Autobiografia Flea ukaże się w polskim tłumaczeniu

0

Już 5 listopada swą premierę będzie mieć długo wyczekiwana autobiografia Flea – basisty Red Hot Chili Peppers. Polscy fani tym razem nie będą musieli czuć się gorsi, bo tłumaczenie książki ukaże się dosłownie parę dni po światowej premierze, czyli 13 listopada. Pozycję wyda Wydawnictwo SQN.

Książka nosi tytuł “Acid for the Children”, czyli “Kwas dla dzieci”. Jeszcze nie wiemy czy dokładnie pod tą nazwą ukaże się w Polsce, ale oto zapowiedź opublikowana na stronie Wydawnictwa SQN:

Pogłoski o powstawaniu tej biografii dały się słyszeć po raz pierwszy pięć lat temu i już wtedy wywołały niemałe poruszenie, dlatego też wieść o jej pojawieniu się na rynku zagranicznym nie przeszła bez fali ekscytacji! Biografia Flea już teraz zajmuje wysokie miejsca na listach przedsprzedaży – i nic dziwnego. Opowieść o życiu chłopaka z ulicy Los Angeles, który oderwał się od swojej przygniatającej historii rodzinnej i odłożył na bok fascynację jazzem po to, by zawojować świat jako gwiazda rocka, ukaże się naszym nakładem już 13 listopada, zaledwie kilka dni po światowej premierze. 

Basista i współzałożyciel legendarnej grupy Red Hot Chili Peppers wreszcie pozwoli poznać się bliżej swoim fanom i nie tylko. Jego biografia to lektura, która zachwyci tych zafascynowanych muzyką rockową, ale zapewne też i tych, którzy lubują się w niebanalnym pisarstwie. Kto kocha literaturę, mógłby sobie przybić „piątkę” z muzykiem, który niejednokrotnie podkreślał jej ogromne znaczenie dla własnego rozwoju. Flea uznaje książki za rodzaj świętości, możemy się więc spodziewać, że przelewając swoją historię na papier, dołożył wszelkich starań, aby przewrotne losy jego życia – dramatyczne upadki i imponujące wzloty – ująć w ramy świetnej narracji. A tego, że historia będzie porywająca, możemy być absolutnie pewni. 

Zawartość książki wypełnią zabawne anegdoty, rozczulające fragmenty, oszałamiające epizody, poetyckie uniesienia i marzycielska proza. Zostaniemy poprowadzeni ulicami Los Angeles lat 70. i 80. minionego wieku, tętniącymi intrygą, niebezpieczeństwem, wspaniałościami i chaosem – ulicami, na których, na każdym kroku, można spodziewać się zaskoczenia. To właśnie tam młody Michael Balzary odnalazł rodzinę w społeczności pełnej muzyków, artystów i… narkomanów.  Aż wreszcie, co najważniejsze, poznamy wielość twarzy samego artysty, który przedstawi nam różne swoje oblicza: zagubionego, pełnego strachu, opuszczonego syna australijskiego rybaka, młodego trębacza znajdującego odskocznię od burzliwego domu w muzyce jazzowej, młodzieńca buszującego w zakamarkach dużego miasta, przebojową rockową duszę, porywającą tłumy na koncertach i wreszcie… wrażliwego człowieka, któremu upadki, sukcesy, używki, skomplikowane relacje, mnogość emocji i ludzkich słabości nie są obce.

To publikacja, która rzuci nowe światło na ścieżkę kariery nieśmiertelnych Red Hot Chili Peppers, którzy rozwijają się nieprzerwanie już od ponad trzydziestu lat. Od roku 1983, kiedy uczniowie Fairfax High School: Anthony Kiedis, Hillel Slovak, Jack Irons i Michael „Flea” Balzary założyli zespół (pierwotnie Tony Flow and the Majestic Masters of Mayhem) sprzedało się blisko 60 milionów ich płyt. Wiele lat wspólnego grania obfituje oczywiście w zawiłości i modyfikacje dotyczące składu grupy. Z pierwotnego grona do dnia dzisiejszego Red Hot Chili Peppers zostali jedynie Kiedis oraz Balzary i to właśnie, między innymi, o ich przyjaźni i trudnej współpracy przeczytamy w biografii Flea. Band, którego jedną z najważniejszych cech jest improwizacja i którego każdy koncert odsłania nowe, niepowtarzalne wersje popularnych kawałków, posiada na koncie ponad pięć multiplatynowych albumów, sześć statuetek Grammy, a ostatnią płytę, „The Getaway”, wydał w 2016 roku. Wobec tego nie ma wątpliwości – jego założyciel, nieustanny członek i multiinstrumentalista musi być jednostką do szaleństwa nieprzeciętną!

Pozycji nie można jeszcze zamówić ani nie przygotowano polskiej okładki, dlatego publikujemy oryginalną:

Udostępnij to

O autorze

Michał Dudek

Gdy w wieku 11 lat poznał "Nevermind" Nirvany, nic nigdy nie było już takie samo. Od tamtej pory pozostaje niezmiennie wierny swojej jedynej prawdziwej miłości - muzyce rockowej. Od 16 lat jeździ na koncerty, kolekcjonuje płyty, potrafi wymienić chronologicznie wszystkich członków The Fall. Zapatrzony w największych, ich wzorem pragnie rozsiewać... dobrą rockową nowinę!