Mówiliśmy w przypadku perkusji Larsa, że to będzie ostatni artykuł z serii “Opisy sprzętu Metalliki”? Mamy dla Was niespodziankę. Tym razem przyjrzymy się kostkom jakie używał/używa zespół na przestrzeni lat. Jakie można było złapać lub oglądać w rękach Jamesa, Kirka, Jasona (jak wiemy grał na basie raczej kostką, bardzo rzadko z niej rezygnował), Roberta (gra on przeważnie palcami lecz czasem (chociaż bardzo rzadko) zdarzy mu się użyć kostki). Jak wiemy Cliff grał jedynie palcami więc raczej nie znajdziemy u niego takich rzeczy. Uwaga duża ilość zdjęć w tym artykule.
W trakcie trwania obecnej trasy Death Magnetic Tour, Robert używał kostek białych. Z jednej strony widniało logo zespołu oraz logo z okładki płyty „Death Magnetic” tyle, że zamiast liter „DC”, pomiędzy „M” widnieję rok, w którym daną kostkę używał czyli „08” i „09„, zaś na jej odwrocie jest postać „Vulturus”.
Na koncertach w 2009 w Meksyku Robert (i nie tylko oczywiście on) posiadał także swoją kostkę. Jest ona podobna do poprzednich, lecz na odwrocie zamiast samej daty widniał napis „Mexico 2009”, oraz logo zespołu.
Także nie zabrakło na tej trasie kostek z grafiką z płyty „Death Magnetic”. Na jednej stronie widnieje logo zespołu oraz płyty, zaś na odwrocie można oglądać okładkę tej płyty. Zrobione zostały w różnych kształtach. Typowo gitarowe jakich używają James i Kirk, basowe, oraz mniej zaokrąglona i w kształcie trumny.
Obecnie najczęściej na trasie Kirk używa kostek bez grafiki. Na jednej stronie wytłoczony jest napis „Jazz III”, zaś na drugiej jego autograf. Tych w kształcie serca używa on do utworu „Nothing Else Matters” ale oczywiście nie tylko do tego utworu. W rękach Hammetta najczęściej ostatnio można spotkać tą zieloną.
Podczas ostatniej europejskiej trasie Wielkiej Czwórki Thrash Metalu, oraz po stanach zespół przygotował specjalne wersje kostek dla fanów. Na jednej jej stronie jest napis „The Big 4”, zaś na drugiej stronie loga zespołów należących do Wielkiej Czwórki. Od lewej „Ninja Star” zespołu Metallica, orzeł znany z okładki płyty „Decade of Aggression” zespołu Slayer (nagranej podczas trasy „Clash of the Titans – przyp. red.), czaszka z okładki „Killing Is My Business… And Business Is Good!” zespołu Megadeth Rattlehead, oraz pentagram zespołu Anthrax. Pod nimi widnieje data trasy np. „June 2010”.
Do kupienia są kostki z trasy Wielkiej Czwórki Thrash Metalu razem z DVD Box „The Big 4”. Nie różnią się zbytnio od tych, których używali gitarzyści wszystkich zespołów. Jedynie są koloru czerwonego oraz napisy na nich są różnego koloru. W opakowaniu można znaleźć aż 4 kostki.
Na 30 – lecie zespołu zostały wydane specjalne edycje kostek. Jest na niej namalowane „XXX” oraz karykatury muzyków czy ich twarze jako trupie czaszki z podpisami ich nazwisk na górze. Oraz z napisem „The First 30 Years” i kolorową karykaturą członków zespołu.
Podczas trasy na 30 – lecie zespołu, oprócz kostek z typową grafiką 30 – lecia, można było złapać z napisem „Beyond Magnetic”.
W oficjalnym sklepie zespołu można kupić zestaw kostek Jamesa Hetfielda. Blackfang bo tak się nazywają posiadają rysunek Cyanide, zaś po drugiej stronie pajęczyne oraz nazwisko Heta. Taka kostkę można często złapać na koncertach.
Podczas koncertów promujących 20 – lecie albumu Metallica (Black Album), zespół pokazał nam nową serię kostek. Przeważnie widniały na niej wąż z okładki lub czaszka oraz napis „Wherever I May Roam 1991-93 Black Album 20 yr ann”.
Podczas trasy po Kanadzie w 2012 roku, także zobaczyliśmy nowe kostki. Tym razem z flagą Kanady po jednej stronie i „Scarry Guy” na odwrocie. Istnieją wersje białe i czarne.
I kolejne nowości pojawiły się podczas festiwali Orion + More z 2012 i 2013 roku. Oto i one.
W Meksyku w 2012 mogliśmy również oglądać w rękach nowe kostki, z karykaturą meksykańska Trujillo, mini kalendarzem azteckim oraz flagą meksykańska ze „Scarry Guy”.
Trasa po Australii w 2013 roku także przyniosła nam do kolekcji nowe kostki. Na jednej stronie jest kontynent australijski w kolorze ich flagi i demonicznym kangurem, na drugiej widnieje logo zespołu, data na tle flagi australijskiej.
Podczas występu na meczu pożegnalnym baseballisty Marco Rivery, gdzie zagrali utwór Enter Sandman, zespół miał na tą okoliczność przygotowane okolicznościowe kostki. Są one w barwach zespołu baseballisty oraz mają napis „Rivera 42 Sandman”.
Na mecz baseballowy zespołu San Francisco Giants także pojawiła się specjalna seria kostek, z muzykami przebranymi w stroje baseballistów.
Przy okazji premiery filmu 3D Through The Never zespół wydał okolicznościowe kostki. Są one w kolorze czarnym oraz białym. Na jednej stronie jest napis „Experience Metallica Through The Never”, a na drugiej logo z okładki soundtracku.
Powstała także kostka okolicznościowa na potrzeby premiery książki Kirka „Too Much Horror Business”, na jednej stronie ma tytuł ksiązki, na drugiej karykaturę Hammett-zombie.
Specjalnie na koncert zespołu na Antarktydzie wyszła seria kostek „Freeze’em All”.
Podczas trasy By Request po Ameryce Południowej i Europie zespół miał oczywiście zestaw nowych kostek promujących ten cykl koncertów.
Na koncert dla weteranów wojennych w 2014 roku, Metallica wydała specjalną serie kostek z napisem „Thank You Veterans” pisane czcionka zespołu oraz Ninja star w kolorach flagi amerykańskiej.
W sklepiku tym można też zakupić najnowsze kostki Jamesa i Kirka. Po 6 z każdego zestawu w ładnym metalowym opakowaniu. Grafikę na kostkach zaprojektował dobrze nam znany Dirty Donny oraz sam Hetfield.
Inne karykatury stworzone przez Gillies’a.
Jeżeli ktoś kupił wersje Coffin box płyty „Death Magnetic” dostał również 4 czarne kostki zespołu. Każda z nich miała coś innego na odwrocie. Jedna posiadała logo zespołu z nazwą tego albumu, druga logo, trzecia trumienkę, zaś czwarta podwójne „M”.
Płyta „Beyond Magnetic” też miała swoje promocyjne kostki.