Kirk Hammett twierdzi, że jego solówki na „Hardwired…To Self-Destruct” były całkowicie improwizowane

0

W niedawnym wywiadzie dla Sirius XM Canada gitarzysta Metalliki, Kirk Hammett, stwierdził, że jego solówki na najnowszym albumie pionierów thrash metalu, „Hardwired…To Self-Destruct”, były w całości improwizowane. 

Podczas rozmowy muzyk został zapytany, czy przygotowywał wcześniej solówki, aby wykorzystać je w trakcie nagrywanie następcy „Death Magnetic”, na co odparł:

Tak zwykłem robić – na ogół wiele się przygotowywałem, odrabiałem „zadanie domowe” i wpadałem na garść pomysłów. Przy tej jednak okazji starałem się głównie upewnić, że moje umiejętności gry na gitarze są w jak najlepszym stanie. Pomysłem było uchwycenie momentu, chciałem być całkowicie spontaniczny i improwizacyjny i zobaczyć, co z tego wyjdzie. To było świetne doświadczenie, bo nie miałem pojęcia, jaką formę solówki przybiorą w końcowym etapie ich tworzenia. Nie wiedziałem, jak będą one brzmiały. 

Wszedłem więc do studia i to zrobiłem. Słuchając teraz wszystkich partii gitary prowadzącej na najnowszym albumie, naprawdę jestem pod wrażeniem, bo z jednej strony wiem, że ja je nagrałem, ale z drugiej to nie brzmi jak ja. Wciąż mam te siedem czy osiem solówek, do których muszę wrócić i ponownie się ich nauczyć, ponieważ one wypłynęły po prostu z mojego umysłu i serca. Byłem zaskoczony tym, jak bardzo okazało się to proste – czasami czułem, że to aż za proste. 

Wkład Kirka w 10. album studyjny Metalliki był tym razem wyjątkowo mały – za wszystko odpowiedzialny był zapewne zgubiony iPhone z kilkoma setkami riffów, który co prawda w końcu się odnalazł, ale znacząco utrudnił gitarzyście pracę nad „Hardwired…To Self-Destruct”.

W jedynym z niedawnych wywiadów Hammett opowiadał również, jaki wpływ miała na niego muzyka metalowa i jak bardzo pomogła mu jako nastolatkowi. Muzyk w ostatnim czasie zachwycał się też francuską Gojirą, określając zespół jako „prawdziwe dzieło sztuki”.

Gitarzysta skomentował kilka dni temu wyrzucenie z zespołu swojego poprzednika, Dave’a Mustaine’a, mówiąc, iż założyciel Megadeth „był przepełniony smutkiem, wściekłością i frustracją po wyrzuceniu z Metalliki”. Dave nie czekał długo z odpowiedzią – odpisał na swoim Twitterze, że Kirk ma w swoich słowach „niemal stu procentową rację”.

Udostępnij to

O autorze

Rafał Stempień

"There is a serpent in every Eden..." Zakochany w "mainstreamowym" metalu, takim jak Lamb of God, Machine Head, Pantera czy Bathory. Do wielogodzinnych rozmów o ciężkiej muzyce potrzeba mi tylko piwa w ręku i dobrego towarzystwa. Pewnie i tak spotkamy się kiedyś na jakimś koncercie, więc do zobaczenia!