Gwiazdy Gitarowego Rekordu Guinessa – Dog Eat Dog

0

Pionierzy nurtu crossover – Amerykanie z Dog Eat Dog, którzy jako jedni z pierwszych połączyli ostre, metalowe i hardcore’owe brzmienie z rapem, ska czy funky – przyjadą do Wrocławia 1. maja. Zagrają na Koncercie Gwiazd w kompleksie Hali Stulecia, imprezie towarzyszącej biciu Gitarowego Rekordu Guinnessa.

Basista Dave Neabore i gitarzysta Sean Kilkenny poznali się pod koniec lat 80. w kapeli Mucky Pup. Pierwszy koncert formacja z New Jersey zagrała w kwietniu 1990 roku w piwnicy Neabore’a, słuchało ich pięćdziesiąt osób. W 1994 roku wydali longplay „All Boro Kings”. Wypełniła go oryginalna mieszanka rocka, punku i rapu, ich znakiem rozpoznawczym było brzmienie saksofonu. Krążek sprzedano w ponad 600 tys. egzemplarzy, klipy do piosenek „No Fronts” i „Who’s The King” prezentowane były w MTV. W Europie grali w największych halach i na festiwalach, w 1995 roku dostali na MTV Europe Music Awards statuetkę w kategorii Breakthrough Artists of the Year.

Na drugiej płycie „Play Games” z 1996 roku pojawili się Ronnie James Dio z Black Sabbath i Rainbow oraz Wu-Tang Clan RZA. Wydaniu albumu towarzyszyła trasa po Europie, Azji i Ameryce Południowej, podczas której dzielili scenę z Rage Against The Machine, Ozzym Ozbournem, Kiss i Metalliką. W czerwcu 1999 roku odbyła się premiera „Amped”. Album mimo dobrych recenzji przeszedł niezauważony, za co winą muzycy obarczali wytwórnię, która nie przyłożyła się do promocji. Kolejny krążek – „Walk With Me” – trafił do sklepów w czerwcu 2006 roku.

W Polsce Dog Eat Dog grali m.in. w 2011 roku na Przystanku Woodstock. Z czasów debiutu „All Boro Kings” do dziś w zespole są Neabore, perkusista Brandon Finley i John Connor. 1. maja na pewno sięgną po hity „No Fronts”, „Strip Song”, „If These Are Good Times” i „Who’s The King”, ale spodziewajmy się też nowości, nad którymi pracują.

Podczas ‚Koncertu Gwiazd’ oprócz Amerykanów wystąpią The Cranberries, Lacuna Coil, Enter Shakiri oraz Acid Drinkers w projekcie „Tribute to Lemmy Kilmister”

Impreza jest częścią festiwalu 3-Majówka, w którym udział potwierdzili również Lady Pank, Kult, Luxtorpeda, Illusion, Strachy Na Lachy, Happysad, Katarzyna Nosowska, Natalia Przybysz, Renata Przemyk, Krzysztof Zalewski, Czesław Śpiewa, O.S.T.R., Łona i Webber, Łąki Łan, Xxanaxx, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, The Toy Dolls oraz 5’Nizza z Ukrainy.

Udostępnij to

O autorze

"Ludzie myślą, że nigdy nie dorosnę. Ale nie mam wyjścia. Nie mam już 21 lat."