Zapowiedź książki “W bocznej ulicy. Historia muzyki niegranej 1968-1976”

0

Książka “W bocznej ulicy. Historia muzyki niegranej 1968-1976”, pojawi się na rynku w kwietniu 2018 roku nakładem Wydawnictwa In Rock. 

Bluesowa rewolucja, która rozświetliła brytyjskie niebo w początkach drugiej połowy lat sześćdziesiątych, trwała aż do końca tej niespokojnej dekady. Nastała po okresie zupełnej dominacji bigbitu i amerykańskiej muzyki garażowej rodzącej się na uboczu głównego nurtu. Nowa scena muzyczna zaczęła kształtować się równocześnie po obu stronach Atlantyku, specjalizując w eksperymentalnych brzmieniach inspirowanych głównie założeniami kontrkultury oraz osobliwościami i dźwiękami wywoływanymi przez zażywane LSD. Tej właśnie muzyce nadano nazwę „psychodelicznej”. Tuż przed końcem lat sześćdziesiątych pierwsze zalążki hard rocka zaczęły rozprzestrzeniać się po świecie, rozwijając z powoli zamierającej sceny blues rockowej. Wkrótce za hard rockiem podążyły zarzewia rocka progresywnego. Oba te gatunki zdobyły i poszerzały swoją popularność w latach siedemdziesiątych, odciskając piętno na brzmieniu wielu wspaniałych i popularnych zespołów tworzących w ciągu tej niezapomnianej muzycznie dekady.

Cóż jest takiego niezwykłego w tych latach – mówię o końcu latach sześćdziesiątych, aż do drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX wieku – co sprawia, że tak wielu melomanów, niezależnie od metryki, uznaje je za swoje ulubione? Czy chodzi o muzyczne nieokiełznanie i wolnego ducha tych czasów – cechy rzadko spotykane w obecnym zimnym, wyalienowanym świecie korporacji? A może to kwestia ciepłego i naiwnego brzmienia? Może chodzi o przekonanie, że w tamtych szalonych czasach wszystko było po prostu lepsze? Jedna rzecz nie ulega wątpliwości – późne lata sześćdziesiąte, aż po połowę lat siedemdziesiątych były muzycznie okresem najbardziej porywającym i interesującym w całym XX stuleciu.

Książka “W bocznej ulicy. Historia muzyki niegranej 1968-1976” pojawi się na rynku w roku 2018 nakładem Wydawnictwo In Rock. Specjalnie dla Państwa, aby umilić wszystkim oczekiwanie na premierę tej niezwykłej publikacji, zapraszamy do odwiedzin  Fanpage’a książki gdzie prezentować będziemy fantastyczny świat zapomnianego rocka końca lat 60. i pierwszej połowy lat 70. Znajdą tu Państwo recenzje albumów, informacje o artystach, utworach oraz, co najważniejsze, muzykę o której warto pamiętać! Serdecznie zapraszamy!

Udostępnij to

O autorze

Didymos

Fan Metalliki mniej więcej od czasów Loada, przegapiłem koncert w Warszawie w 1999, ale nie popełniłem już tego błędu w Chorzowie 2004 i 2008. Dodatkowo widziałem zespół w Berlinie (2008), Lipsku (2009), Oslo, Rydze, Tallinnie, Wilnie, Budapeszcie, Warszawie (2010) , Gelsenkirchen (2011), Pradze, Warszawie (2012), Pradze, Wiedniu i Warszawie (2014). Uff!