Listen to Newsted! – recenzja płyty„Heavy Metal Music”

0

Dzięki współpracy z Sony Music Polska możemy zaprezentować Wam naszą recenzję płyty Newsted „Heavy Metal Music”. Projekt Jasona nieprzypadkowo doczekał się własnej zakładki na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą opinią na temat tej płyty – czy warto jej słuchać? Na to pytanie będziecie sobie jednak musieli odpowiedzieć sami.

newstedheavymetalmusicover

Zastanawiacie się czasem czym chcielibyście zostać obdarowani przez najbliższych z okazji urodzin? A może sami kupujecie sobie prezent? Być może powinniście pójść śladem Jasona Newsteda – nagrać płytę i ruszyć w trasę koncertową po świecie? W jego przypadku było to najlepsze z możliwych rozwiązań.

Debiut zespołu Newsted zaczął się bardzo niewinnie – od nagrania jednego utworu dla żony. Następnie powstała koncepcja nagrania trzech EP: „Heavy”, „Metal” oraz „Music”, które miały być wydane na iTunes. Plany uległy jednak zmianom i po wydaniu czterech utworów na pierwszej EPce, słuchacze otrzymali od Newsteda płytę długogrającą. Pięćdziesięcioletni Jason przeżywa swoją drugą młodość. Ma w zespole pełnię władzy, swobodę i aż tętni energią. W jasny sposób postawił sobie również cel:

Listen to metal motherfuckers!

Skąd taka myśl w głowie Jasona? Myślę, że wypływa prosto serca, w którym nadal grają takie zespoły jak Metallica, Motorhead czy Venom. Na szczęście na płycie „Heavy Metal Music” nie mamy do czynienia z odkurzaniem staroci. Choć muzyka inspirowana jest brzmieniami sprzed trzydziestu lat, to odpowiednio odmłodzono jej sound. O tym jak brzmią klasyczne utwory w wykonaniu Newsteda można przekonać się tutaj.

Na pierwszy LP zespołu Newsted (Jason podkreśla, że to nie jego płyta solowa, lecz zespół) złożyło się 11 kompozycji. Dwie z nich – „Soldierhead” oraz „King Of The Underdogs” – znane są z wydanej wcześniej EPki „Metal”. Komponowaniem zajął się głównie Jason. To on stworzył szkielety utworów, które następnie przedstawił reszcie zespołu. Trudno jest stwierdzić ile w tej kwestii mieli do powiedzenia pozostali muzycy. Wiemy, że swoje 3 grosze dorzucił Mike Mushok dołączając tuż przed nagraniami jako gitarzysta solowy.

newsted wife

W rezultacie otrzymaliśmy materiał, który kojarzyć ma się z nazwiskiem Newsted. Czas pokaże czy płyta okaże się tak charakterystyczna jak chociażby “Metal Black” zespołu Venom, czy za kilka lat będziemy mówić „To brzmi jak Newsted”. W tym momencie z pewnością można pokusić się o stwierdzenie, że „Heavy Metal Music” to płyta dużo cięższa niż nagrania Metalliki z ostatnich 20 lat. Pierwsze skojarzenia po włączeniu LP z pewnością zmierzają do „Kill`em All”, a słuchając „Soldierhead” ma się nawet ochotę, aby wykrzyczeć „Metal Militia!”.

Podobnych inspiracji można znaleźć więcej. Fanom Megadeth do gustu powinien przypaść utwór „As The Crow Flies”, wykonując na żywo „Long Time Dead” z pewnością Newsted mógłby zaprosić na scenę Lemmiego z Motorhead, a riffy z „Nocturnus” i „Futureality” są bardzo sabbathowe. Dorzuciwszy mroczne brzmienie a la Venom mamy już konkretny obraz „Heavy Metal Music”. Nie oznacza to jednak, że Jason i spółka nie nagrali czegoś bardziej „swojego”. Gorąco polecam utwór “Ampossible” oraz szczególnie wyróżniający się oryginalnością „Above All”, do którego powstało lyric video. Bardzo przebojowa kompozycja ma szansę stać się stadionowym hymnem.

Na debiutanckiej płycie Newsted użył prostych, ale sprawdzonych heavymetalowych schematów. Nie ma tu przekombinowanych kompozycji, a riffy są naprawdę ciekawe. Doświadczenie w pracy studyjnej z Metalliką również zaowocowało. Płyta brzmi naprawdę świeżo. Brawa należą się również za to, że Jason nie eksponował na siłę basu – znalazł dla niego odpowiednie miejsce podczas komponowania materiału. Mam również wrażenie, że jego umiejętności wokalne zostały rozwinięte.

Czy wyobrażacie sobie lepszy pomysł na 50-te urodziny Jasona Newsteda? Wydana płyta została dobrze przyjęta i przez fanów, i przez dziennikarzy. Dzięki temu artysta wyruszył w długą trasę koncertową. Nie ma się jednak co dziwić, wszak „Heavy Metal Music” jest zbiorem bardzo przebojowych, przyjemnych dla ucha kompozycji. Mało tego, można odnieść wrażenie, że to dopiero początek dłuższej historii na scenie metalowej. Zanim Newsted wyda płytę numer 2, być może usłyszymy odpowiedź Jamesa i spółki. Póki co, świętujmy z jubilatem sukces “Heavy Metal Music”.

Ocena: 7,5/10

Autor: Piotr Wasilewski

Cała płyta do odsłuchu:

Udostępnij to

O autorze

piotrek-665

Księżyc milczy piotrek665