Joel McIver recenzuje ‘Quebec Magnetic’ Metalliki

7

Osobę Joela McIvera zna wielu fanów ciężkich odmian rocka. Brytyjski pisarz jest autorem biografii wielu zespołów hard/heavy, w tym słynnej pozycji …Sprawiedliwość dla wszystkich. Cała prawda o zespole Metallica, jak też książek poświęconych Cliffowi Burtonowi, Slayerowi, Black Sabbath czy Queens of the Stone Age. McIver znany jest też z uwielbienia dla pierwszych czterech albumów Metalliki i tak samo intensywnej krytyki dalszych poczynań zespołu. W grudniowym numerze Metal Hammera UK opublikowano recenzję najnowszego DVD/BR Metalliki – Quebec Magnetic – napisaną właśnie przez Joela McIvera. Zapraszamy do lektury.

Władcy thrashu wypuszczają na wideo ulubione utwory fanów

Za 25 lat, gdy członkowie Metalliki będą starymi prykami siedzącymi na ganku i wspominającymi niezwykłą karierę, z pewności wskażą przebytą w latach 2008-2010 trasę koncertową World Magnetic jako najlepiej udokumentowaną serię koncertów w historii zespołu.

Quebec Magnetic, nakręcone podczas dwóch wieczorów w 2009 roku, jest trzecim DVD upamiętniającym tamtą trasę, stanowiącą największe przedsięwzięcie Metalliki od kiedy na początku lat 90. stali się supergwiazdami. Dodajmy do tego DVD The Big 4: Live From Sofia, Bulgaria z tamtego roku i mamy gwarancję, że nikt nie przegapi tego okresu kariery zespołu. Ale to dobrze. Ostatnia dekada to prawdopodobnie ostatnia, w której widzimy Metallikę u szczytu sił: gitarzysta Kirk Hammett obchodził w listopadzie 50. urodziny i z pewnością takie wykańczające dwuletnie trasy będą z biegiem lat stawać się rzadkością.

Zawartość Quebec Magnetic nie będzie nowością dla nikogo, kto oglądał ostatnie dwa DVD, nagrane w Meksyku i we Francji: nad sceną nadal unoszą się olbrzymie trumny, nadal w ruch idą czarne piłki plażowe i jest mnóstwo gadki Jamesa Hetfielda w stylu “Wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną”.

Tym razem jednak dostajemy świetną setlistę, wybraną przez 35000 fanów w głosowaniu na stronie internetowej Metalliki. Oczywiste klasyki są obecne i prawidłowo zagrane. Sami pewnie domyślicie się tytułów, ale osoby nowe w świecie Metalliki (na pewno tacy się znajdą, co nie?) muszą wiedzieć, że największe hity to Master Of Puppets, Enter Sandman, Nothing Else Matters, Sad But True, One, Welcome Home (Sanitarium), Battery oraz Seek And Destroy. Starsze pokolenie fanów zelektryzuje fakt, że umieszczono tu też The Shortest Straw, prawdziwą rzadkość, oraz rozrywające na strzępy wykonanie Damage, Inc., przypominając, że Metallica potrafi grać z prędkością i mocą najlepszych kapel death metalowych, jeśli tylko jest w odpowiednim nastroju.

Pozostają jeszcze utwory z Death Magnetic. Na tym DVD zawarto ich siedem i zwykle są zawiłe, złożone z wielu sekcji przydługie kompozycje, z istotnym wyjątkiem w postaci My Apocalypse, niewielkiej porcji thrash metalu, która przychodzi i odchodzi z zadowalającym uderzeniem. Metallica gra utwory z ostatniego albumu z taką wytrwałością, jakby chciała umieścić je w publicznej świadomości jako ‘klasyki’, czy chcemy ich słuchać czy nie. Ta próba raczej nie skończy się sukcesem: chociaż That Was Just Your Life czy The Day That Never Comes to godne szacunku nuty i warto poświęcić im uwagę, nawet nie zbliżają się do niemożliwie wysokiego standardu heavy/thrash metalu, jaki Metallica ustanowiła dla siebie między 1982 a 1991 rokiem.

Pomijając ten zarzut, Quebec Magnetic jest kolejnym precyzyjnie zrealizowanym dokumentem pokazującym zespół u szczytu formy. Metallica to Led Zeppelin naszego pokolenia, i jeśli dotychczas tego nie zrozumiałeś, to już nigdy ci się to nie uda.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=oo66D0dkSaY

httpvh://www.youtube.com/watch?v=jkCvQmermX0

Udostępnij to