Metallica popłynęła na Antarktydę polskim statkiem

0

Jak  donosi nam Piotr, a oficjalnie informuje PortalMorski.pl – na niedawny koncert na Antarktydzie Metallica płynęła statkiem polskiej produkcji! Występ grupy Metallica był ponoć dopiero drugim w historii koncertem na Antarktydzie. Jednak wcześniej nie grali tam zawodowcy i gwiazdy rock’a. W 2007 roku koncert dała tam formacja Nunatak, złożona z naukowców, którzy pracują na Antarktydzie.

ortelius_01_2012_06_25_Oceanwide_Expeditions

Jeden z wiodących organizatorów ekspedycji polarnych i operatorów ekspedycyjnych statków wycieczkowych, holenderski Oceanwide Expeditions, którego przedstawicielem w Polsce jest Rejsclub.pl, zapewnił Metallice transport i zakwaterowanie na przystosowanym do żeglugi w lodach statku Ortelius o długości ok. 91 m i wyporności 3962 t.

Statek został zbudowany w Stoczni Gdyńskiej, w 1989 roku, jako Marina Svetaeva. Przeznaczony był przede wszystkim do przewozu załóg i zaopatrzenia dla instalacji offshore (oceanotechniki i górnictwa morskiego), np. platform wiertniczych, w rejonach arktycznych, jednak przejściowo służył także podobno Rosyjskiej Akademii Nauk. Pracował głównie na Dalekim Wschodzie Rosji i w północnej części Pacyfiku. Od grudnia 2007 roku czarterowany był przez Aurora Expeditions z Sydney i eksploatowany jako wycieczkowiec ekspedycyjny zarówno w rejonach arktycznych, jak i wokół Antarktydy. W 2011 roku zakupiła go holenderska firma Oceanwide Expeditions z Vlissingen, która odnowiła go i przemianowała na Ortelius, rejestrując pod banderą Cypru.

Więcej informacji znajdziecie na PortalMorski.pl.

Piotr dzięki za cynk!

Udostępnij to

O autorze

Didymos

Fan Metalliki mniej więcej od czasów Loada, przegapiłem koncert w Warszawie w 1999, ale nie popełniłem już tego błędu w Chorzowie 2004 i 2008. Dodatkowo widziałem zespół w Berlinie (2008), Lipsku (2009), Oslo, Rydze, Tallinnie, Wilnie, Budapeszcie, Warszawie (2010) , Gelsenkirchen (2011), Pradze, Warszawie (2012), Pradze, Wiedniu i Warszawie (2014). Uff!