Tuomas Holopainen (Nightwish): “Chcielibyśmy przywrócić trochę tajemniczości do muzyki”

0

Tuomas Holopainen, główny kompozytor i klawiszowiec fińskiego Nightwish, udzielił niedawno wywiadu dla Blogo.it. Muzyk mówił wiele o świeżo wydanym, 8. albumie studyjnym jego kapeli i sposobie jego promocji. Najciekawsze fragmenty rozmowy tłumaczymy poniżej:

O decyzji o nieudostępnianiu większej części utworów ani ich fragmentów z najnowszej płyty, zatytułowanej ,,Endless Forms Most Beautiful”:

Nie widzę tak naprawdę sensu udostępniania czegoś w stylu 30 sekundowych fragmentów każdego utworu, bo dla mnie premiera nowego albumu mojej ulubionej kapeli to wielkie wydarzenie. Nie chcę znać na przód niczego, co się tam znajdzie.

Pamiętam, gdy ukazywało się ,,Far Beyond Driven” Pantery – naprawdę wyczekiwałem dnia, w którym ta płyta się ukaże. Pojechałem do sklepu z płytami, kupiłem krążek, wróciłem do domu, zrobiłem “uroczyste otwarcie” i po prostu słuchałem. To było wydarzenie. Te rzeczy zaczynają powoli… no, może nie znikać, ale czasami cała ta tajemniczość gdzieś ucieka – głównie z powodu mediów społecznościowych i Internetu.

Tuomas dodaje:

Nie zrozumcie mnie źle, bo uważam, że Internet jest świetny. To perfekcyjny sposób na przekazywanie informacji, promocję i tego typu rzeczy. Chcielibyśmy jednak z zespołem przywrócić trochę tej tajemniczości do muzyki. To dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zachować naszą prywatność. Uwielbiamy rozmawiać o muzyce, albumach, występach na żywo i tak dalej, ale osobiste sprawy są w końcu osobiste z jakiegoś powodu.

Dla przykładu, jeden z moich największych idoli, Vangelis (grecki kompozytor muzyki elektronicznej, progresywnej czy jazzu – przyp. red.) – nikt nic o nim nie wie. On po prostu cały czas tworzy nową muzykę. Lubię taki rodzaj wizerunku. Chodzi jedynie o muzykę, to główna sprawa. Tak to właśnie powinno wyglądać.

O tym, czy Nightwish miał problemy z doborem singla promującego nowy krążek:

Jeśli to zależałoby ode mnie, to nigdy nie udostępnialibyśmy singli w pierwszej kolejności. To trochę nie fair stawiać jeden utwór na piedestale, aby reprezentował cały album. Przy okazji tej płyty ,Elan’ (1. singiel z ,,Endless Forms Most Beautiful” – przyp. red.) nie daje ci tak naprawdę odpowiedniego obrazu tego, co znajduje się na krążku. To jednak zło konieczne w dzisiejszych dniach i musisz wybrać coś, co będzie miało szansę pojawienia się w radiu, coś, co będzie stosunkowo łatwe w odbiorze. Tym razem padło na ,Elan’. To wszystko. Chciałbym jednak, aby ludzie przesłuchali całego naszego albumu, od początku do końca.

Tuomas Holopainen (Nightwish): "Chcielibyśmy przywrócić trochę tajemniczości do muzyki"

Udostępnij to

O autorze

Rafał Stempień

Headbang motherfucker.