Metallica: Plany na 2016 rok

0

Po tegorocznych koncertowych podróżach wszelkie wiadomości z obozu Metalliki dotyczą nowej płyty. Przez jakiś czas po udostępnieniu wideo z Rock in Rio świeżych wiadomości brakowało i trzeba było liczyć aż ktoś pójdzie śladem Mike’a Portnoya i opowie coś o Larsie. Sytuacja się odmieniła, gdy wrocławskie media zaczęły gdybać na temat koncertu w Polsce, o czym pisało Antyradio.pl. Rozważania te pozbawione są głębszej argumentacji, ale my postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacji dokładniej. Rok 2016 jest dla nas bardzo obiecujący!

Portal Wyborcza.pl Wrocław:

Jak udało nam się dowiedzieć, lada dzień ogłoszony zostanie kolejny koncert, który latem odbędzie się na Stadionie Miejskim. Wystąpi na nim jeszcze większa gwiazda – również związana z muzyką rockową. W tej chwili dogadywane są ostatnie szczegóły kontraktu. O tym występie poinformujemy w ciągu kilku najbliższych dni.

Radio Wrocław:

(…) W przyszłym roku 35. rocznicę istnienia obchodzi bowiem zespół Metallica, którego we Wrocławiu fani tego rodzaju muzyki dopominają się od czasu otwarcia stadionu.

Na podstawie tych informacji można dojść do przeróżnych wniosków – od wspólnego koncertu Metalliki i Iron Maiden, po drugą imprezę we Wrocławiu, której gwiazdą będzie na przykład… Bon Jovi. W pierwszą opcję trudno jest nam niestety uwierzyć, gdyż przy tak dużych koncertach zawsze ktoś pełni rolę supportu i nie może zaprezentować swoich wszystkich możliwości. Wystarczy przypomnieć koncerty Big 4 i Slayera grającego w pełnym słońcu oraz wychodzącego wieczorem headlinera, jakim była Metallica. Pod hasłem “jeszcze większa gwiazda – również związana z muzyką rockową” może kryć się naprawdę dużo. Zwróćcie uwagę, że to określenie organizatorów lub władz miasta, a nie nas, metalowych maniaków. Oczywiście chcielibyśmy, aby to była Metallica… lub chociaż ogłaszający koncerty na 2016 rok Rammstein, ale bądźmy realistami.

Drugą kwestią, o której warto wspomnieć, to nowa strona metallica.com, która niedawno została uruchomiona. Póki co brak na niej informacji o zaplanowanych koncertach, ale Lars zdążył już zademonstrować film z prac nad płytą! Idąc tym tropem postanowiliśmy sprawdzić nasze źródła informacji, by móc ustalić czego możemy spodziewać się w 2016 roku. Dobrze wiecie, że w przeszłości ogłaszaliśmy koncerty Metalliki przed organizatorem, np. w przypadku Sonisphere 2014, podczas którego muzycy zakończyli występem w Polsce europejską część trasy.

Metallica: Plany na 2016 rok

Na początek przyjrzyjmy się potencjalnym występom na festiwalach w Europie:

  • 1. Download – ostatnie występy w latach: 2012 i 2003. Jest szansa, że obok Rammstein, Black Sabbath i Iron Maiden, Metallica również będzie headlinerem.
  • 2. Rock Am Ring/Rock Im Park – 2014, 2012, 2008, 2006, 2003. Częste wizyty, więc i 2016 rok jest realny, ale czy obok Red Hot Chili Peppers, Black Sabbath i Volbeat będą jeszcze jacyś headlinerzy?.
  • 3. Glastonbury – 2014. Czy będzie drugi w historii koncert?
  • 4. Leeds/Reading – 2015, 2008. Raczej nie ma się co spodziewać powtórki z tego roku.
  • 5. Pinkpop – 2014, 2008. Czy będzie 2016? Dobre pytanie!
  • 6. Brutal Assault – występu dotychczas nie odnotowano. Zacytuję zatem redakcyjnego kolegę: “Jakby Metallica grała na brutalu, to jak przynieść biblię na czarną mszę”.

Inną opcją są mniejsze festiwale, jak tegoroczny Rock In Vienna lub Sonisphere Italy. Drugi z wymienionych często mógł pochwalić się Metallicą w line-upie. Tutaj upatrujemy szansę na koncert Mety w kraju nad Wisłą!
Sonisphere 2014: Oslo, Hamburg, Rock In Rome Sonisphere, Basel, Knebworth, Warszawa.
Powtórki z roku 2013 nie chcemy, gdyż wśród europejskich koncertów zabrakło Polski.
Sonisphere 2012: Warszawa, Madryt, Yverdon-Les-Bains, Helsinki.
Sonisphere 2011:  Stevenage.
Sonisphere 2010: Warszawa, Jonschwil, Praga, Sofia, Ateny, Stambuł.
Sonisphere 2009: Nijmegen, Hockenheim, Barcelona, Hultsfred, Pori, Stevenage.

Na pewno nie życzymy sobie powtórki z 2000 i 2005 r., gdy Metallica nie zawitała do Europy na żaden koncert. W roku 2001 nie występowała wcale, a w 2002 zagrała raptem dwa gigi. Rok 2003 (premiera “St. Anger”) to podróże po całym świecie, ale bez Polski. Pamiętamy natomiast 2004 rok i koncert w Chorzowie. Rok 2006 to 9 koncertów na Starym Kontynencie, a 2007 to gigów 12. W tym momencie docieramy do roku 2008 i życzymy sobie by 2016 był do niego podobny. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że w 2008 roku Metallica zagrała aż 25 koncertów w Europie! W tym właśnie roku premierę miała płyta “Death Magnetic” i nie mamy nic przeciwko by jej następca ukazał się na rynku w przyszłym roku. James i ekipa przyzwyczaili nas ostatnio do koncertów co 2 lata, więc chętnie spotkamy ich za kilka miesięcy. Z ostatniej wypowiedzi Kirka wynika, że premiera płyty w przyszłym roku jest możliwa.

Docierają do nas sygnały, iż Metallica od czasu ostatniego koncertu w tym roku intensywnie pracuje w studiu, dzięki czemu mamy szansę na powtórkę z 2008 roku, tzn. nową płytę oraz trasę w stylu “European Vacation”. Trzymamy rękę na pulsie i z pewnością będziemy Was informować, gdy tylko będziemy mieli potwierdzone informacje. Bądźcie dobrej myśli!

Na koniec chcemy poznać Wasze zdanie w tym temacie:

Co Metallica zaoferuje polskim fanom w 2016 roku?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Metallica: Plany na 2016 rok

Metallica: Plany na 2016 rok

Udostępnij to

O autorze

piotrek-665

Księżyc milczy piotrek665