Ramones: Recenzja książki “Hey Ho Let’s Go. Historia zespołu” + KONKURS

1

Fani kultowej grupy Ramones wreszcie doczekali się obszernej książki na jej temat. Za spisanie historii zespołu wziął się nie kto inny, jak dobrze znany dziennikarz Everett True mający na koncie biografie Nirvany i The White Stripes.

Ramones, pomimo że w naszym kraju również osiągnęli status legendy i stali się symbolem punkowego stylu, do tej pory byli pomijani jeżeli chodzi o literaturę. Teraz nareszcie ta sytuacja uległa zmianie i wydawnictwo In Rock uraczyło czytelników prawie 600-stronicową pozycją, która wnikliwie opisuje losy grupy oraz jej indywidualnych członków. Od czasów dorastania w nowojorskiej dzielnicy Forest Hills, przez pierwsze koncerty w legendarnym klubie CBGB aż do występów na światowych scenach.

Ciekawym wprowadzeniem do lektury jest wstęp napisany przez Grzegorza Brzozowicza, który odnosi muzykę Ramones do polskich realiów i prezentuje artystów, którzy inspirowali się muzyką nowojorczyków. Jak się okazuje, muzyka Ramones wpłynęła na wielu znanych rodzimych artystów, co nie w każdym przypadku może wydać się takie oczywiste. Poza tym większość krótkich rozdziałów rozpoczynają interesujące cytaty osób, które były naocznymi świadkami tworzenia się historii. Często przytaczane są także wypowiedzi członków zespołu, które jeszcze lepiej pozwalają czytelnikowi wniknąć w punkowy świat i jego filozofię oraz poznać punkt widzenia “braci” Ramones z pierwszej ręki.

Autor nie tylko przestawia ekscesy mające miejsce na scenie i poza nią, lecz wiele miejsca poświęca samej muzyce, pracy nad płytami i inspiracjom (np. Joey Ramone wymieniający swoje ulubione albumy). Stara się także odpowiedzieć na pytanie czemu mimo całej swojej kultowości Ramones nie osiągnęli nigdy znaczącego sukcesu komercyjnego, pomimo ich usilnych starań. Książka pozwala przyjrzeć się grupie od strony muzycznej, jak i tej bardziej prywatnej i dzięki temu każdy zainteresowany znajdzie w niej pełny obraz zespołu. Z racji tego, że wszyscy oryginalni członkowie już nie żyją, historia przedstawiona jest w sposób kompletny i jestem pewien, że niektóre fakty zaskoczą nawet największych fanów Ramones.

KONKURS:
Przy okazji recenzji mamy do wygrania 1 egzemplarz książki „Hey Ho Let’s Go. Historia zespołu Ramones”. Zasady są bardzo proste:
1. Polub facebookowy post i/lub udostępnij publicznie recenzję.
2. Odpowiedz na pytanie z jakiej piosenki zaczerpnięty jest tytuł książki. Odpowiedź wyślij na naszego maila konkurs@deathmagnetic.pl. Nie zapomnij dołączyć adresu do wysyłki w przypadku wygranej!

Konkurs trwa do piątku 13.05.2016 r. do 23:59. Wyniki ogłosimy w komentarzu pod recenzją.

Ramones_magenta_okladka_PL

Wyro(c)k

93%
93%
Ace of Spades

0-10 Sad But True
11-20 Bad Reputation
21-30 Wild Thing
31-40 Satisfaction
41-50 Another Brick in the Wall
51-60 Proud Mary
61-70 Highway to Hell
71-80 2 Minutes to Midnight
81-90 Ace of Spades
91-100 Master of Puppets

 • Warsztat autora
  10
 • Treść
  10
 • Walory estetyczne
  8
 • Oceny czytelników (2 głosów)
  9.5
Udostępnij to

O autorze

Michał Dudek

Gdy w wieku 11 lat poznał "Nevermind" Nirvany, nic nigdy nie było już takie samo. Od tamtej pory pozostaje niezmiennie wierny swojej jedynej prawdziwej miłości - muzyce rockowej. Od 16 lat jeździ na koncerty, kolekcjonuje płyty, potrafi wymienić chronologicznie wszystkich członków The Fall. Zapatrzony w największych, ich wzorem pragnie rozsiewać... dobrą rockową nowinę!