Iron Maiden: Recenzja książki “Run To The Hills” + KONKURS

3

Iron Maiden: Run To The Hills to najważniejsze kompendium wiedzy o brytyjskiej legendzie Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu. Nakładem wydawnictwa In Rock ukazało się właśnie III wydanie tej doskonałej biografii uznanego dziennikarza Micka Walla, która przez sam zespół została uznana za oficjalną.

ironmaiden

Trudno się dziwić – Wall wykonał tutaj świetną robotę. Zresztą już sama historia Ironów pełna trumfów, ale też przeciwności losu to niesamowity materiał na książkę. Jeżeli do tego dodamy pełno ciekawych i śmiesznych anegdot padających wprost z ust członków zespołu pozostaje nam interesująca lektura na wiele wieczorów. Pomimo tego, że historia w niej opisana kończy się na erze “Dance of Death”, to pozycja ma ponad 500 stron. Polski wydawca zadbał jednak i o to i dołączył książeczkę napisaną przez Pawła Brzykcy, w której w skrócie przedstawia losy aż do wydania ostatniej studyjnej płyty “The Book of Souls”. Do tego znajdziemy w niej szczegółową dyskografię, ale w dobie paru kliknięć w internecie to akurat najmniej ważny element.

Jak pisze w przedmowie sam Steve Harris – “Każdy z nas inaczej widział to, co się działo przez te wszystkie lata, więc nawet dla mnie była to interesująca lektura. Mam nadzieję, że spodoba wam się ta książka, tak bardzo jak mnie się spodobała. Celowo nie była ona w żaden sposób redagowana i jest taka, jak powinna być. Na zdrowie!” Widać więc, że samemu zespołowi zależało na tym, żeby przedstawić historię jak najbardziej obiektywnie i myślę że to w 100% się udało. Pomimo, że nie jestem wielkim fanem Iron Maiden, lektura wciągnęła mnie już po kilkudziesięciu stronach. Pierwsze rozdziały to oczywiście śledzenie losów młodego Steve’a Harrisa, którego od innych marzycieli odróżniała wielka determinacja w dążeniu do założenia zespołu z prawdziwego zdarzenia. Młode lata to poszukiwania swojego stylu i tożsamości, jednak po znalezieniu odpowiednich muzyków okazało się, że tak jak Maideni nie grał nikt w tamtym czasie. Niekończące się trasy koncertowe i nocowanie w busie nie były jednak dla wszystkich i gdy wydawało się, że po ustabilizowaniu składu z Dave’m Murrayem i Adrianem Smithem zespół zacznie piąć się górę, odpadł Paul Di’Anno. W książce przedstawiony jako najbardziej nieobliczalny, potrafił zemdleć przed koncertem lub po zejściu ze sceny – nie pojawiając się już na bis. Harris wspomina jednak, że dziwnym trafem zawsze osuwał się na fotel lub kanapę… Po pozbyciu się niepokornego wokalisty i chwili niepewności pomocną rękę – i głos – wyciągnął do grupy Bruce Dickinson i reszta jest historią. Czytelnik towarzyszy grupie podczas prac nad przełomowymi albumami lat 80-tych – “The Number of the Beast”, “Powerslave”, “Piece of Mind”, “Seventh Son of a Seventh Son”, a także dzieli emocje towarzyszące występowaniu na coraz większych scenach na całym świecie… a to dopiero połowa książki.

“Run to the Hills” to pozycja obowiązkowa dla fanów kapeli, dla których jest to nieocenione źródło wiedzy, ale także dla zwykłych czytelników, którzy wcale nie pałają wielką miłością do Iron Maiden. Ja po przeczytaniu książki i lepszym zrozumieniu historii Ironów bardziej zagłębiłem się w ich muzykę i muszę przyznać, że o wiele lepiej słucha się teraz niektórych kawałków, z którymi wiążą się ciekawe historie, a co więcej – można odkryć wiele nowych do tej pory pomijanych fragmentów. Fenomen grupy, a także miłość i oddanie fanów na całym świecie stają się o wiele bardziej zrozumiałe i uzasadnione. Po niedawnym koncercie w Polsce jej lektura przysporzy jeszcze więcej radości i ekscytacji.

KONKURS:
Przy okazji recenzji mamy do wygrania 2 egzemplarze książki „Iron Maiden. Run to the Hills”. Zasady są bardzo proste:
1. Polub facebookowy post i/lub udostępnij publicznie recenzję.
2. Odpowiedz na pytanie: “Która piosenka Iron Maiden jest Twoją ulubioną i dlaczego?” Odpowiedź wyślij na naszego maila konkurs@deathmagnetic.pl. Nie zapomnij dołączyć adresu do wysyłki w przypadku wygranej!

Konkurs trwa do piątku 22.07.2016 r. do 23:59. Wyniki ogłosimy w komentarzu pod recenzją oraz pod facebookowym postem.

11143206_1055870504464378_7974575327415117818_o

Wyro(c)k

97%
97%
Master of Puppets

0-10 Sad But True
11-20 Bad Reputation
21-30 Wild Thing
31-40 Satisfaction
41-50 Another Brick in the Wall
51-60 Proud Mary
61-70 Highway to Hell
71-80 2 Minutes to Midnight
81-90 Ace of Spades
91-100 Master of Puppets

 • Warsztat autora
  10
 • Treść
  10
 • Walory estetyczne
  9
 • Oceny czytelników (0 głosów)
  0
Udostępnij to

O autorze

Michał Dudek

Gdy w wieku 11 lat poznał "Nevermind" Nirvany, nic nigdy nie było już takie samo. Od tamtej pory pozostaje niezmiennie wierny swojej jedynej prawdziwej miłości - muzyce rockowej. Od 16 lat jeździ na koncerty, kolekcjonuje płyty, potrafi wymienić chronologicznie wszystkich członków The Fall. Zapatrzony w największych, ich wzorem pragnie rozsiewać... dobrą rockową nowinę!