#zływieczór w Ogniwie pod hasłem „Metalówy”

0

Tęskniliście za Złymi Wieczorami w Spółdzielni „Ogniwo”? My bardzo. Po wakacyjnej przerwie do Krakowa wracają ciekawe spotkania, gdzie możecie spotkać reprezentantów zarówno metalowej sceny, jak i tych, którzy choć nie grają  – wiele o niej wiedzą. Na spotkaniach w roli gości do tej pory przeważali mężczyźni. Bo i groźny, ciężki, brudny metal to niby męska rzecz. Jednak tym razem w Ogniwie spotkacie wyjątkową istotę, która swoją charyzmą i talentem zjada na śniadanie niejednego faceta. Zosia „Wielebna” Fraś, wokalistka Obscure Sphinx porozmawia z Jarkiem Szubrychtem o miejscu kobiety w świecie metalu.

Metalówy
22 września
Kraków, Spółdzielnia „Ogniwo”
Wjazd: Free!
Dołącz na FB

Tworzyć muzykę na własnych warunkach, a nie być tylko wersją „w spódnicy” któregoś z ikonicznych męskich artystów. To zadanie, z którym od niemal zawsze mierzyły się kobiety grające rocka. Dotyczy to szczególnie ekstremalnych odmian muzyki, takich jak black metal czy industrial – stwierdza Anna Szudek na łamach Dwutygodnik w artykule „Metalówy”.

Są ludzie, dla których jedyną kobietą na metalowej scenie na zawsze pozostanie Doro Pesch. Są ludzie, którzy twierdzą, że to faceci i tylko faceci powinni nadawać ton ciężkim brzmieniom. Ale to nieprawda. I stąd to spotkanie i taka rozmowa.

Zofia „Wielebna” Fraś – od 2009 roku wokalistka Obscure Sphinx, kapeli określanej zwykle jako sludge metalowa, doom metalowa, albo post-metalowa. Nagrała z nimi trzy studyjne albumy: „Anaesthetic Inhalation Ritual” (2011), „Void Mother” (2013), „Epitaphs” (2016). W wywiadzie dla Magazyn Gitarzysta tak opowiadała o swojej muzycznej inicjacji: „przygodę z wrzaskiem zaczęłam w liceum krzycząc, growlując i wydając różne inne dziwne dźwięki łupiąc radośnie z kumplami w kapeli P.O.S. i doprowadzając do szału kuracjuszy z inowrocławskich Solanek. Nieco później, na początku studiów, ze znajomymi wojowałam w kapeli Sons Of Roots. Miałam także 3-letni epizod anielskich śpiewów w Chórze Akademickim SGGW i przez krótki czas udzielałam się także w kapeli… grając na gitarze”. W innym życiu pani weterynarz;

Jarek Szubrycht – dziennikarz, twórca i redaktor naczelny Gazeta Magnetofonowa, kwartalnika o polskiej muzyce. Pracuje w portalu Interia.pl i współpracuje z tygodnikiem Polityka (wcześniej m.in. z „Przekrojem”, „Machiną”, „Filmem”, „Dziennikiem”). Autor książek o zespołach Slayer i Vader, a także o Maryli Rodowicz, Czesławie Mozilu i Jerzym Fedorowiczu. Współpracownik OFF Festival Katowice. Fani muzyki metalowej znają go z zespołu Lux Occulta

Udostępnij to

O autorze

Joanna Chojnacka (Choinek)

Mam uszy szeroko otwarte, jednak najczęściej dudni mi w nich muzyka ekstremalna. Nie wychodzę z domu bez książki i słuchawek, a wolny czas spędzam głównie na koncertach.