Dziady Borowe

0

Dziady Borowe

Lokalizacja: Pabianice

Gatunek: Metalpunk’n’roll/hcpunk/hc

Działalność: od 2003

rasz/karol- perkusja
grucha – bas
ostin – gitara
muzzy – wrzask
Zespół Dziady Borowe powstały w 2003 r. w wyniku porywu serca i potrzeby twórczego działania trzech panów: Adama „Muzzego” Stoczyńskiego, Krzysztofa „Szczoty” Grądzkiego oraz Andrzeja „Eiffla” Szymczaka. Ci dwaj ostatni w latach osiemdziesiątych współtworzyli punkowy zespół DDSO.

„Dziad borowy” (zwany też „leszym”), to występujący w ludowej demonologii leśny stwór napadający na zbłąkanych wędrowców. Mówiąc możliwie najogólniej, domeną dziada borowego jest możliwie najszerzej rozumiana zewnętrzność — obcy, niezbadany świat, z którego wyłania się nagle wzbudzając chaos.

Mimo niedługiego czasu, jaki minął od założenia zespołu do chwili obecnej historia grupy jest nader burzliwa i w pełni uzasadnia przybraną przez niego nazwę. Dramatycznym momentem była tragiczna śmierć Eiffla. Na szczęście zespół pozbierał się po tym dotkliwym ciosie i, po rekonstrukcji oraz zmianach w składzie, dalej funkcjonował. Do Muzzego i Szczoty dołączyli Artur „Austin” Kubiak oraz Wojtek „Amisz” Piekarniak. Po krótkim czasie doszlusował sie gitarzysta, Krzysztof „Krata” Ludwisiak. Jego udział w próbach i koncertach został przerwany. W 2006 r. został aresztowany i osadzony w areszcie śledczym. Po paru miesiącach szczęśliwie został uniewinniony i wypuszczony.

Nazwa jest również adekwatna w odniesieniu do muzyki. Mamy tu do czynienia z balansowaniem na krawędzi punka i hard core’u, choć zespół nie stroni również od chamsko wykonywanych rock’n’rolli. Wszystko to podane z charakterystyczną ekspresją głosową wokalisty, Muzzego. Styl ten świetnie pasuje do tekstów piosenek, gdzie podawane w niezawoalowany sposób wulgaryzmy mieszają się z inspiracjami dorobkiem takich postaci jak filozof Michel Foucault (utwór Nadzorować i karać) czy pisarz Wieniedikt Jerofiejew (Kroki komandora), a także z ironią, która wyczuwalna jest w każdym utworze grupy.

Wyro(c)k

90%
90%
Ace of Spades

0-10 Sad But True
11-20 Bad Reputation
21-30 Wild Thing
31-40 Satisfaction
41-50 Another Brick in the Wall
51-60 Proud Mary
61-70 Highway To Hell
71-80 2 Minutes to Midnight
81-90 Ace of Spades
91-100 Master Of Puppets

  • Siła uderzenia
    9.0
  • Oceny czytelników (1 głosów)
    9.5
Udostępnij to

O autorze

MattMarduk

Uzależniony od muzyki. Każdej. Bez względu na gatunek. Chłonę wszystko - od miejscowego undergroundu, aż po światowe legendy metalu. Otoczony dźwiękami całą dobę pisuję, czytuję i poznaję. W życiu kieruję się słowami, które zostawił po sobie Cliff Burton: "Nie wypalasz się od szybkiego życia. Wypalasz się od powolności i znudzenia."