Recenzja książki “Pink Floyd. O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa”

0

Muzyka zespołu Pink Floyd bez wątpienia jest dziełem sztuki, które można po tysiąckroć analizować, omawiać, ciągle doszukiwać się coraz to głębszego zawartego w niej przesłania. Na przestrzeni blisko połowy wieku istnienia powstały setki inspirowanych wojną, prywatnymi problemami, czy zmianami na tle politycznym utworów, dziesiątki głośnych, jak i tych mniej znanych filmów, a przede wszystkim zespół stał się niepowtarzalną ikoną, która swoje odbicie będzie miała jeszcze na kilku przyszłych pokoleniach. Na świecie, a na pewno w Polsce jest tylko jeden człowiek, mogący zmierzyć się z polegającym na złożeniu tego w płynną całość wyzwaniem. Nazywa się Wiesław Weiss, a książka, którą stworzył nosi nazwę: “Pink Floyd. O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa”.

Pink Floyd recenzja

Jak już na wstępie wspomniałem – nie przychodzi mi do głowy większy fan twórczości Pink Floyd, niż urodzony na blisko dekadę przed powstaniem zespołu, uznany polski dziennikarz muzyczny, współzałożyciel i redaktor naczelny miesięcznika Teraz Rock. Omawiana w recenzji książka jest rozszerzeniem i złączeniem dwóch napisanych przez niego w 2002 roku publikacji: „O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd” i „Gry wojenne – o wszystkich solowych utworach Rogera Watersa”. Dzięki temu zabiegowi w ręce czytelników wpadła wydana w lutym tego roku przez wydawnictwo In Rock ponad sześciuset stronicowa kompletna księga dokonań jednego z największych rockowych zespołów wszech czasów.

Już na jej wstępie autor dodaje co nowego znajdziemy w wewnątrz książki. Mowa tu oczywiście o rozdziałach traktujących o muzyce do filmu „The Committee”,  fenomenie ostatniej, pożegnalnej płyty Floydów „The Endless River”, operze „Ca Ira”, omówienie wydanych przez Watersa najnowszych solowych utworów, czy wreszcie informacje o premierowych boksach. Warto także zaznaczyć, że wymienione kwestie nie są suchą dawką wiadomości, a w pełni przeanalizowanym, popartym prywatną znajomością, wyczerpanym do ostatniego detalu, wartościowym przesłaniem.

Co dokładnie odróżnia “Pink Floyd. O krowach, świniach…” od innych poświęconych tematowi publikacji? Choćby fakt, że w porównaniu np. do książki „Roger Waters. Człowiek za murem” autorstwa Dave’a Thompsona mamy historię biograficzną opowiedzianą za pomocą pojedynczych utworów. Wiesław Weiss rozpoczynając każdy album od wstępnego omówienia przechodzi do kompozycji, które z precyzją chirurga rozbiera na części pierwsze. W ten sposób możemy dowiedzieć się jak powstała bluesowa ballada z udziałem psa, w którym dokładnie momencie kariery powstały w głowie Watersa plany odgrodzenia się murem od publiczności, czy przyjrzeć się okolicznościom prób przywłaszczania sobie przez muzyków praw do poszczególnych utworów. Mało? Zapewne więc zainteresuje Was również anegdota o współpracowniku zespołu, który próbował poderwać Davida Gilmoura….

Ponadto jedną z głównych cech omawianej publikacji jest wyjątkowe wydanie. Twarda, zdobiona błyszczącymi się detalami okładka sprawia, że książka zdecydowanie wyróżni się na tle innych, ale przede wszystkim nie zniszczy się przy częstym jej otwieraniu. Duże wyraźne ikony albumów znacznie ułatwią odnalezienie szukanego wątku, a dzielące dzieło unikalne zbiory zdjęć zrelaksują zmęczone czytaniem oczy. Jest to niepodważalna zaleta nie tylko tej, ale wszystkich publikacji drukowanych przez wydawnictwo In Rock.

“Pink Floyd. O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa” to księga, obok której choćby z racji jej grubości i pięknie zdobionej okładki obojętnie w sklepie przejść nie można. Więc jeśli już skusimy się ją otworzyć nieokiełznane ilości informacji i zjawiskowe kompilacje zdjęć sprawią, że za stosunkowo niewielką kwotę (ok. 60zł) nie tylko wzbogacimy swoją biblioteczkę, ale także zyskamy rzeczową i kompletną encyklopedię pokładów wiedzy na lata. Polecam tę publikację wszystkim miłośnikom muzyki, a w szczególności fanom Pink Floyd, którzy z prędkością przelatującego przez pryzmat światła odkryją, jak wiele jeszcze nie wiedzą…

okrowach_oklejka2

Wyro(c)k

100%
100%
Master of Puppets

0-10 Sad But True
11-20 Bad Reputation
21-30 Wild Thing
31-40 Satisfaction
41-50 Another Brick in the Wall
51-60 Proud Mary
61-70 Highway to Hell
71-80 2 Minutes to Midnight
81-90 Ace of Spades
91-100 Master of Puppets

 • Warsztat Autora
  10
 • Treść
  10
 • Walory estetyczne
  10
 • Oceny czytelników (6 głosów)
  9.1
Udostępnij to

O autorze

MattMarduk

Uzależniony od muzyki. Każdej. Bez względu na gatunek. Chłonę wszystko - od miejscowego undergroundu, aż po światowe legendy metalu. Otoczony dźwiękami całą dobę pisuję, czytuję i poznaję. W życiu kieruję się słowami, które zostawił po sobie Cliff Burton: "Nie wypalasz się od szybkiego życia. Wypalasz się od powolności i znudzenia."