Spotify: 25 najpopularniejszych podgatunków metalu

0

W kwietniu donosiliśmy, że metal ma najbardziej lojalnych fanów, dzisiaj mamy dla Was kolejną ciekawostkę ze świata muzyki – dowiecie się jakie są najpopularniejsze podgatunki metalu. Wszystko dzięki serwisowi Spotify, który przeanalizował swoją muzyczną bibliotekę i z 91 różnych podgatunków metalu wyłonił 25 najczęściej słuchanych.

25 najpopularniejszych gatunków metalu wg Spotify:

1. Alternative Metal, który miesza ciężkie, metalowe gitary z elementami alternatywnego rocka. Gatunek ten wyłonił się na początku lat 90. i charakteryzują go często melodyczne linie wokalne i niekonwencjonalne, eksperymentalne brzmienie lub struktura utworów. Przykład? Disturbed.

2. Nu Metal – forma alternatywnego metalu łącząca groove metal i thrash metal z elementami grunge’u, hardcore’a, hip-hopu, funku i industrialu. Przykładowe brzmienie: Drowning Pool.

3. Hard Rock – używający przesterowanych gitar elektrycznych, gitary basowe, perkusji, a często także pianina lub keyboardu by dodać tradycyjnemu rockowi dodatkowy wymiar. Jego korzenie sięgają połowy lat 60. a wpływ na niego miał blues i rock psychodeliczny. Przykładem może być tutaj Ted Nugent.

4. Groove Metal to spowolniona wersja thrash metalu. Cechuje go intensywne brzmienie grany jest jednak w średnim tempie. Próbką może być DevilDriver.

5. Rap Metal łączy wokale i elementy instrumentalne popularne w hip-hopie z elementami heavy metalu i hard rocka. Gatunek ten reprezentuje Linkin Park.

6. Funk Metal to metal alternatywny, który łączy gitarowe riffy z heavy metalu z basowym groovem funku. Styl ten miał swój początek w latach 80. i miał swój złoty okres w latach 90. Po próbkę tego gatunku sięgnijcie do Audioslave.

7. Metal – pod tym pojęciem autorzy zestawienia rozumieją prekursorów całego metalowego nurtu, takich jak Iron Maiden.

8. Metalcore, albo też metallic hardcore, miesza extreme metal i hardcore punk. Brzmienie tego gatunku wyróżnia się położeniem dużego nacisku na breakdowny, które zazwyczaj są powolne, z intensywnymi pasażami, podczas których widownia moshuje. Po próbkę sięgnijcie do Parkway Drive.

9. Speed Metal, wywodzący się z późnych lat 70. i połowy lat 80. i ruchu NWOBHM (New Wave Of British Heavy Metal) oraz hardcore punka. Charakteryzuje się ekstremalną prędkością, rytmiczną partią perkusji, single-note riffing i technicznymi solówkami gitar. Jeśli chcecie wiedzieć jak to brzmi posłuchajcie King Diamond.

10. Melodic Metalcore to połączenie metalcoru i melodycznego death metalu. Jego brzmienie to melodyczne, gitarowe riffy, perkusyjne blasty, breakdowny i śpiewane, wykrzykiwane lub growlowane wokale. Odsyłamy Was więc do Killswitch Engage.

11. Industrial Metal czerpie inspiracje z industrialu, heavy metalu, hardcore punka i muzyki tanecznej. Zazwyczaj w centrum kawałków należących do industrial metalu znajdują się powtarzające się riffy gitar elektrycznych oraz sample, syntezatory, sekwencery i przesterowane wokale. Po tych rejonach najlepiej oprowadzi was Marilyn Manson.

12. Progressive Metal to kombinacja prog rocka i heavy metalu, która powstała na Wyspach Brytyjskich i w Stanach pod koniec lat 80. Gatunek ten łączy agresywne brzmienie heavy metalu z bardziej eksperymentalnymi, złożonymi strukturami rocka progresywnego, używa także klasycznych i jazzowych technik kompozycyjnych. Jako próbki posłuchajcie Queensrÿche.

13. Power Metal to melodyjna forma heavy metalu i speed metalu. Znajdziecie tutaj szybkie gitarowe chwyty i basowe riffy, a także gitarowe sola, keyboardy i wysokie męskie wokale. Power metal ma zazwyczaj optymistyczne i przebojowe brzmienie, w przeciwieństwie do innych bardziej agresywnych i fatalistycznych odmian metalu. Przykładem może tu być Avantasia.

14. Death Metal to ekstremalna wersja heavy metalu z mocno przesterowanymi gitarami, growlującymi wokalami, blastami na perkusji, kostkowaniem tremolo, tonacjami molowymi i atonalnościami, a także wieloma zmianami tempa. Przykład? Death proszę Państwa!

15. Thrash Metal charakteryzuje się szybką perkusją, złożonymi, shredującymi gitarami i anty-establishmentowymi tekstami. Thrash wyłonił się w latach 70. i 80., a wpływ na niego miał punk i hardcore. Posłuchajcie Slayera.

16. Glam Metal to połączenie hard rocka i heavy metalu. Znajdziecie tutaj chwytliwe melodie będące pod wpływem popu połączone z elementami hard rocka i heavy metalu z lat 70. Przedstawiciele glam metalu są znani ze swoich długich włosów, opiętych ubrań i nadmiernych dodatków. Gotowi zagłębić się w glam? Poison czeka!

17. Melodic Death Metal to ekstremalny heavy metal, który powstał w latach 90. Łączy on szybkie, harmoniczne riffy gitarowe z nowej fali brytyjskiego heavy metalu z elementami death metalu takimi jak przesterowane gitary, perkusyjne blasty i szybkie perkusje. Brzmi ciekawie? Posłuchajcie Misery’s Crown.

18. Neo Classical Metal to heavy metal który mocno czerpie z muzyki klasycznej. Nie używa się tu jednak tak bardzo klasycznych technik kompozycyjnych, większą rolę grają za to klasyczne tematy wykonywane w metalowym stylu i naśladowanie barokowych ozdobników, a także bardzo techniczne granie, zwłaszcza przez sekcję gitarową. Po próbkę skoczcie do Symphony X.

19. Symphonic Metal bazuje w pewnym stopniu na muzyce klasycznej i filmowej, często znajdziemy tutaj operowe damskie wokale, a także wybitne, złożone i technicznie wymagające klawisze i smyczki. Przykładem może być Delain.

20. Death Core łączy prędkość death metalu, dysharmonię, blasty, low screams i ciemne barwy głosu z zapożyczonymi z metalcoru melodycznymi riffami i breakdownami. Whitechapel.

21. Gothic Metal ma wiele wspólnych elementów z heavy i doom metalem, zapożycza także teksturę od gotyckiego rocka. Nurt wyrósł w Europie na początku lat 90. z death-doom metalu. Sirenia.

22. German Metal to niemiecki heavy metal z elementami speed i power metalu. Mystic Prophecy.

23. Gothic Symphonic Metal miesza mroczne, gotyckie tematy i hard rockowe gitarowe riffy z dostojnością klasycznej muzyki symfonicznej. Delikatne, zazwyczaj damskie, wokale kontrastują z przesterowanymi gitarami. Przykładem gatunku może być Leaves’ Eyes.

24. Stoner Rock to rock w średnim tempie, z obniżonym strojem gitar, ciężkim basem i melodycznymi wokalami. Łączy elementy heavy metalu, blues rocka, rocka psychodelicznego, hardcoreu i doom metalu. Orange Goblin.

25. Folk Metal wyróżnia się elementami muzycznymi zapożyczonymi z lokalnych tradycji muzycznych, w tym tematami tekstów, językiem, instrumentami i kostiumami. Powstał w Europie w latach 90. Przykładem folk metalowej sceny jest Eluveitie.

Spotify wyszło Wam na przeciw i sporządziło gotową do odsłuchu playlistę zawierającą cały wachlarz metalowych podgatunków. Częstujcie się:

Udostępnij to

O autorze

potworzbagien

Co tu dużo mówić, kocham muzykę. Od Mety przez Rudego po System i Mansona. Uwielbiam odnajdywać perełki wśród młodych zespołów takich jak Avatar czy Reignwolf, wielką miłością pałam również do naszych rodzimych Kabanosów. Zaraz będzie ciemno!