Jack White: Recenzja książki “Obywatel Jack”

0

Czy można stworzyć wielki zespół, angażując zaledwie dwie osoby? Czy można nagrać jeden z największych szlagierów w historii, korzystając tylko z 7 nut? Czy można wmówić całemu światu, że twoja żona jest tak właściwie twoją siostrą? Jack White udowadnia, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Historię tej niebywale barwnej postaci możecie poznać dzięki wydawnictwu In Rock, które zaledwie kilkanaście dni temu wydało „Obywatela Jacka” – biografię autorstwa Nicka Hasteda przełożoną przez Pawła Bulskiego.

Forsowany przez wiele lat przez amerykańską kulturę mit najwspanialszego i najpiękniejszego państwa na świecie z pewnością nie dotarł do Detroit. Miasto, przypominające tereny pogrążone przez wiele lat w wojnie domowej, pomimo upływu czasu wciąż boryka się z zacofaniem i konfliktami na tle rasowym. W takim środowisku dorastał Jack Gillis – 7 syn, który wedle legendy miał być tym wyjątkowym. A, że w każdym micie jest ziarno prawdy…

Hasted zabiera nas w długą podróż pełną psychologicznych zagwozdek i historycznych niuansów, które wpłynęły na osobowość Jacka. Autor pozostał wierny kanonowi i zdecydował się przedstawić rozwój kariery White’a chronologicznie. Dzięki rozbudowanym, barwnym opisom od początku możemy wyobrazić sobie małego Jacka, który jako najmłodszy w rodzinie czuł się zagubiony i odizolowany od rodzinnego ciepła. Różnica wieku między nim a rodzicami oraz ostre traktowanie ze strony rodzeństwa sprawia, ze chłopak nie potrafi wykształcić w sobie poczucia pewności, co wpłynie na jego dalsze losy.

Warto podkreślić świetne przygotowanie autora, który nie skupia się wyłącznie na ścieżce kariery Jacka White’a, ale stara się podążać jego drogą od najmłodszych lat, tak, abyśmy mogli zrozumieć, co kierowało tym młodym, zakompleksionym chłopakiem w drodze na sam szczyt kariery, o której chyba nawet sam nie mógł marzyć. „Obywatel Jack” to historia człowieka, który choć nie pasował do świata showbiznesu i rock and rolla, to swoją odmiennością sprawił, że wszyscy pragnęli go tam ujrzeć.

Większość materiału jest poświęcona The White Stripes – zespołowi, który pozornie nie mógł zajść tak daleko. Jack Gillis i Meg White to przykład na to, że skrajności się przyciągają. Jack ekscentryczny na scenie, poza nią stronił od wszelkich zabaw. Meg stłamszona błyskiem kamer, świetnie czuła się podczas wszelkich after-party. Jednak na scenie tworzyli duet, który budził wiele kontrowersji. Hasted opisuje ich historię nie poprzez suche fakty, ale relacje osób, które w poszczególnych etapach kariery były ich najbliżej. Autor pozwala nam decydować o tym, którą wersję zdarzeń przyjmiemy za obowiązującą.

„Obywatel Jack” to pozycja oryginalna. Nie dostajemy tutaj historii miłosnych podbojów, skandali obyczajowych i niezliczonych imprez. To świat, którym Jack White gardzi i od którego chce uciec. Hasted przedstawia muzyka jako obsesyjnie skoncentrowanego na władzy absolutnej. Dążącego do odnalezienia magicznego ideału skupiającego się wokół liczby „3”. Czy ta obsesja może doprowadzić do czegoś dobrego?

Jednak Jack White to nie tylko The White Stripes. Kiedy zaczął tracić kontrolę nad swoim pierwszym projektem, to poszukał nowej ścieżki kariery, którą była współpraca z Brendanem Bansonem przy The Racounters. Hasted prezentuje archiwalne wywiady muzyków oraz ich towarzyszy, które przybliżają kulisy założenia i rozwoju grupy, która hitem ‘Steady As She Goes’ przedostała się do mainstreamu. W książce nie brakuje także wzmianki o The Dead Weather oraz solowej karierze White’a. Jednak autor nie ukrywa, że The White Stripes to opus magnum w karierze Jacka.

„O tym, jak Jack imperium z bluesa zbudował” brzmi podtytuł, który trafnie oddaje, z kim mamy do czynienia. Geniusz, który przewrócił muzykę do góry nogami, aby powrócić do jej początków i wydobyć to, co najpiękniejsze. Blues w nowym, rockowym wydaniu podbił serca fanów na całym świecie, a Jackowi zagwarantował miejsce w panteonie gwiazd. „Obywatel Jack” melduje wykonanie zadania, teraz pora na Ciebie. Nie czekaj i sięgnij po książkę.

PS: Fragment biografii można przeczytać TUTAJ.

Wyro(c)k

73%
73%
2 Minutes to Midnight

0-10 Sad But True
11-20 Bad Reputation
21-30 Wild Thing
31-40 Satisfaction
41-50 Another Brick in the Wall
51-60 Proud Mary
61-70 Highway to Hell
71-80 2 Minutes to Midnight
81-90 Ace of Spades
91-100 Master of Puppets

 • WARSZTAT AUTORA
  8
 • TREŚĆ
  7
 • WALORY ESTETYCZNE
  7
 • Oceny czytelników (3 głosów)
  8.7
Udostępnij to

O autorze

Avatar

"Ludzie myślą, że nigdy nie dorosnę. Ale nie mam wyjścia. Nie mam już 21 lat."