Mikael Åkerfeldt (Opeth): ”Nie interesuje mnie pisanie muzyki dla kogokolwiek poza mną”

0

W wywiadzie dla Rock Sins, Mikael Åkerfeldt, czyli frontman cenionego Opeth, został zapytany o to czym różni się ich najnowszy album ”Sorceress” od poprzednich płyt. Muzyk stwierdził:

Myślę, że moje utwory są bardziej zróżnicowane. Album wyróżnia właśnie duża rozmaitość. Zawsze byliśmy bardzo różnorodnym zespołem, ale uważam, że to właśnie te nagrania są jeszcze lepsze niż poprzednie, tak naprawdę trzymają poziom od początku do końca. Świadomie podjąłem się wysiłku, aby każdy kawałek był inny niż te poprzednie. Przed tym pracowałem ponadto nad dynamiką między utworami. Nie mówię, że wszystkie brzmią tak samo, ponieważ tak nie myślę, ale teraz pracowałem więcej próbując odznaczyć je od siebie i przez to… powinno być ciężej znaleźć jakąkolwiek piosenkę, o której moglibyśmy powiedzieć, że wyróżnia się z albumu. Mam nadzieję, że nikt nie znajdzie takiej, która będzie reprezentowała płytę lepiej od pozostałych.

Åkerfeldt wspomniał również o tym, co sądzi o pisaniu muzyki dla siebie, a komponowaniu materiału, który wie, że fani tradycyjnego Opeth byliby w stanie docenić:

Nie interesuje mnie pisanie muzyki dla kogokolwiek poza mną. Robię ją głównie dla siebie, dopiero potem dla reszty zespołu. Doprowadza to do tego, że czasami nie rozumieją o co mi chodzi, ale wiesz, trochę przybliżam im te pomysły, przez co się wkręcają. Dopóki utrzymuje się taki stan rzeczy, to jestem szczęśliwy ja, jak i cały zespół. Jeśli chodzi o moje zdanie, uważam, że jesteśmy wybitni w tym co robimy.

Myślę, że nigdy nie pisałem utworów pod publikę, czy dla fanów. To nie tak powinno działać. Jeśli za przykład weźmiemy AC/DC. Brzmią tak samo przez całą swoją karierę, więc zastanawiam się dlaczego ludzie nie lubią ”Flick Of The Switch” albo ”Fly On The Wall”. Te nagrania są cudowne, ponieważ są bardzo podobne do ‘‘Back In Black”, czy ”Highway To Hell” i innych tego typu, więc myślę, że tak być nie powinno. Nie możesz dopasować twojego stylu pisania po to, aby zyskać popularność i tym podobne. Według mnie, jedyna prawidłowa droga, tak jak to widzę, to pisanie dla siebie. Jeśli to lubisz, prawdopodobnie znajdzie się ktoś kto też to polubi, właśnie w taki sposób Opeth działa od samego początku.

Premiera ”Sorceress” odbyła się 30 września! Album został nagrany w Rockfield Studios w Walii, natomiast za jego mastering odpowiada John Davis. 

Udostępnij to

O autorze

Dawid Marzęcki

Miłośnik wszelakich form metalu i jego pochodnych. Ze szczególnym naciskiem na to drugie, ponieważ poza lubianym przeze mnie blackiem, czy deathem zakochany jestem w wielu eksperymentalnych brzmieniach. Moje uznanie znajdują takie nurty jak stary, surowy industrial, djent w wykonaniu Meshuggah, a nawet odrobina elektroniki. Serwis pozwala mi zgłębiać wiedzę muzyczną i dzielić się nią z innymi.