Agencja Reutera doniosła, że zaplanowany na czwartek 7 marca koncert Watain w Singapurze został odwołany przez władze ze względu na „oczernianie religii i promowanie przemocy”.
Oficjalne oświadczenie Reutera:
Watain na żywo zyskał na popularności dzięki swoim koszmarnym występom na żywo, które obejmowały wykonywanie na scenie satanistycznych ceremonii i oblewanie fanów krwią.
Urząd ds. Rozwoju Mediów Informacyjnych (IMDA) poinformował, że odwołał koncert po ocenie przekazanej mu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MHA).
Natomiast IMDA w swoim oświadczeniu stwierdza tak:
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wyraziło poważne obawy związane z koncertem, biorąc pod uwagę historię oczerniania religii przez zespół i propagowanie przemocy, która może wywołać wrogość i zakłócić społeczną harmonię Singapuru.
Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poprosiło IMDA o rozważenie anulowania koncertu ze względu na porządek publiczny, a IMDA wyraziło zgodę.
Zespół tak odniósł się do tego incydentu na swoim profilu na FB:
W związku z wczorajszymi wydarzeniami w Singapurze chcielibyśmy z dumą pozdrowić naszych fanów i zwolenników z Singapuru, Indonezji, Sarawaku, Birmy, Laosu, Filipin i Malezji, którzy podróżowali, aby zobaczyć wczorajszy występ, ale zostali pozbawieni tego doświadczenia w ostatniej chwili przez tragiczny pretekst singapurskiego rządu.
To był zaszczyt poznać was wszystkich wczoraj i poczuć ogień w waszych oczach i duszach. Czekamy na dzień, w którym będziemy mogli zagrać dla was bez ingerencji małych ludzi.
Do beznadziejnych szczurów stojących za zakazem, bądźcie pewni, że w swoim tchórzliwym akcie poruszyliście tylko kotły waszego własnego nieszczęścia. Jeśli ci mężczyźni i kobiety nie odczuwali do tej pory nieufności i pogardy wobec „władz” to z pewnością teraz to zrobią. Płomienie niezadowolenia znów zostały rozpalone, niech wypalą wasze niebiosa…
