Perkusje Larsa Ulricha

11

W tym artykule omawiamy perkusje jakie posiada(ł) Lars Ulrich. Przyjrzymy się tym razem sprzętowi jakiego używał od czasów „Kill’em All” do „Death Magnetic”. Postaramy się także nie omijać tych, których używał tylko na próbach lub w studiu. Jest to ostatni artykuł z cyklu „Opisy sprzętu Metalliki”.

0335fb1b10

Pierwszą perkusją jakiej używał Lars w zespole jest Ludwig. Była ona koloru czarnego, kolor hardware był chromowany. Używał je przed nagraniem płyty „Kill’em All”. Niestety zestaw ten został skradziony 14 stycznia 1984 roku. Nie wiadomo za wiele o nim.

Zestaw jakiego używał podczas nagrywania pierwszej płyty w zespole nosi nazwę Tama Camco. Niestety na jej temat również posiadamy mało informacji. Była ona koloru srebrnego. Był to pierwszy zestaw Tama w karierze Larsa.

Podczas nagrywania płyty „Ride The Lightning” pracował z zestawem Tama Impreialstar w kolorze czerwonego. Posiadała 4 tomy, 12 „, 13 „, 14 ” i 15 „, oraz po dwa floor tomy 18 „, a także 2 bass drums 24 „z logiem Metallica na naciągach rezonansowych. Używał talerzy Zildjian. Na werblu znajdowały się naciągi Remo coated CS.

Podczas promocji „Master Of Puppets” oraz „Ride The Lightning”, używał zestawu Tama Superstar Birch. Grał na nim najczęściej w latach 1985 – 1987. Zestaw ten nie różni się od poprzedniego niczym oprócz tego, że jest w kolorze lustrzanego chromu. Na tych trasach używał prawdopodobnie dwóch identycznych zestawów, jeden bazował w Stanach Zjednoczonych, drugi w Europie.

W trakcie japońskiej części trasy promującej „Master Of Puppets” używał on zestawu Tama Artstar. Niestety niewiele o nim wiemy. Prawdopodobnie pożyczona była od japońskiej Tama. Była ona koloru białego. Nie różniła się niczym od jego podstawowego zestawu.

Tama Granstar Birch to zestaw perkusyjny jakiego Lars używał w latach 1988 – 1989 podczas promocji płyty „…And Justice For All”. Perkusja ma kolor gunmetal grey, a hardware jest czarny. Posiada 2 bass drums 24 ” x 16 „. Ma 4 tomy 12 ” x11 „, 13 „x12 „, 14 „x13 ” i 15 „x14 ” oraz 2 floor tomy 18 „x16 „. Talerze w tym zestawie są firmy Ziljdian 14” Z ‚Dyno – beat’ Hi hats (pierwszy Hi – hat), 13″ Z ‚Dyno-Beat’ Hi-Hats (Drugi Hi-hat), 16″, 17″, 18″ A Rock Crashes (Brilliant), 16″, 17″ A Medium Crashes (Brilliant), 20″ Z China Boy. Naciągi na werblu to Remo coated CS i Ambassador jako rezonansowy. Dodatkiem do perkusji jest flaga duńska oraz maskotka Ulricha. Tą perkusje można także oglądać na teledysku do „One”.

Podczas pracy w studio i na próbach używał zestawu złożonego ze starych modeli. Posiadały różne tomy, bass drumy, floor tomy, talerze. Miała dodatkowo flagę duńską.

W roku 1990 Lars używał zestawu Tama Granstar Birch. Niczym nie różni się praktycznie od poprzedniego modelu, jedynie kolorem, ta jest koloru białego z chromowanym hardware.

W latach 1991 – 1993 Lars używał zestawu Tama Artstar II Maple znana również jako Tama Artstar II Lars Ulrich Signature. Nagrywał na niej album „Metallica (Black Album)” oraz grał na niej podczas występów „Live Shit”. Posiada 2 bass drums 24 „x16 ” oraz 4 tomy 10 „x10 „, 12 „x11 „, 14 „x12 „, 16 „x14 ” (na których był namalowany wąż, który widnieję na okładce), a także 2 floor tomy 18 „x16 „. Stopa w tym zestawie to HP45 Pro Beat Pedals firmy Tama. Talerze znajdujące się w zestawie wyprodukowała firma Zildjian 14″ Z ‚Dyno-Beat’ Hi-Hats (Pierwszy Hi-hat), 13″ Z ‚Dyno-Beat’ Hi-Hats (Drugi Hi-hat), 16″, 17″, 18″ A Rock Crashes (Brilliant), 16″, 17″ A Medium Crashes (Brilliant), 20″ Z China Boy. Na werblu są takie same naciągi, co w jego poprzednich perkusjach. Maskotka Ulricha oraz flaga zniknęły z zestawu w 1992 roku. Fragment tego zestawu (po jednym bębnu) jest wystawiony w Hard Rock Caffe w Kopenhadze. Podpisał go on.

Zestawem, którego używał także podczas promocji tego albumu jest Tama Imeprialstar. Niestety niewiele wiemy o tej perkusji. Jak widzimy jest ona srebrna, a tomy w niej są koloru niebieskiego.

W roku 1994 – 1995 Lars używał zestawu Tama Artstar II Maple. Zestaw ma kolor biały z czarnym hardware (czyli ten sam kolor co poprzednia). Posiada 2 bass drums 24 „x16 „, 2 tomy 12 „x11”, 13 „x12 ” oraz 2 floor tomy 18 „x16 „. Talerze oraz naciągi te same co w jego poprzednich perkusjach.

W latach 1996 – 2003 posiadał zestaw Tama Starclassic Maple. Perkusja jest srebrna z chromowanym hardware. Posiada 2 bass drums 22 „x16”, 2 tomy 10 „x9 „, 12 „x10 ” oraz 2 floor tomy 16 „x16 ” oraz 18 „x16 „. Firma talerzy (12″ Z custom splash, 14″ Z Custom ‚Dyno Beat’ Hi-hat, 17″ (x2), 18″, 19″ A medium Crashes (wykończenie brilliant), 18″, 20″ Oriental China Trash, 20” A ping ride) oraz naciągi niezmienne od lat.

Lars posiadał wtedy także drugi taki sam zestaw tyle, że niebieski. Używał go podczas prób oraz w studiu przy promocji albumu „Load”.

Podobnego zestawu Lars używał także podczas promocji płyty „Reload”. Był to zamienny zestaw w kolorze drewna z czarnym hardware.

Identyczny zestaw co te, których używał od czasów promocji „Load” tyle, że w „okrojonej” wersji. Posiada tylko jeden bass drum. Używał go podczas prób przed koncertami. Był on koloru białego.

Przed koncertami promującymi płyty „Garage Inc.” oraz „S&M” używał także tych samych zestawów lecz też w „okrojonych” wersjach. Tym razem na próbach grywał na niebieskiej perkusji z jednym bass drumem.

Przy pracy na planie teledysku do Turn The Page użyty został zestaw w kolorze czerwonym.

Podczas nagrywania teledysku do Whiskey In The Jar używany był zestaw w kolorze drewnianym ze „Scarry Guy” narysowanym na bass drumie.

Podczas trasy „Summer Sanitarium Tour” Lars używał na próbach zestawu Tama Rockstar Custom. Był on czarny z chromowanym hardware. Także jak większość jego perkusji w salach prób posiada tylko jeden bass drum.

Przy nagrywaniu płyty „St. Anger” używał zestawu Tama Starclassic Maple. Niestety niewiele wiemy o tej perkusji. Wiadome jest tylko, że posiada różne kolory. Jest ona niebieska, zielona, złota oraz srebrna.

Od roku 2003 Lars używał zielonego zestawu Tama Starclassic Maple. Posiadał on 2 bass drums 22 „x16 „, 2 tomy 10 „x8 „, 12 „x10 ” oraz 2 floor tomy 16 „x14 „, 16 „x16 „. Talerze to Zildjian (17″, 18″, 19″ A Medium Crashes (wykończenie brilliant), 20″ Oriental China Trash, 18″ Oriental China Crash gdy nie ma Ride’a (Ride’a używa tylko do „Bleeding me” i „Until it sleeps”), 14″ Z Custom Dyno-Beat Hi-Hat, 22″ K dark ride) oraz naciągi na werblu Remo coated CS z przezroczystym naciągiem rezonansowym Ambassador. Do zestawu perkusyjnego powróciła maskotka Ulricha oraz flaga duńska. Obecnie tego zestawu używa podczas prób. Na werblu posiada napis „Metallica”.

W 2007 Lars używał różnokolorowego zestawu Tama Starclassic Maple. Był to zlepek innych jego zestawów. Używał go jedynie podczas prób i w studiu przed nagraniem płyty „Death Magnetic”. Była ona koloru pomarańczowo srebrnego.Prawdopodobnie były to 2 zestawy.

Podczas nagrywania płyty „Death Magnetic” Lars użył zestawu z zielonymi tomami i pomarańczowymi bass drumami.

Obecnie Lars grywa na identycznym zestawie co podczas promocji albumu „St. Anger” lecz w innym kolorze. Jest on pomarańczowy z chromowanym hardware. Na werblu posiada napis „Metal Up Your Ass”.

Podczas tajnego gigu na festiwalu Orion + More zespół występując pod nazwą Dehaan Lars zagrał na zestawie identycznym jak z 2 ostatnich płyt/tras różniący się jedynie kolorem. Jest on srebrny.

Podczas koncertu na Antarktydzie Lars użył standardowego pomarańczowego zestawu lecz miał on nakładki na centralki z grafiką „Freez’em All”.

W czasie występu w MusiCares MAP Fund Benefit Concert @ Club Nokia 12 maja 2014 roku, Lars grał na skróconym zestawie perkusyjnym Tama. Miał wtedy jeden bass drum, jeden tom oraz jeden floor tom oraz talerze firmy Zildjian.

Na początku używał pałeczek firmy Calato Regal Tip 5B, aż do czasów „Garage Days Re – Revisited”. Później grał za pomocą Regal Tip 5B Custom Lars Ulrich Model Drumsticks, aż do okresu „Load”, kiedy zaczął używać obecnych pałeczek, a mianowicie Easton Ahead Lars Ulrich Signature z logiem Metalliki.

Udostępnij to

O autorze

Kaczka
 • Ejdzbiol

  W sumie remo reklamuje emperory jako te naciągi na których gra ulrich i jestem w 100% pewien, że używa emperor x coated na werbel. Słyszałem wzmianki że dawniej używał CS, ale wygląda na to, że owegoś czasu przerzucił się na emperory. Co do perkusji to nawet dobry artykuł o ile nie znudzi nam się słowo Tama xD Miłoby było też zobaczyć zmiany w talerzach które używał 😉 Np. ostatnio sygnuje nową formułę Zildijana Z3, a na całym nagraniu St. Anger grał na ride’zie K. Więcej szczegółów byłoby milszych ale brawa 😉

 • @Ejdziobal, powoli aktualizuje o talerze, postaram sie w miare szybko dodac i pod kazda (o ile mam takie info) perkusja jakich rodzai talerzy uzywal w miare dokladnosci oczywiscie… wiec jak juz bedzie to i w shoutboxie poinformuje 😉

 • Zela

  na to czekałem 🙂
  Pare ciekawostek z Perkusisty (Styczen/Luty 2009) w którym znalazł się wywiad z Larsem:
  -„Większy kocioł to 18-stka i nazywamy go STOLIK DO KAWY, poniewaz nie sadze, zebym kiedykolwiek go uzyl”
  -„Zadzwonili i spytali – jaki chcesz kolor bebnow? A ja popatrzylem na jeden z fuzzow Kirka, ktory byl mocno pomaranczowy i powiedzialem, ze chce wlasnie taki”
  -„Gram na stopach z 1953 roku czy jakos tak. Są tak stare, ze nie wiem gdzie znajdziemy częsci zamienne do nich”

  Wszystko to słowa Larsa 🙂

 • Zela

  oczywiscie czekalem na artykul, a nie na przekazanie ciekawostek 😀

 • MI_rai

  W roku 1994 – 1995 Lars używał zestawu Tama Artstar II Maple. […] Posiada 4 bass drums 24 “x16 “, 2 tomy 12 “x11″, 13 “x12 ” oraz 2 floor tomy 18 “x16″
  nie zebym był ekspertem od perkusji ale chyba 4 centralek to lars nigdy nie miał w jednym zestawie

 • Ejdzbiol

  Przypomniałem sobie coś, o ile pamiętam Lars używa bijaków do stopy i łatek firmy Danmar 😉

 • co do perkusji pomarańczowej to jest jeszcze blacha Ride (chyba A Medium 20″) ale tylko w utworach „Bleeding me” i „Until it sleeps”. zwróciłem uwagę na metontour, że cały czas zamontowane jest ramię pod tą blachę

 • aha… nie doczytałem opisu zielonego setu. faktycznie czasami był tam ride 🙂

 • AndBuhhery

  Można prosić o szczegółowe dane perkusji z okresu Ride The Lighting ?
  Jakie pałki, talerze, bębny. Szczegółowo jakie modele.

 • Electrode
 • grummer

  Ciekawe zdjęcia i historia, jednak parę rzeczy się nie zgadza i fajnie byłoby uzupełnić o te dane 🙂 http://www.perkusja.org/werbel-ala-na-plycie-master-of-puppets-vt82504.htm