Hole: 24 lata legendarnego albumu “Live Through This”

0

12 kwietnia 1994 w ramach wytwórni Geffen Records światło dzienne ujrzał drugi album studyjny grupy Hole z Courtney Love na czele. Kontrowersyjny był fakt, iż stało się to w tydzień po śmierci legendy grunge’u, Kurta Cobaina, prywatnie męża Love.

Nazwa albumu “Live Through This” zaczerpnięta została z filmu “Przeminęło z wiatrem”, ze Scarlett o’Harą jako główną bohaterką (w tej roli Vivien Leigh). Wypowiedziała ona słynne zdanie: I will live through this and as God as my witness, I will never go hungry again, nor will any of my kin.

Utwór otwierający płytę, “Violet”, zaskarbił sobie wielu fanów. Agresywne riffy, niepokorne słowa piosenki to sztandarowe cechy tego opening tracka. W płycie “LTT” zakochało się wielu, zarówno płci damskiej, jak i męskiej. Rzecz ma się podobnie jak na debiutanckim albumie, “Pretty on the Inside”, którego piosenka otwierająca, “Teenage Whore”, to również mocno agresywny hymn.

Płyta “Live Through This” sprzedała się w 2 mln egzemplarzy w USA i ok. 5 mln egzemplarzy na całym świecie. Została zamieszczona na 466. miejscu wśród albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Została nagrana w 1993 roku w stanie Georgia i już w trakcie przyjścia na świat wzbudziła wiele kontrowersji, ale została przyjęta niezwykle ciepło, zarówno przez fanów, jak i krytykę muzyczną. Do dziś ten album Hole to najlepszy album w całym, niewielkim wszakże, dorobku zespołu. Zdecydowanie warto go znać.

Udostępnij to

O autorze

Fanka mocnych brzmień spod znaku Księżyca, czyli wszelkiej maści zespołów z wokalem kobiecym. Eksploratorka damskiego rocka i metalu. Zainteresowana muzyką, blogowaniem i podróżami.