Metallica: Recenzja książki „Człowiek z metalu. Szczegółowa biografia Jamesa Hetfielda”

0

Nie ulega wątpliwości, że Metallica to jeden z najważniejszych i najpopularniejszych zespołów w historii ciężkiej muzyki. W związku z tym oferta wydawnicza na temat grupy jest niezwykle bogata, a na naszym rynku znajduje się obecnie cała gama pozycji – antologie tekstów, biografie oraz ilustrowane albumy.

Wydawnictwo In Rock tym razem postanowiło zaproponować coś innego – książkę, która skupia się jedynie na życiu frontmana Mety, czyli Jamesa Hetfielda (mam nadzieję, że Lars Ulrich się nie obrazi). Jak wiadomo, James bardzo chroni swojej prywatności oraz życia rodzinnego, oddzielając je kompletnie od muzycznej kariery. Powszechnie znane są jego hobby, takie jak polowania czy kolekcjonowanie samochodów oraz poszczególne incydenty z życia, natomiast generalnie pozostaje dość enigmatyczną postacią. Z zainteresowaniem oczekiwałem więc pozycji „Człowiek z metalu. Szczegółowa biografia Jamesa Hetfielda”, która miała przybliżyć mniej znane fakty z życia muzyka.

Książka, choć niezbyt obszerna – ledwie 260 stron, zaczyna się obiecująco od opisu najwcześniejszych lat życia Jamesa. Dużo nowego i dobrego wnoszą tutaj wspomnienia przyjaciół z młodości, którzy, jak zapewnia autor Mark Eglinton, na potrzeby powstającego dzieła wypowiedzieli się po raz pierwszy. Jest więc co nieco na temat pierwszych zespołów Hetfielda – Obsession, Phantom Lord i Leather Charm, jest coś na temat skomplikowanej sytuacji rodzinnej, a w konsekwencji alienacji i ucieczki w muzykę młodego Jamesa.

O ile wczesne lata są opisane dość uczciwie, o tyle później zaczynają się dziać rzeczy dziwne. Autor zaczyna skupiać się na karierze Metalliki, zamiast kontynuować wątek bohatera książki. Tym samym otrzymujemy chronologiczne ułożenie pobieżnych faktów z historii grupy, ponieważ na pozostałych 200 stronach ciężko byłoby wejść w szczegóły. Możemy na przykład zapoznać się z wrażeniami Eglintona na temat każdej z płyt, którego poglądy są dość trafne, ale nie widzę sensu publikowania ich w takiej książce. Jeżeli autor chciał bawić się w recenzowanie każdego albumu, mógł to zrobić na przykład na końcu, poza głównym tematem.

Rozdziały poza dzieciństwem i młodością Jamesa opowiadają już na temat kariery Metalliki – płyta, promocja, trasa koncertowa. Nawet, jeżeli autor powraca do Hetfielda to są to suche fakty w stylu: James doznał poparzeń na koncercie, James się ożenił. Skoro jest to SZCZEGÓŁOWA biografia, to oczekiwałbym szczegółów na ten temat – szerszej perspektywy, wypowiedzi samego zainteresowanego lub najbliższych osób. Na pewno byłoby to ciekawsze i bardziej na temat, niż czytanie kilkustronicowej recenzji płyty „Lulu” nagranej z Lou Reedem.

Im dalej czytamy książkę, tym bardziej zaczyna doskwierać brak różnorodności źródeł. Właściwie wszystkie wypowiedzi Jamesa wzięte są z wywiadu dla Playboya z 2001 roku. Gdy wydaje się, że gorzej być już nie może, pojawia się rozdział zatytułowany… „Playboy” przybliżający ten mityczny wywiad i, jak się wydaje, jedno z największych wydarzeń w historii Metalliki i w życiu Hetfielda.

Wychodzi na to, że „Człowiek z metalu. Szczegółowa biografia Jamesa Hetfielda” została oparta głównie na wiedzy i poglądach autora. Co ciekawe, ta wiedza niestety jest zawodna – co parę stron pojawiają się przypisy polskiego tłumacza, Roberta Filipowskiego, który sprostowuje niektóre informacje podawane przez Eglintona. Tytułowych szczegółów także jest tutaj jak na lekarstwo. Maniacy zespołu czy też postaci Jamesa prawdopodobnie nie znajdą tutaj żadnych nowych, nieznanych faktów. Książkę mogę więc polecić osobom dopiero wchodzącym w świat Metalliki, które zupełnie nie znają jej historii oraz kolekcjonerom, którzy muszą mieć wszystko, co ukazuje się z logo ukochanej formacji.

Fragment książki „Człowiek z metalu. Szczegółowa biografia Jamesa Hetfielda” możecie przeczytać tutaj.

Wyro(c)k

57%
57%
Proud Mary

0-10 Sad But True
11-20 Bad Reputation
21-30 Wild Thing
31-40 Satisfaction
41-50 Another Brick in the Wall
51-60 Proud Mary
61-70 Highway to Hell
71-80 2 Minutes to Midnight
81-90 Ace of Spades
91-100 Master of Puppets

 • Warsztat autora
  5
 • Treść
  5
 • Walory estetyczne
  7
 • Oceny czytelników (14 głosów)
  5.9
Udostępnij to

O autorze

Michał Dudek

Gdy w wieku 11 lat poznał "Nevermind" Nirvany, nic nigdy nie było już takie samo. Od tamtej pory pozostaje niezmiennie wierny swojej jedynej prawdziwej miłości - muzyce rockowej. Od 16 lat jeździ na koncerty, kolekcjonuje płyty, potrafi wymienić chronologicznie wszystkich członków The Fall. Zapatrzony w największych, ich wzorem pragnie rozsiewać... dobrą rockową nowinę!