Dokładnie 30 lat temu, 3 marca 1986, ukazał się kultowy album Metalliki 'Master of Puppets’, który do dziś jest dla niektórych niedoścignionym ideałem thrash metalowym! To właśnie ten krążek sprawił, że zespół stał się kultowy i został okrzyknięty jednym z najważniejszych zespołów swojej generacji.
Wydawnictwo zostało opublikowane przez Electra Records. Było także ostatnim dokonaniem Cliffa Burtona, który zmarł tragicznie podczas trasy promującej „Master of Puppets”. W związku z okrągłą rocznicą premiery przetłumaczyliśmy ciekawy tekst ze strony brytyjskiego MetalHammera, który składa się z 30 ciekawostek na temat wydawnictwa, o których prawdopodobnie nie słyszałeś!
1) Śmiech na końcu 'Master of Puppets’, to tak naprawdę chichot muzyków z nałożonym echem.
2) Okładka została namalowana przez Dona Brautigama, a sam pomysł został zainspirowany koncepcją menedżera zespołu, Petera Menscha. Grafik odpowiada także za oprawę „Among The Living” Anthraxu i powieści Stephena Kinga „Bastion”.
3) Dave Mustaine twierdzi, że jest autorem utworu 'Leper Messiah’, który pierwotnie nazywał się 'The Hills Ran Red’. Metallica stanowczo temu zaprzecza.
4) Podczas trasy promującej wydawnictwo Metallica po raz pierwszy wystąpiła w Polsce i to od razu dwukrotnie. Formacja zagrała 10-11 lipca 1987 w katowickim Spodku. W składzie kapeli był już Jason Newsted.
5) 'Welcome Home (Sanitarium)’ zostało zainspirowane powieścią Kena Keseya „Lot nad kukułczym gniazdem”.
6) Album został zmiksowany w ciągu dwóch tygodni przez Michaela Wagenera w Amigo Studio (Los Angeles), a całemu procederowi towarzyszył James Hetfield i Lars Ulrich.
Wegener wspomina, że muzycy kłócili się w związku z głośnością swoich instrumentów. Z kolei Cliff Burton pojawił się podczas miksowania tylko raz, wtedy gdy pracowano nad 'Orionem’.
7) Geddy Lee (RUSH) tak naprawdę nigdy nie został oficjalnie poproszony o produkowanie „Master of Puppets”, choć sam przyznaje, że rozmawiał kiedyś luźno z Larsem o takiej możliwości.
8) Album najwyżej zadebiutował w Finlandii, gdyż uzyskał 7 miejsce na liście przebojów. To jedyny kraj, w którym wydawnictwo trafiło do pierwszej dziesiątki.
9) Anthrax użył sampla tytułowego kawałka w 'I’m the Man’. Kompozycja znalazła się także w filmie „Big Short”.
10) 'The Thing That Should Not Be’ zostało zainspirowane opowiadaniem H.P. Lovecrafta z 1936 roku pt. 'Widmo nad Innsmouth’, które jako jedyne ukazało się za życia pisarza.
11) 'Battery’ było pierwszym kawałkiem Metalliki, który został wykonany z Robem Trujillo i to – co ciekawe – na prośbę basisty.
12) James wytatuował sobie na lewym ręku nuty do basowej solówki Cliffa z 'Oriona’.
13) Bridge, który znalazł się na demie 'Disposable Heroes’ finalnie stał się częścią 'Battery’.
14) 'Leper Messiah’ jest utworem, który w bezpośredni sposób nawiązuje do twórczości Davida Bowie. Muzyk wspomniał o 'Trędowatym Mesjaszu’ w 'Ziggy Stardust’.
15) Podczas pracy nad materiałem grupa dała jeden występ, który odbył się 14 września podczas Metal Hammer Festival w USA. Metallica wtedy po raz pierwszy zagrała 'Disposable Heroes’.
16) Grupa pierwotnie pracowała nad kawałkiem 'Only Thing’, który był połączeniem 'Welcome Home (Sanitarium)’ z 'Orionem’.
17) Wydawnictwo zadebiutowało w Stanach Zjednoczonych na 128 pozycji listy przebojów. Album nieprzerwanie znajdował się w TOP200 przez 72 tygodnie, by finalnie skończyć na 29 pozycji.
18) „Master Of Puppets” pokrył się platyną w Argentynie, gdyż zostało tam sprzedanych 60 tysięcy egzemplarzy.
19) Na okładce drugiego tłoczenia wydawnictwa formacja postanowiła sparodiować organizację PMRC, która zajmuje się ostrzeganiem przed wulgarnymi treściami na albumie, i stworzyła własną naklejkę, na której napisała: Jedynym kawałkiem, który będzie wam przeszkadzał jest 'Damage Inc.’, gdyż zawiera w tekście słowa na literę F. W innym miejscach nie znajdziecie żadnych „gówien, pieprzenia, sikania, pizd, skurwysynów i fiutociągów”.
20) Oryginalny artwork zdobiący krążek został sprzedany 24 listopada 2008 roku za 28 tysięcy dolarów w Nowym Jorku.
21) Hetfield i Hammett wrócili z Danii do Ameryki 23 grudnia 1985, zostawiając tym samym samego Larsa z producentem Flamingiem Rasmussenem. Burton wrócił do domu wcześniej, od razu po nagraniu swoich ścieżek.
22) 'Master of Puppets’ jest najczęściej wykonywanym kawałkiem Metalliki. Formacja wykonała go 1473 razy (stan na dzisiaj).
23) W 1985 roku Lars rzeczywiście wziął lekcje gry na perkusji. Wskazówek udzielił mu Flemming Rundorf z Artillery.
24) Metallica po raz pierwszy wykonała w całości 'Oriona’ w 2006 roku, gdy zespół celebrował 20-lecie krążka.
25) DJ Shadow użył samplu 'Oriona’ w kawałku 'The Number Songs’ z 1996 roku.
26) Basowe intro z 'Damage Inc.’ zostało zainspirowane klasyczną kompozycją Bacha 'Przyjdź Słodka Śmierci’.
27) Podczas nagrywania wydawnictwa muzycy stacjonowali w Scandinavian Hotel w Kopenhadze. Hetfield i Ulrich dzielili jeden pokoju, z kolei Hammett i Burton inny.
28) Mimo, że Rasmussen biegle mówił po angielsku, to z Larsem rozmawiał jedynie po duńsku. Miało to na celu zapewnienie, że nikt inny nie będzie wiedział o czym mówią.
29) Album ukazał się 3 marca 1986 roku. Tego samego dnia na świecie weszła ustawa, która zmieniła relację między Wielką Brytanią, a Australią.
30) Trasa promująca „Master of Puppets” rozpoczęła się 27 marca 1986 w Kansas, a zakończyła 27 lutego 1987 roku w Gothenburgu. Grupa zagrała łącznie 142 koncerty, a jedyna przerwa wystąpiła tylko w chwili śmierci Cliffa Burtona (27 września 1986).