Znamy pełen skład festiwalu Metalmania 2018

0

7 kwietnia przyszłego roku odbędzie się XXIV edycja Metalmanii. Headlinerem festiwalu będzie norweski Emperor. Do grona artystów dołączył wcześniej Napalm Death i dwie polskie formacje: Inverted Mind oraz Kult Mogił. Dziś ogłoszono, że skład Głównej Sceny zamykają cztery formacje: Wolf Spider, Skyclad, Mekong Delta oraz Blaze of Perdition. Natomiast na Drugiej Scenie wystąpią jeszcze następujące zespoły: Roadhog, Viscera///, Voidhanger i Anima Damnata.

Wolf Spider (Wilczy Pająk) to legenda polskiego thrash metalu, formacja, która na muzycznej scenie działa już od 1985 roku. Zespół regularnie gościł na Metalmanii (’86, ’87, ’88, ’90) oraz na innych flagowych festiwalach w Polsce w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. W 1991 roku grupa zawiesiła swoją działalność, ale w 2011 roku została reaktywowana. Dyskografię zespołu zamyka album “V” z 2015 roku, który jest piątym, pełnowymiarowym albumem w dorobku formacji, a jego zawartość stanowi wysokooktanowy techniczny thrash metal z wieloma zaskakującymi rozwiązaniami rytmiczno-melodycznymi.

SKYCLAD założony został w 1990 roku i ma na swoim koncie 13 albumów studyjnych, z czego najnowszy, “Forward into the Past”, ukazał się w tym roku i nie tylko stanowił niezwykle udany comeback grupy (poprzedni krążek wydany był w 2009 r.), ale zyskał też miano jednej z najlepszych metalowych płyt tego roku. Ta brytyjska grupa uznawana jest za pionierów folk metalu, ale jej członkowie znani też są z innej kultowej kapeli z nurtu NWOBHM – Satan. Skyclad nigdy wcześniej nie występował w Polsce i koncert na Metalmanii będzie pierwszym występem tego zespołu w naszym kraju!

Mekong Delta to przedstawiciele niemieckiego, technicznego thrash metalu, a występ na Metalmanii będzie drugim koncertem grupy w Polsce. Formacja istnieje już od 1985 roku i wydała 10 studyjnych płyt. Najnowszy album zespołu, “In A Mirror Darkly”, ukazał się w 2014 roku i uznawany jest za jedno z najlepszych dokonań grupy w jej historii.

Blaze of Perdition to jedna z najlepszych polskich formacji blackmetalowych młodego pokolenia. Zespół założony w 2007 roku w Lublinie, wydał w listopadzie swój najnowszy, czwarty już w dorobku album – “Concious Darkness”. Cechą charakterystyczną twórczości grupy jest kreatywne podejście do gatunku, aranżacyjny rozmach oraz enigmatyczny klimat.

Roadhog to klasyczny heavymetalowy zespół z Krakowa, który działa już od 5 lat, a jego twórczość to hołd dla takich formacji, jak Accept, Running Wild, Judas Priest czy Exciter przy zachowaniu świeżości i unikalnego stylu. Oryginalna barwa głosu wokalisty, chwytliwe riffy oraz melodyjne solówki stały się już znakiem rozpoznawczym kapeli. Zespół ma na koncie dwie pełne płyty i EP. Materiał został wydany zarówno w Polsce, jak i w USA, gdzie został doskonale przyjęty.

Wywodząca się z Włoch VISCERA/// to trio, którego dokonania oscylują w kręgu psychodelicznego post metalu. Zespół założony został w 2000 roku, a w swojej twórczości przeplata najmroczniejsze elementy z takich gatunków, jak m.in. grindcore, black i death metal, ambient czy też psychodelia. Zespół ten aktywny jest nie tylko na polu wydawniczym, ale i koncertowym. Formacja występowała już w większości europejskich krajów, a jej członkowie tworzyli m.in. takie projekty, jak Beta, Berlikete czy The Drop Machine.

Twórczość Voidhanger to piekielna dawka thrash, death i black metalu. Zespół istnieje od 2010 roku, a w swoim dorobku ma 2 studyjne płyty: “Wrathprayers” (2011) oraz “Working Class Misanthropy” (2013). Muzycy tworzący Voidhanger znani są też z takich formacji, jak Infernal War, MasseMord oraz Iperyt.

Anima Damnata to autorzy jednej z najlepszych płyt mijającego roku – „Nefarious Seed Grows To Bring Forth Supremacy of the Beast”. To oryginalna wybuchowa formuła przeplatana brutalnością starego death metalu z Florydy i smolistą czernią blackmetalowych mistrzów. W składzie grupy, która działa od 1996 roku, znajdują się muzycy mający swój udział w takich zespołach, jak m.in. Deus Mortem, Stillborn czy Azarath.

Najnowsza edycja Metalmanii będzie nie tylko jednym z najważniejszych muzycznych wydarzeń przyszłego roku, ale i prawdziwym metalowym świętem. Na dwóch scenach zaprezentuje się czołówka światowej i polskiej sceny metalowej. Nie zabraknie również dodatkowych atrakcji dla fanów metalu. Metalmania pozostaje wierna swojej formule i fani będą mogli zobaczyć najlepszych, różnorodnych pod względem metalowej stylistyki wykonawców.

Tak prezentuje się pełen line-up:

METALMANIA 2018
7.04.2018 Katowice Spodek

Emperor official
Napalm Death
Asphyx
Destroyer 666
KAT & Roman Kostrzewski (oficjalny FB)
Mekong Delta
Dead Congregation
Skyclad
XENTRIX
Wolf Spider
Blaze Of Perdition

DRUGA SCENA:

Anima Damnata
Ragehammer
Voidhanger
Viscera///
ALASTOR
Terrordome
KULT MOGIŁ
Inverted Mind
SHODAN
Minetaur
Roadhog

Goście specjalni:
Christophe Szpajdel – Lord Of The Logos
Krzysztof “Prosiak” Owedyk …

Bilety są już w sprzedaży i zaczynają się od 180 zł. Więcej informacji na oficjalnym wydarzeniu festiwalu na facebooku oraz na stronie www.metalmind.com.pl/metalmania.

Ostatnia edycja Metalmanii odbyła się 22 kwietnia br. w katowickim Spodku, a wystąpiły wtedy takie formacje, jak m.in. Samael, Coroner, Moonspell czy Sodom. [RELACJA]

Udostępnij to

O autorze

Muzyka od zawsze była niezwykle ważną częścią mojego życia. Kiedy poznałam jej rockowo-metalowy świat, kompletnie przepadłam. Mój gust jest dość zróżnicowany, ale to jednak ten rodzaj muzyki gra mi w duszy i płynie w moich żyłach.