Mr. Mojo Risin’ – recenzja książki ‚Jim Morrison – Król Jaszczur’

0

„Jim Morrison – Król Jaszczur” to książka autorstwa znanego w świecie rocka dziennikarza Jerry’ego Hopkinsa. Kolejna z serii Gwiazdy sceny Wydawnictwa Anakonda i kolejna, której jesteśmy patronami.

1003211_803056763043086_216794652_n

Wydawnictwo Anakonda znów wydało ładnie oprawioną biografię gwiazdy rocka. Tym razem  opisuje ona losy Jima Morrisona.

Jerry Hopkins ma już jedną książkę o Mr Mojo Risin’, a mianowicie „Nikt nie wyjdzie stąd żywy”, napisaną wspólnie z Dannym Sugermanem. „Król Jaszczur” jest doskonałym  uzupełnieniem do wspomnianej wyżej pozycji wydanej w 1980 roku. Chce w niej pokazać najbardziej prawdopodobną przyczynę śmierci tytułowego Króla Jaszczurów. Jak wspomina sam autor, w „Nikt nie wyjdzie stąd żywy” znajduje się  „podwójne” zakończenie co do tej smutnej kwestii.

Hopkins opisuję dokładnie życie i talent Jima. Zaczyna od jego młodzieńczych lat, od „wstąpienia” duszy Indianina w 5 letniego Morrisona i jego przemianę. Konflikt rodzinny, studia na UCLA i oczywiście The Doors. Możemy poczuć „klimat” tego, co działo się podczas rozprawy, jaka odbyła się z powodu jego aresztowania na koncercie w Miami, przenosimy się przed scenę sławnego koncertu w Whiskey A Go-Go, czy dowiadujemy się o jego ostatnich chwilach życia w Paryżu. Możemy także przeczytać wiele informacji o tomikach poezji, które wydał jako James Douglas Morrison.

Autor dotarł do wielu osób z otoczenia Jima: nie tylko do samego zespołu, ale również do współpracowników, jego kochanek, przyjaciół, a nawet samej Pameli Courson i Patrici Kenleay oraz rodzeństwa Jimbo. W książce można znaleźć też rozmowy Jerry’iego z samym Morrisonem. Dzięki ich wspomnieniom „Król Jaszczur” daje nam w niektórych sprawach nowe spojrzenie na to jak naprawdę żył, jak zmarł i jakim człowiekiem był Jim. Dowiadujemy się, że wcale nie był tylko złośnikiem, pijakiem i kobieciarzem, ale także dowcipnym, inteligentnym facetem.

Jerry Hopkins w swoim najnowszym wydawnictwie krytykuje film Olivera Stone’a „The Doors” za  pokazanie sylwetki Jima właśnie jako złośliwego pijaka oraz zabarwienie paru istotnych faktów. Na pochwałę zasługuje jednak według autora książki ukazanie szczegółowo niektórych scen i wątków, np. chronologii wydarzeń czy charakterystyki ubioru i wyglądu głównej postaci. Hopkins zwrócił też uwagę na kreację Vala Kilmera, jego sposób gry i „wczucie” się w rolę Króla Jaszczurów, co uważa za jedna z silniejszych stron wspomnianego filmu.

960073_769099586438804_658648286_n

Interesująca nas pozycja książkowa została podzielona na 2 części: pierwsza – biografia Morrisona i  druga – wywiady, jakich udzielił w trakcie trwania jego kariery. Rozmawiali z nim John Carpenter z „Los Angeles Free Press”, Richard Goldstein z „WNET-TV”, John Tobler z „ZigZag”, Salli Stevenson z „Circus”, Bob Chorush z „Los Angeles Free Press”, Ben Fong-Torres z „Rolling Stone”, Lizze James z „Creem”, Howard Smith z „The Village Voice” oraz sam twórca „Króla Jaszczura”, Jerry Hopkins (pracujący wtedy dla „Rolling Stone’a”). Wszystkie wywiady autor poukładał chronologicznie i trzeba dodać, że są one wspaniałym uzupełnieniem obu jego książek i zapewne dla wielu osób, wyjaśnieniem fenomenu frontmana zespołu The Doors.

Książkę Anakondy o charyzmatycznym Jimie Morrisonie powinien posiadać chyba każdy fan psychodelicznego i nie tylko psychodelicznego rocka. Jest to nie tylko uzupełnienie do wydanego prawie 35 lat temu „Nikt nie wyjdzie stąd żywy”, ale i znakomita pozycja sama w sobie traktująca o losach Króla Jaszczurów.  Miejmy nadzieję, że Jerry Hopkins rozwiał nam w niej wszystkie wątpliwości dotyczące życia i śmierci tego wspaniałego muzyka i poety.

SyntekExifImageTitle

Na koniec zacytuję Jima:

Nie oszalałem.
Interesuje mnie wolność
Powodzenia.
J. Morrison

Książka została wydana w grudniu 2013 roku, zaraz po 3 koncertach najlepszego tribute bandu The Doors Alive, jakie miały miejsce w Polsce i na którym mieliśmy okazję być. Data ta zbiegła się także z 70. rocznicą urodzin Jima (urodził się 8 grudnia 1943) oraz niedawną śmiercią Raya Manzarka (20 maja 2013).

Udostępnij to

O autorze

Kaczka