James Hetfield: „W walce z ludźmi rozdającymi naszą muzykę chodziło o moralność”

0

Konflikt Metalliki z Napsterem wywołał wielką dyskusję w środowisku muzycznym. Po kilku latach nielegalne udostępnianie utworów zastąpiły serwisy streamingowe, które nieustannie się rozwijają. W rozmowie z Thrasher Magazine lider Metalliki opowiedział, jak z perspektywy czasu postrzega walkę z Napsterem:

Thrasher: Czy czujesz, że poddałeś się piractwu w sieci poprzez udostępnienie tam swojej muzyki? Myślisz, że po sprawie z Napsterem wszystko w sieci może być nielegalnie udostępnione, czy jednak artyści będą mieli jakąś kontrolę nad tym?

James: Tak, myślę, że wybraliśmy pewną drogę. W naszej walce przeciwko ludziom udostępniającym naszą muzykę chodziło o moralność. Nie o technologię albo wygodę. Czuliśmy się jakby nasz skarbiec został otwarty. To było jak w filmie ‚The Little Rascals’, gdzie bohater idzie i okrada staruszka ze wszystkich pieniędzy i zaczyna wyrzucać je przez okno. Nie chodzi wyłącznie o pieniądze, ale one też są istotne. Nie robię tego dla hobby. Kocham, to co robię, ale to mój sposób na przetrwanie. Gdyby to było tylko hobby, to może patrzyłbym na to inaczej. Nie chcę, żeby facet naprawiający hamulce w moim samochodzie mówił mi, że to tylko hobby. Chcę, żeby zrobił to profesjonalnie. To tak jakby sanitariusz w twoim domu powiedział ‚Hey, to tylko moja praca poboczna. Robię to dla zabawy’ Nie, to nie tak. Robimy to, bo to kochamy, ale także utrzymujemy w ten sposób nasze rodziny. Technologia jest wspaniała. Cieszymy się jej rozwojem. Przyjęliśmy to, od kiedy zrozumieliśmy do czego to zmierza.To poza naszą kontrolą, więc zróbmy z tego użytek i uczyńmy unikalnym, tak jak robiliśmy ze wszystkimi naszymi projektami. Chcemy być inni, to wszystko.

Udostępnij to

O autorze

Jestem na tym pięknym etapie, kiedy każdego dnia poznaję coś nowego, co ubarwia moje życie. Z zamiłowaniem do klasycznego heavy metalu stopniowo poszerzam swoje horyzonty.