Rotting Christ/Varathron: Recenzja splitu „Duality Of The Unholy Existence”

0

Grecka nieświęta trójca w postaci Rotting Christ, Varathron i Necromantii przecierała szlaki tamtejszej scenie black metalowej na przełomie lat 80. i 90., jak i dała poznać się światu swoją oryginalną i odmienną od skandynawskiego czarciego metalu muzyką.

Prawie każdy z tych zespołów dzielił także razem z innym małą płytkę z jednym wyjątkiem. Po raz pierwszy oficjalnie na siedmiocalowym winylu ukazały się wspólne nagrania Rotting Christ i Varathron.

I nie są to żadne odgrzewane stare klasyki obu formacji, covery, ochłapy z różnych sesji czy kawałki w wersji live. Ten split to eksluzywne utwory obu grup przeznaczone na to właśnie wydawnictwo, za które odpowiedzialna jest amerykańska wytwórnia Hells Headbangers.

Pierwsza strona płytki należy do ekipy braci Tolis prezentujących ich ‘Spiritus Sancti’. Przyznam, że się pozytywnie zaskoczyłem. Ogólnie mam słabość do greckiej sceny i tego zespołu, więc ten kawałek od razu mi podszedł. Jest dość szybki i oczywiście melodyjny. Kojarzy mi się z płytami „Theogonia” czy „Aealo” i pasowałby na każdą z nich. Zadowolił mnie bardzo, nie ma co, i chętnie będę go sobie wrzucał do posłuchania.

Drugą stronę siedmiocalówki zajmuje Varathron z ‘Shaytan’. Horda, której przewodzi Stefan Necroabyssious, również stanęła na wysokości zadania, umieszczając tak świetny utwór. Rytmiczne, ocierające się czasami o heavy metal, riffy, szybsze partie, melodie i charakterystyczny refren tworzą wręcz koncertowego killera. Jak Varathron umieści go w koncertowej setliście, to maniacy z pewnością uprawiać będą headbanging. Nie widzę innego wyjścia. Ta kompozycja to nie tylko esencja Varathron, ale też prezentuje to, z czego słynie grecka scena.

Szkoda tylko, że każdy zespół zaprezentował po jednym utworze. Aż chciałoby się ze trzy, no może ze dwa, żeby nie przesadzać, bo niedosyt po tak dobrych strzałach pozostaje. Jednak na otarcie czarnych łez można zapętlić sobie ten split i puszczać do bólu i też będzie dobrze.

Jeśli ktoś ma zamiar nabyć to na winylu to ważne info. Split jest limitowany do 999 sztuk. 777 kopii na czarnym i 222 kopie na złotym winylu. Zatem nie zwlekajcie, jak chcecie mieć to wydawnictwo u siebie na półce.

shop-hellsheadbangers.com/rotting-christ-varathron

1. Rotting Christ – Spiritus Sancti
2. Varathron – Shaytan

Wyro(c)k

90%
90%
Ace of Spades

0-10 Sad But True
11-20 Bad Reputation
21-30 Wild Thing
31-40 Satisfaction
41-50 Another Brick in the Wall
51-60 Proud Mary
61-70 Highway to Hell
71-80 2 Minutes to Midnight
81-90 Ace of Spades
91-100 Master of Puppets

 • PIERWSZE WRAŻENIE
  8.5
 • INSTRUMENTARIUM
  9
 • WOKAL
  9
 • BRZMIENIE
  9
 • REPEAT MODE
  9.5
 • Oceny czytelników (2 głosów)
  9.9
Udostępnij to

O autorze

Avatar

Miłośnik wszelkich odmian ciężkiej muzyki, Star Wars i egzotycznych miejsc. Mawia, że Jedi są spoko, ale Imperium też. Lubi dobrą książkę, film czy serial. Basista w stanie spoczynku. Grał w Island, Chainsaw, Puki' Mahlu i kilku innych zespołach. Od 30 lat w służbie metalu. Stay Heavy! \m/