Gitary Cliffa Burtona

16

Cliff był członkiem Metalliki bardzo krótko, bo zaledwie 4 lata. W poniższym artykule omawiamy sprzęt Burtona w jednym kawałku, bez dzielenia na płyty/okresy w jakich posiadał dany bas. Jak wiemy niewiele zdołał nabyć sprzętu przez tak krótki okres życia, mimo wszystko dokładnie opiszemy basy, na których grał.

8dcb35

Aria Pro II SB1000 CB #1 jest jednym z pierwszych basów Cliffa. Posiada tylko jedna przystawkę i 2 potencjometry, jeden od tone, zaś drugi od volume. Posiada także 6 – cio pozycyjny Pickup Attack Mode Selector Switch, Bypass Switch, BatteryLED. Jak nietrudno zauważyć jest to 4 – strunowiec. Bas ten odziedziczył po śmierci Cliffa Jason, na której grał na początku swej kariery w zespole.

Aria Pro II SB1000 CB #2 jest to praktycznie bliźniaczka poprzedniego modelu. Różni się jedynie oznaczeniami na progach oraz ten posiada złote wykończenia metalowych części. Na tym modelu są to elipsy. Bas ten prawdopodobnie jest w Rock’n’Roll Hall Of Fame lub w jednym z barów Hard Rock Cafe. Bas ten doczekał się sygnowanego modelu nazwiskiem Burtona. Na targach w Japonii, certyfikat oryginalności podpisywał ojciec Cliffa, Ray. Kopię posiada także Robert Trujillo.

Na zdjęciu Cliffa trzyma 3 ze swoich modeli Aria Pro II SB1000 CB #3. Różni się od poprzednich tym, że na korpusie posiada naklejkę z napisem Samhain.

Rickenbacker 4001 FG #1 #2 to kolejne modele jakie posiadał Cliff. Bas był czerwony i miał białą maskownicę. Jak nietrudno zauważyć ten ma także 4 struny. Był on przed nagraniem płyty „Kill’em All” modyfikowany, wmontowano do niego przystawki Gibson EB humbacker i DiMarzio Jazz Bas pickup. Na progach widnieją trapezy. Spoczywa obecnie w Rock’n’Roll Hall Of Fame. Istaniały 2 modele, jeden miał jeszcze przed dołączeniem do zespołu, w drugiego włożył pickupy od strata.

Ostatni bas jaki posiadał Burton jest Alembic Spoiler. Przystawki w nim to AXY4. Progi oznaczone są kropkami. Ukradziono go mu w 1984 roku. Miał odprysk z tyłu, który ciągnął się aż do boku główki przy kluczu.

Warto także wspomnieć, że podczas koncertów zespołu Spastik Children (jest to zespół, w którym James (perkusja), Kirk (bas), Cliff (bas), a po jego śmierci Jason (gitara) grywali koncerty często zamieniając się instrumentami – przyp. red.) Cliff pożyczał bas od jednego z członków zespołu. Grał na P-Bass, jest on czarny z czarną maskownicą.

Paki jakich używał Cliff Burton.

Mesa Boogie 4″x12″ & 1″x15″

Ampeg SVT-1540HE Classis Series Enclosure

Mesa Boogie 4×12 + 1×15: potężny, dwuelementowy zestaw głośnikowy.

Ampeg SVT-1540HE: rzadko spotykana w jednej obudowie typu „lodówka” kombinacja głośników 4×10 + 1×15. Zarówno zestaw firmy Mesa Boogie, jak i kolumna Ampega gwarantowały mu rasowe, potężne brzmienie.

Oraz efekty jakie używał.

Morley Power Wah Boost – (używał w Bass Solo & „Seek & Destroy” oraz w „For Whom The Bell Tolls”)

Electro Harmonix Big Muff – (używał w „Pulling Teeth” & „Seek and destroy” oraz w „For Whom The Bell Tolls”)

Morley Power Wah Boost: jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków charakterystycznych brzmienia Cliffa – efekt typu wah.

Electro Harmonix Big Muff: drugi z głównych znaków rozpoznawczych jego brzmienia – efekt typu fuzz / distortion. Efekty te najlepiej słyszalne są w „Anesthesia (Pulling Teeth)” i „For Whom The Bell Tools”.

BassBalls

Struny:

Rotosound bass strings

Udostępnij to

O autorze

Kaczka
 • BorkorotH

  to ostatnie foto to nie Cliff tylko ich techniczny Marshal czy cos:P

 • hmmm ja to znalazlem gdzies w fotach cliffa to raz a dwa podobny jest, te same wlosy i budowa ciala

 • marcinp

  Gosciu na ostatnim zdjeciu ma koszulke z okresu …and justice,i trzyma kostke w ustach,Cliff oczywiscie kostka nigdy nie gral.

 • dobra, w takim razie usune to zdjecie… ale przeciez Cliff mogl na gitarze grac kostka prawda? tylko akurat trzymal w zebach…

 • marcinp

  Oczywiscie ze mogl:)

 • marcinp

  Co myslicie o tym dziwnym szarym szpikulcu na lewej nodze Cliffa widocznym na przedostatnim zdjeciu?!Pamietacie THE EXORCIST?

 • marcinp

  …albo chyba Omen…

 • miodek

  cos mi sie zdaje ze z Metallami byl 4 lata 82-86

 • kempes

  Pokażcie linka do tego usuniętego zdjęcia 😀 Chcę się pośmiać.
  Mało, mało informacji niestety w tym artykule. pozdro!

 • niestety Kempes, tyle tylko jest informacji na temat sprzetu Cliffa, wiecej i tak nie znajdziesz…

 • chainsaw

  daaaaajcie mi jego arie pro 2…

 • Foczy

  Mam szansę kupić Morley Power Wah Boost i Morley Classic Wah Boost, proszę was doradźcie który lepszy i którego się bardziej opłaca dodam że cena jest porównywalna

 • parufczak

  Cliff obu efektów używał jeszcze w „The Call Of Ktulu”..

 • Danny

  Według książki To life is to die Cliff miał Rickenbacker-a od początku grania a potem kupił jeszcze jednego i wsadził do niego pickup ze strata 😀

 • Parufczak

  A nie zapomnieliście o Orionie i The Call of Ktulu?

 • Kupka

  Używał też efektu BassBalls, też od EHX