Mustaine o Metallice w Rock And Roll Hall Of Fame: „Nie trafiliby tam, gdyby nie było mnie w zespole”

1

Rock And Roll Hall Of Fame to kontrowersyjna instytucja. Wiele osób krytykuje ją za honorowanie osób niemających zbyt wiele wspólnego z rockiem, jak na przykład Madonna. Istnieje też grupa artystów, którzy nie kryją swojej obojętności względem niej, co w ostatnim czasie najmocniej podkreślał Ian Gillan z Deep Purple. Są też jednak muzycy, którzy marzą o dołączeniu do rock’n’rollowego Hall Of Fame, uważając to za zwieńczenie kariery i niezwykły zaszczyt. Należy do niej m.in. szef Megadeth, Dave Mustaine.

W niedawnym wywiadzie dla Noisey Mustaine został zapytany, czy wyróżnienie Megadeth przez Grammy Awards wciąż miałoby dla zespołu duże znaczenie. Gitarzysta i wokalista odparł:

Sprawa wygląda tak, że na początku Grammy było dla nas bardzo ważne. Potem jednak zobaczyliśmy, że nie jest to wcale tak proste, jak ktoś mógłby pomyśleć. Są w to zaangażowani ludzie, którzy przesłuchają 45 latynoskich płyt, masę hawajskiego materiału, rzeczy pokroju Weird Al Yankovicha (muzyk znany głównie z parodii znanych utworów innych artystów – przyp. red.), ale gdy przyjdzie do posłuchania metalu, mówią: „O kurwa. Nie będę tego słuchał. Poznaję tę nazwę?” Właśnie dlatego dojrzeli wtedy Jethro Tull i zdecydowali: „Ok, dajmy Jethro Tull nagrodę z kategorii metalu.”

Dave kontynuuje:

To są negatywne cechy. Ale akceptuję je. Czy dostanę Grammy czy nie, jestem rozpoznawany przez innych ludzi. Byłem nominowany prawie tuzin razy, więc koniec końców to raczej kwestia zadania sobie pytania: „Czy jesteś zadowolony z tego, co masz?” I tak – powiedzmy to – jestem rad. Ale nie jestem całkowicie usatysfakcjonowany. Nie zamierzam się jeszcze poddawać.

Mam nadzieję, że dołączę do Rock And Roll Hall Of Fame. Jeśli jednak nie chcą mnie tam, w porządku. To znaczy – dołączyłem tam w związku z Metallicą i nie ważne co ci goście mówią ani co ktokolwiek myśli w związku z ich ceremonią wprowadzenia, nie trafilibym tam, gdyby nie było mnie w zespole, bo grałem tam przecież na początku, więc w pewnym stopniu jestem usatysfakcjonowany.

Przypomnijmy, że Metallica została wprowadzona do Rock And Roll Hall Of Fame w 2009 roku. Z kolei Mustaine grał w zespole mniej niż 2 lata, tzn. pomiędzy rokiem 1981 a 1983 i jest autorem kilku kompozycji na dwóch pierwszych albumach grupy.

Mustaine-Metallica

Udostępnij to

O autorze

Rafał Stempień

Headbang motherfucker.