Kirk Hammett: „Soundgarden zainspirowało ‚Enter Sandman'”

0

Kirk Hammett, który jest odpowiedzialny za riff do jednego z najbardziej znanych utworów zespołu, ‚Enter Sandman’, został o niego zapytany w programie radiowym „Toucher & Rich”. Gitarzysta Metalliki zdradził, że został on zainspirowany muzyką Soundgarden:

Bardzo dobrze to pamiętam. Było to około drugiej albo trzeciej rano. Właśnie słuchałem „Louder Than Love”, [drugiego]albumu Soundgarden. To było wtedy, gdy Soundgarden był jeszcze undergroundowy i w niezależnej wytwórni. Kocham ten album, jest wspaniały. Usłyszałem go i byłem zainspirowany, więc podniosłem swoją gitarę i wymyśliłem ten riff. Był fajny. Wiesz kiedy riff jest fajny, bo kiedy go grasz, możesz od razu poczuć ten rytm. Więc pomyślałem: tak, jest naprawdę fajny. Ma dobre wyczucie, dobrze brzmi, to dobra kombinacja nut.

Kiedy Lars go usłyszał, powiedział „Zagraj pierwszą część cztery razy”. Zrobiłem to, a on powiedział „No widzisz.”

W 2012 roku tak powstawanie ‚Enter Sandman’ wspominał Lars Ulrich:

Na kasecie był riff Kirka. Cała piosenka to był tylko ten riff. ‚Enter Sandman’ był tylko projektem. Reszta nagrania pojawiła się w ciągu dwóch miesięcy.

 

Udostępnij to

O autorze

Michał Dudek

Gdy w wieku 11 lat poznał "Nevermind" Nirvany, nic nigdy nie było już takie samo. Od tamtej pory pozostaje niezmiennie wierny swojej jedynej prawdziwej miłości - muzyce rockowej. Od 16 lat jeździ na koncerty, kolekcjonuje płyty, potrafi wymienić chronologicznie wszystkich członków The Fall. Zapatrzony w największych, ich wzorem pragnie rozsiewać... dobrą rockową nowinę!