Radiohead: Kulisy sporu z Laną Del Rey

0

Pisaliśmy ostatnio o tym, że Lana Del Rey została pozwana przez Radiohead w związku z podobieństwem muzycznym do utworu “Creep”. Dziś aktualizujemy sprawę.

Jak wiadomo, ilość dźwięków w muzyce nie jest nieskończona i stąd biorą się plagiaty. Bywają zupełnie przypadkowe, a czasem z jawną premedytacją. Sprawy takich powiązań muzycznych kończą się najczęściej w sądzie.

Stało się tak, że Radiohead jednak nie zamierza walczyć z Laną Del Rey w sądzie. Rzecznik Radiohead zdradził w oświadczeniu dla “The Times”:

To prawda, że od sierpnia ubiegłego roku dyskutujemy z przedstawicielami Lany Del Rey. Jest jasne, że zwrotki „Get Free” wykorzystują muzyczne elementy ze zwrotek „Creep” i zażądaliśmy, by to zostało uznane na korzyść wszystkich kompozytorów „Creep”. Uściślając, nie rozpoczęto żadnego postępowania sądowego i Radiohead nie powiedzieli, że „zaakceptują tylko 100% tantiemów”.

Sama Lana Del Rey na koncercie 7 stycznia w Denver oświadczyła, że piosenka “Get Free” najprawdopodobniej zniknie z reedycji albumu “Lust For Life”.

Chcę, żebyście wiedzieli, że jeśli ten utwór zostanie wyrzucony, to pozostaną uczucia, które opisałam. Będę sięgać po ten utwór, nawet jeśli nie znajdzie się na przyszłych fizycznych wydaniach płyty. To prawdopodobnie ostatnia rzecz, jaką mówię na ten temat.

Powyższe słowa potwierdza video z koncertu:

Udostępnij to

O autorze

Fanka mocnych brzmień spod znaku Księżyca, czyli wszelkiej maści zespołów z wokalem kobiecym. Eksploratorka damskiego rocka i metalu. Zainteresowana muzyką, blogowaniem i podróżami.