Slash: Recenzja książki “Slash. W jamie węża”

0

Wydawnictwo In Rock postanowiło przypomnieć fanom Guns N’ Roses historię jednego z najsłynniejszych gitarzystów na świecie, uzupełniając dzieło Paula Stenninga (“Slash. Rockowy dom wariatów” – recenzję możecie przeczytać TUTAJ) o najświeższe fakty z życia cylindra i znajdującego się pod nim człowieka.

Kto czytał “Rockowy dom wariatów” wie, że Paul Stenning poradził sobie z przedstawieniem życia gitarzysty znakomicie, wplatając w książkę zdjęcia, a nawet mało znane fakty, czy informacje na temat sprzętu gitarowego Slasha. Najważniejsze jest jednak, że mogliśmy poczytać o wkładzie muzyka w twórczość nie tylko Guns N’ Roses, ale też o jego przygodzie z Velvet Revolver czy Slash’s Snakepit. Mieliśmy okazję dowiedzieć się co nieco o jego życiu prywatnym i zawodowym, mogliśmy metaforycznie wejść w jego głowę, choć nie była to autobiografia. Dobra wiadomość jest taka, że “Slash. W jamie węża” oferuje nam dokładnie to samo, a nawet więcej. Złej wiadomości nie ma.

Książka zawiera dodatkowo dwudziestodwustronicowy rozdział, oryginalnie nazwany “apetytem na rekonstrukcję”, który oferuje nam odświeżenie historii Slasha aż do marca tego roku, a osobą odpowiedzialną za przypomnienie nam między innymi “wątku Dodowego” jest Robert Filipowski. Na pewno są osoby, które chciałyby wymazać zdarznie z łódzkiej Atlas Areny i gdańskiego Stadionu Energa z pamięci, choć według autora Doda poradziła sobie na scenie całkiem nieźle, a Slash paradujący później w koszulce Virgin był tego potwierdzeniem. Zresztą jeśli spojrzeć na to z innej strony, można nawet powiedzieć, że mamy być z czego dumni – wielki Saul Hudson wystąpił z naszą polską Dodą, a na dodatek ją polubił.
Oprócz oczekiwanego przez wszystkich wątku o królowej, która jest tylko jedna, mamy okazję cofnąć się w czasie aż do koncertu w Katowicach, gdzie przywita nas rozbrajający cytat Slasha z wywiadu dla “Metal Hammer”:

Mam miłe wspomnienia z miastem, w którym występowaliśmy, bo zatrzymałem się w nim nieco dłużej. Jadłem tam przepyszne jedzenie – pierogs.

Z tajnego źródła wiemy, że Slash, oprócz pierogs, jadł też sznycla.
Ale po kolei – uaktualnienie biografii zaczynamy od przypomnienia sobie upadku Velvet Revolver, który płynnie przechodzi w wątek solowych “wyskoków” muzyka. Album “Slash” wydany w 2010 roku zapoczątkował współpracę gitarzysty z Mylesem Kennedym i już dwa lata później światło dziennie ujrzała płyta “Apocalyptic Love” wydana pod szyldem Slash ft. Myles Kennedy & The Conspirators. Autor nie pominął także sprawy związanej z Rock And Roll Hall Of Fame, cytując fragment listu opublikowanego przez Axla Rose, z którego dowiedzieliśmy się, że wokalista nie chce mieć z tą ceremonią nic wspólnego.

Image result for guns n roses rock and roll hall of fame
Polskie wątki, znajdujące się w książce, rozpoczyna wzmianka o katowickim koncercie SMKC z 2013 roku. Choć nie ma tu słowa o fantastycznej akcji, jaką przygotowali polscy fani – ogromnej fladze przenoszonej nad głowami publiczności znajdującej się na płycie – to przytoczenie akcji fanowskiej z koncertu na krakowskiej Tauron Arenie jest miłym przypomnieniem, że takie rzeczy niemal zawsze zostaną zauważone przez artystę.
Po przedarciu się przez najświeższe informacje związane z poczynaniami muzyka – od Velvet Revolver do ostatniej trasy promującej “World On Fire” – docieramy do reaktywacji Guns N’ Roses. Autor, budując napięcie, dokładnie opisuje jak doszło do ponownego połączenia się Axla, Slasha i Duffa McKagana. Zaczyna od tego, jak bardzo powrót Gunsów wydawał się kiedyś niemożliwy i przeprowadza nas przez kolejne etapy reaktywacji, kończąc na krótkim opisie trasy “Not In This Lifetime”. W książce znalazło się również miejsce na wyjaśnienie dlaczego Steven Adler i Izzy Stradlin nie są częścią reunionu i, co było miłym zaskoczeniem, zauważona została także wewnętrzna przemiana Axla, którą z łatwością można zaobserwować w jego zachowaniu na scenie.

Image result for slash axl rose 2018

Całość – świetna biografia napisana przez Paula Stenninga i posłowie autorstwa Roberta Filipowskiego – kończy się spekulacjami na temat przyszłości Guns N’ Roses. Przed odłożeniem książki warto jednak zerknąć na kilka ostatnich stron, gdzie zaktualizowana została także dyskografia. “Slash. W jamie węża” jest kawałem dobrej roboty i pozycją obowiązkową na półce każdego fana dobrego rocka, wybierającego się na tegoroczny koncert Guns N’ Roses w Chorzowie.

 

Wyro(c)k

83%
83%
Ace of Spades

0-10 Sad But True
11-20 Bad Reputation
21-30 Wild Thing
31-40 Satisfaction
41-50 Another Brick in the Wall
51-60 Proud Mary
61-70 Highway to Hell
71-80 2 Minutes to Midnight
81-90 Ace of Spades
91-100 Master of Puppets

 • Warsztat autora
  9
 • Treść
  9
 • Walory estetyczne
  7,5
 • Oceny czytelników (3 głosów)
  7.1
Udostępnij to

O autorze

Avatar

Kiedy życie daje Ci lemoniadę, zrób z niej cytryny. Życie bardzo się zdziwi.