Greg Koch, amerykański wirtuoz gitary zagra 1 maja we Wrocławiu

0

Jeden z najbardziej cenionych gitarzystów na świecie przyjedzie do Wrocławia pomóc ustanowić nowy Gitarowy Rekord Guinnessa. Rekord jest nasz: rok temu „Hey Joe” graliśmy na 7356 gitar. W tym roku liczymy na więcej! Jedną z gwiazd, która pomoże nam pobić ten wynik jest amerykański wirtuoz Greg Koch.

Mało który gitarzysta jest tak ceniony przez swoich kolegów z branży. Do wspólnego grania i nagrywania zapraszają go największe sławy gitary, wielu z nich mówi o Kochu wprost i z nieukrywanym zachwytem „to mój ulubiony gitarzysta”. W gronie fanów talentu, techniki, muzykalności i osobowości Grega są takie tuzy, jak Joe Bonamassa, Steve Vai, Eric Johnson czy Andy Timmons.

greg_koch

Gitarzysta totalny

U Kocha perfekcyjna technika łączy się z wyczuciem stylów i umiejętności ich łączenia, z niespotykaną wręcz wszechstronnością. Jazz, r’n’b, funky, blues, grunge, shuffle, country, rock, boogie i wiele innych stylów – potrafi to zagrać i zmieszać zachowując balans i smak. Jest przy tym mistrzem brzmienia: zazwyczaj gra na seryjnie wyprodukowanym instrumencie podpiętym wprost do zwykłego wzmacniacza. Nie używa wyszukanych efektów, naszpikowanych elektroniką procesorów czy – jak wielu znanych gitarzystów – robionego specjalnie na zamówienie drogiego sprzętu. Wszystko to osiąga na gitarach i wzmacniaczach firmy Fender, której jest endorserem.

Zamiłowanie do tej marki i prostej konfiguracji odziedziczył po swoim idolu, Jimim Hendriksie – urodzony w Milwaukee w 1966 roku Koch zafascynował się jego utworami mając zaledwie dwanaście lat. Od razu rozpoczął przygodę z gitarą grając ze słuchu utwory, które usłyszał radiu i telewizji. Potem studiował jazz na University of Wisconsin-Stevens Point, w 1989 roku zdobył pierwszą nagrodę na gitarowym konkursie, w którym oceniał go legendarny bluesman Buddy Guy. Na jego koncie zaczęły pojawiać się kolejne wyróżnienia, uhonorowano go m.in. trzykrotnie Wisconsin Area Music Awards w kategorii Gitarzysta Roku (1992, 1994 1999). Wydaje płyty, pisze muzykę do licznych reklam telewizyjnych i radiowych, prowadzi lekcje i warsztaty, wydaje podręczniki do nauki gry.

– Uważam, że Greg Koch jest kandydatem do miana aktualnie najlepszego gitarzysty świecie. Jego brzmienie i styl są bezkonkurencyjne. Jest strasznie dobry. To był prawdziwy zaszczyt grać z nim – powiedział o Kochu sam Joe Bonamassa.

Koch i wrocławski Rekord

Obecność Amerykanina na wrocławskim festiwalu  nie jest przypadkowa: grał już z nami w 2010 roku, a po występie na rynku dał koncert na Wyspie Słodowej. Także w tym roku zagra we Wrocławiu dwa razy – pojawi się na scenie na rynku, a potem o godz 18.00 z pełnym koncertem wystąpi w klubie festiwalowym Stary Klasztor przy ul. Purkyniego 1. Po jego koncercie zaplanowano jam session z udziałałem gości festiwalu, w którym, znając pasję Kocha do muzyki, zapewne nie zabraknie i jego.

Wrocławskie Święto Gitary w tym roku poświęcone jest nie tylko Hendrixowi, ale także zmarłemu 10 lat temu Tadeuszowi Nalepie: 30 kwietnia w Starym Klasztorze odbędzie koncert, podczas którego twórczość „ojca polskiego bluesa” przypomni Leszek Cichoński i jego goście. Dzień potem, 1 maja, tradycyjnie podejmiemy próbę bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa na rynku, a w kompleksie Hali Stulecia odbędzie się Koncert Gwiazd. Zagrają The Cranberries, Dog Eat Dog, Lacuna Coil i Acoid Drinkers. Impreza jest częścią festiwalu 3-Majówka 2017, w którym udział wezmą m.in. Toy Dolls, Renata Przemyk, Katarzyna Nosowska, Brodka, Lady Pank, Kult, Illusion, Krzysztof Zalewski, Czesław Śpiewa, Łąki Łan, Luxtorpeda, Natalia Przybysz,  L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Paweł Domagała i zespół 5’Nizza z Ukrainy.

1.05.17 godz. 10.00 – 16.30 Rynek, Wrocław
GITAROWY REKORD GUINNESSA 2017
Potrzebujemy 7356 gitar i Ciebie!
Zagrają z nami: Greg Koch, Jan Borysewicz, Leszek Cichoński, Paweł Domagała i wielu mistrzów gitary w Polski i zagranicy
wstęp wolny!

1.05.17 godz.18.00 Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1
GREG KOCH BAND oraz Gitarowe Jam Session
bilety: 20 zł
Dla uczestników Gitarowego Rekordu Guinnessa 2017 – wstęp wolny!

Udostępnij to

O autorze

Michał Dudek

Gdy w wieku 11 lat poznał „Nevermind” Nirvany, nic nigdy nie było już takie samo. Od tamtej pory pozostaje niezmiennie wierny swojej jedynej prawdziwej miłości – muzyce rockowej. Od 16 lat jeździ na koncerty, kolekcjonuje płyty, potrafi wymienić chronologicznie wszystkich członków The Fall. Zapatrzony w największych, ich wzorem pragnie rozsiewać… dobrą rockową nowinę!