rozlokowane przez promotora koncertu.

Jason Newsted kontynuował:

Mieliśmy zagrać ‘Whiplash’, ale w ciągu paru sekund publiczność zaczęła niszczyć siedzenia. Ludzie przekazywali sobie górą krzesła, tak że wszystko wyglądało jakby ktoś brał udział w crowd surfingu, a wszystko działo się na naszych oczach. Było ich niemal tysiąc, a fani dawali je ochroniarzom, kiedy dotarli do barykad. Goście od ochrony byli wmurowani, bo przecież co mieli zrobić z tymi setkami połamanych krzeseł?

Musieliśmy zatrzymać się w połowie drugiego wersu i zejść ze sceny. Zaczęliśmy wszystko obserwować, a po pięciu czy siedmiu minutach zaczęto sprzątać ten cały bałagan. Po paru minutach nie było już krzeseł. Jak się okazało, wyrzucono je na parking za sceną. Wyglądało to jak wielki stos książek, które miały się zaraz spalić.

Wróciliśmy na scenę, James zaczął odliczać i wznowiliśmy koncert. W młynie musiało być już z 500 osób.

A to była dopiero 15:00. Zanim Dokken byli gotowi wejść na scenę, myślałem: “Kochamy was panowie, ale życzymy powodzenia!”

https://www.youtube.com/watch?v=WM8bTdBs-cw

Udostępnij to

O autorze

Fanatyk tradycyjnego heavy metalu, muzyki progresywnej oraz melodeathu. Ponad wszystkie zespoły ceni Iron Maiden, Led Zeppelin oraz Metallikę.