„Nowy album Black Sabbath mógł być lepszy” – mówi frontman Candlemass

0

Portal Metal Blask przeprowadził ostatnio wywiad z legendą doom metalu, Leifem Edlingiem (Candlemass, Krux) na temat jego najnowszego projektu, Avatarium. Muzyk z chęcią opowiadał o genezie swojego nowego krążka:

Ostatni rok był dla mnie bardzo stresujący, potrzebowałem przerwy. Pomogła mi w tym gitara. Usiadłem na swojej sofie i grałem próbując się zrelaksować. Musiałem mieć kilka miesięcy dla samego siebie. Z czasem niektóre riffy zaczęły mi się podobać, później przerodziły się w piosenki, które chciałem nagrać.

Tak to się właśnie zaczęło… oto ja korzystający z przerwy [śmiech].

avatarium

Po chwili muzyk dodaje:

Podobało mi się bardzo pisanie tych utworów, ponieważ mogłem pozwolić sobie na o wiele więcej niż w Candlemass. Mogłem po prostu wyjść poza schematy, napisać spokojne zwrotki i zapewnić trochę bluesowego feelingu na wokalu.

Jennie-Ann Smith (wokalistka grupy) była naprawdę świetna w śpiewaniu bluesa. To bluesowa wokalistka.

Zapytany o swoją opinię na temat najnowszej płyty Black Sabbath, powiedział:

Ten album jest lepszy niż się spodziewałem. Mimo to… wciąż mógł być lepszy [śmiech]. Dostaje ode mnie trzy gwiazdki, myślę, że jest po prostu OK. Brzmi bardzo amerykańsko i bardzo komercyjnie. Ozzy jest na tym albumie wszechobecny – jest to pewnie coś w rodzaju wskazówki danej zespołowi z góry. W wyniku masteringu jest głośniejszy od wszystkich i jest wszędzie – nigdy się nie zamyka! [śmiech]. Słuchając płyty nieco tęskniłem za Tonym Iommim. Chciałem usłyszeć więcej jego riffów i solówek. Wtedy gdy już oczekuję popisu na gitarze, nie wiadomo skąd pojawia się bridge, a Ozzy śpiewa „God is dead” przez jakiś tysiąc razy. Więc nie wiem. Bardzo się cieszę, że nagrali ten album, stworzyli mnóstwo płyt. Fajnie, że to okazało się sukcesem, że są na światowej trasie. Naprawdę nie powinienem narzekać [śmiech]. Kocham Black Sabbath. Przesadziłbym, gdybym powiedział, że „13” powinno brzmieć jak ich stare płyty. To było dawno temu. Cieszę się, że wciąż koncertują i zapewniają dobre wrażenia na swoich występach.

Pierwsza płyta Avatarium została wydana 1.11.2013 roku i zyskała uznanie krytyków. Najnowsze wydawnictwa Candlemass oraz Krux to kolejno Psalms for the Dead z 2012 roku i III – He Who Sleeps Amongst the Stars.

 

Udostępnij to

O autorze

Bartosz Pietrzak

Mój pierwszy kontakt z cięższą muzyką to "Live & Rare" KoRna. Potem poszło już z górki... Jeśli nie nerdzę nad tekstami to jestem na koncercie lub robię hałas ze swoim zespołem. Aha, bez swojej brody byłbym nikim. To samo tyczy się reszty redakcji.